Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան հոկտեմբերի 3-ին կայցելի Հայաստան։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարությունը։
Նշվում է, որ նրան կընդունի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Այնուհետև Կատրին Կոլոննան Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ կտեսակցի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց։
«Այս առիթով Կատրին Կոլոննան ևս մեկ անգամ կհաստատի Ֆրանսիայի հանձնառությունը Հայաստանի հետ համագործակցությանը: Նա կհաստատի Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը և այդ հարցում՝ ծայրահեղ հետևողականությունը։ Կատրին Կոլոննան կուսումնասիրի Հայաստանի իշխանությունների հետ Ֆրանսիայի համագործակցության ամրապնդման կոնկրետ միջոցները՝ բոլոր ոլորտներում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Կոլոննան նաև կվերահաստատի Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանին, Կովկասում արդար և հարատև խաղաղությանը և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների հարգմանը

Министр иностранных дел Франции Катрин Колонна 3 октября посетит Армению. Как передает ''Арменпресс'', сообщение об этом распространило МИД Франции.
Отмечается, что ее примет премьер-министр Никол Пашинян. Катрин Колонна вместе с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном навестит вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
''Катрин Колонна вновь подтвердит приверженность Франции сотрудничеству с Арменией. Она подтвердит поддержку Францией суверенитета и территориальной целостности Армении, а также ее крайнюю последовательность в этом вопросе. Катрин Колонна рассмотрит конкретные средства укрепления сотрудничества Франции с властями Армении во всех сферах'', - говорится в сообщении.
Катрин Колонна подтвердит и содействие Франции становлению справедливого и прочного мира на Южном Кавказе и уважению прав армянского населения Нагорного Карабаха.