«Եվրասիական Միության այն երկրները, որոնք կմիանան «Նոր Մետաքսի ճանապարհին», ավելի շատ կշահեն»
Ներկայացնում ենք «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցը ՉԺՀ Նանջինգի համալսարանի պատմության ֆակուլտետի ասպիրանտ  Ճու Զենգճիի հետ:
- Պատմե՛ք, խնդրեմ, Չինաստանի «Նոր մետաքսի ճանապարհ» նախաձեռնության մասին:
- Ավելի քան 2000 տարի գործել է հայտնի Մետաքսի ճանապարհը, որը սկիզբ է առել Չինաստանից և այն կապել է Արևմուտքի հետ` միացնելով Ասիան Եվրոպայի և Աֆրիկայի հետ: Մետաքսի ճանապարհով տեղափոխվել են արևելյան և արևմտյան ապրանքները, այդ թվում չինական մետաքսը և արևմտյան համեմունքները լեռներով, հարթավայրերով, գետերով, լճերով ու ծովերով` օգուտ բերելով երեք մայրցամաքների ժողովուրդներին:
2013թ. սեպտեմբերի 7-ին Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը առաջարկեց «Նոր Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու» և «Նոր ծովային Մետաքսի ճանապարհի» հայեցակարգերը Ղազախստանում Նազարբաև համալսարանում իր ելույթի ժամանակ: Այս նոր հայեցակարգի համաձայն՝ ներգրավված երկրների տնտեսական համագործակցությունը պետք է աճի:
- Ի՞նչ օգուտ է ցանկանում քաղել Չինաստանն այս նախագծից:
- Մի ծառն անտառ չի դառնում: Որպես աշխարհի ամենամեծ զարգացող երկիր՝ Չինաստանը հույս ունի ընկերանալ մոլորակի բոլոր երկրների հետ և զարգանալ նրանց հետ միասին: Չինաստանը երբեք չի փորձի դոմինանտ դիրք ստանալ տարածաշրջանային հարցերում և պատրանքներ չի էլ փայփայում գլոբալ ազդեցության վերաբերյալ: Չինաստանը երբեք չի միջամտի այլ երկրների ներքին գործերին, միշտ կհարգի տարբեր երկրների ժողովուրդների կողմից ընտրված քաղաքական ուղին: Չինաստանն իսկական ընկեր է, որին կարելի է վստահել, նա կօգնի և կաջակցի: Մետաքսի ճանապարհի երկրների ջանքերով բոլոր գործընկեր երկրները, ներառյալ նաև Չինաստանը, կշահեն բիզնեսի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, անվտանգության և այլ ոլորտներում:
- Ո՞ր երկրները կարող են մասնակցել այս նախաձեռնությանը:
Բոլոր այն երկրները, որոնք այդ ճանապարհի վրա են կամ էլ մոտ են գտնվում, կարող են միանալ այս ընդարձակ և ազատ տնտեսական համագործակցությանը.
- Կենտրոնական Ասիայում` Ղազախստան, Ղրղըզստան, Թուրքմենստան, Ուզբեկստան, Տաջիկստան,
- Մերձավոր Արևելքում/Արևմտյան Ասիայում` Իրան, Իրաք, Հորդանան, Սիրիա, Սաուդյան Արաբիա, Թուրքիա և այլն,
- Կովկասում և Արևելյան Եվրոպայում` Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Մոլդովա և այլն,
- Ռուսաստան,
- Աֆղանստան, Պակիստան, Հնդկաստան:
- Իսկ ո՞ր երկրների հետ է Չինաստանը արդեն պայմանագրեր ստորագրել այս նախագծի շրջանակներում:
- «Նոր Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու» և «Նոր ծովային Մետաքսի ճանապարհի» հայեցակարգերը ողջունել են Եվրոպայի և Ասիայի տարբեր երկրներ, որոնց հետ Չինաստանը համագործակցության բազմաթիվ ծրագրեր ունի: Չինաստանը ցանկանում է ավելի ու ավելի շատ ընկերներ ունենալ, բայց երբեք չի ստորագրի քաղաքական դաշինք կազմելու պայմանագիր:
- Ինչպե՞ս է անցնելու «Նոր Մետաքսի ճանապարհը» Կովկասով:
- «Նոր Մետաքսի ճանապարհը» հաստատ կանցնի Հարավային Կովկասով, որը Ասիան Եվրոպային կապող ամենակարևոր տրանսպորտային ուղին է: ՆՄՃ-ն կանցնի Կասպից ծովով, Հայկական բարձրավանդակով և Սև ծովով: Հարավային Կովկասի երեք երկրները` Հայաստանը, Ադրբեջանը և Վրաստանը, այժմ Չինաստանի շատ լավ ընկերներն են:
- Ո՞րն է Հարավային Կովկասում Չինաստանի քաղաքականությունը:
- Չինաստանը հուսով է, որ այս տարածքը արագ կզարգանա կայունության պայմաններում, աշխարհի հետ համագործակցության միջոցով: Տնտեսության զարգացումը, որի շնորհիվ կբարելավվեն մարդկանց կյանքի պայմանները, կօգնի լուծել քաղաքական խնդիրները: Չինաստանը ցանկանում է Հարավային Կովկասում համագործակցել տնտեսության ամեն ոլորտում: Չինաստանը հնարավորություն ունի նրանց օգնելու գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, տրասնպորտային հաղորդակցության և այլ բնագավառներում: Չինաստանը նաև շատ մեծ շուկա է, որից օգուտ կստանա Հարավային Կովկասը:
- Արդյո՞ք «Նոր Մետաքսի ճանապարհը» Պուտինի Եվրասիական միության այլընտրանքն է:
- «Նոր Մետաքսի ճանապարհը» և Եվրասիական միությունը միմյանց չեն հակասում: Հակառակը՝ դրանք կարող են միմյանց փոխլրացնել: ԵԱՏՄ-ն նախաձեռնեցին Ռուսաստանը, Բելառուսը և Ղազախստանը, որոնք անկախացան Խորհրդային Միությունից: «Նոր Մետաքսի ճանապարհը» նախաձեռնեց Չինաստանը` աշխարհի ամենամեծ զարգացող երկիրը: Այս երկու նախագծերն էլ միացնում են Խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական գոտին և Եվրոպական միությունը, սակայն արտադրում են տարբեր ապրանքներ: Այս երկուսը կարող են շատ լավ համագործակցել և միմյանցից կախված են փոխշահավետ ապագա ստեղծելու հարցում:
- Այս երկու նախաձեռնությունները հատման ի՞նչ կետեր ունեն:
- Հատման շատ կետեր ունեն: Չինաստանն այնպիսի ապրանքի մեծ շուկա է, ինչպիսին է հանքային վառելիքը, ինչով հարուստ է Եվրասիական միությունը: Եվրասիական միությունը մեծ առավելություններ ունի տարբեր ասպեկտներում, ինչպիսիք են տեղակայությունը, ռեսուրսները, տեխնոլոգիաները և այլն, որտեղ Չինաստանը կարող է ներդրումներ կատարել և համագործակցել:
- Իսկ ինչպե՞ս կարող են Եվրասիական միության երկրները «Նոր Մետաքսի ճանապարհի» մասնակից լինել:
- Այժմ Չինաստանն ու Ռուսաստանը շատ լավ ընկերներ են և միմյանց օգնում են շատ բնագավառներում: Մյուս երկրները կարող են մասնակցել կամ այս ծրագրերից որևէ մեկին, կամ էլ երկուսում միաժամանակ: «Նոր Մետաքսի ճանապարհը» բաց և ազատ ռազմավարություն է, որում, հավանաբար, մեծ թվով երկրներ կմասնակցեն մոտ ապագայում: Եվրասիական միության երկրները, որոնք կմիանան նաև «Նոր Մետաքսի ճանապարհին», կարծում եմ, ավելի շատ կշահեն և ավելի կարևոր դեր կխաղան համաշխարհային տնտեսության մեջ: Չինաստանը միշտ էլ հանդուրժողական է եղել՝ փոխշահավետ գործընկերության հրավիրելով ավելի ու ավելի շատ ընկերների:

-Please tell about the new initiative of China – New Silk Road.
-It is more than two thousand years that the famous Silk Road has been operating. It began from China and linked it to the west, thus connecting Asia to Europe and Africa.  On this Silk Road, eastern and western goods, including Chinese silk and western spices, were transported for business via mountains, plateaus, basins, lakes, rivers and seas, from which the people of the three continents benefited.
On 7 Sept 2013, the Chinese President Xi in his speech at Nazarbayev University in Kazakhstan proposed the concept of New Silk Road Economic Belt and New Maritime Silk Road. In the new concept, the economic cooperation of relevant countries is to be enhanced.
What does China want to gain from this project?
- One tree does not make a forest. As the largest developing country in the world, China hopes to make friends with all the countries on the earth and to develop together with them. It is only in a stable and prosperous world environment that China can develop.
China will never try to gain a dominant role in regional affairs, and does not seek for a global influence. China will never interfere in the domestic affairs of other countries, always respecting the political roads chosen by the peoples of different countries.
China is a real friend, worth trusting, helping and supporting. By the efforts of all the countries on the road, the business, agriculture, industry, security, etc, of the partner countries will, including China will benefit from  all the cooperators, including China, will benefit.
-Which countries can be a part of this initiative?
- All the countries on or near the road can join this wide and free economic cooperation, including:
1. Central Asia
Including Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Uzbekistan, Tajikistan,
2. The Middle East / ‘Western Asia,’
Including Iran, Iraq, Jordan, Syria, Saudi Arabia, Turkey, etc.
3. The Caucasus and Eastern Europe,
Including Armenia, Azerbaijan, Georgia, Ukraine, Belarus, Moldova, etc.
4. Russia
5. Afghanistan. Pakistan, India
-With which countries has China already signed agreements concerning this project?
- The concept of New Silk Road and New Maritime Silk Road have been wildly welcomed by many countries in the world, including Asia and Europe, with which China cooperates within different projects. China would like to make more and more friends, but will never sign a treaty to create a political union.
-How will this road pass through the South Caucasus?
- The New Silk Road will surely go through South Caucasus, which is one of the most important traffic hubs from Asia to Europe. The Road will go through Caspian Sea, Black Sea and Armenia Highland. Three countries of South Caucasus, including Armenia Azerbaijan and Georgia, are now very good friends of China.
- What is China’s policy in the South Caucasus ?
- China hopes that this region can very fast develop in the situation of stability and in cooperation with the world. Development of the economy, which contributes to the improvement of living standard of the people, will help to solve the political problems.
China hopes to cooperate with the South Caucasus in every economical field. China has the ability to help them in agriculture, industry, transportation, etc. China is also a very large market, from which the South Caucasus can benefit.
-Is the New Silk Road an alternative to Putin’s Eurasian Economic Union?
-The New Silk Road and the Eurasian Economic Union do not contradict each other. On the contrary, they can complement each other. The initiators of the Eurasian Economic Union were Russia, Belarus and Kazakhstan, which gained their independence after the breakup of the Soviet Union. The New Silk Road is China’s initiation, the biggest developing country in the world. These two projects connect the Pacific Rim Economic Belt and the European Union, but produce different kind of goods. The two could cooperate very well and depend on each other for a mutually beneficial future.
- Are there intersecting points between these two initiatives?
-  Of course, these two initiatives have many points of intersection. China is a very large market for goods such as fossil energy, with which the Eurasian Union is rich. The Eurasian Union has advantages in many aspects (such as location, resource, technology, etc.) for China to invest in and cooperate with.
-How can the Eurasian Union countries participate in New Silk Road?
- China and Russia are now very good friends, helping each other in many fields. Other countries can participate either in the Eurasian Union or in the New Silk Road, or in both of them.  The New Silk Road is an open and free strategy, in which probably a large number of countries will participate in the near future. The Eurasian Union countries which may also join the New Silk Road may get more profit and play a more important role in the world economy. China always has a tolerant attitude, welcoming more and more friends to a mutually cooperative partnership.