Քննարկվում է ՌԴ-ին Հվ. Օսիայի ինտեգրման մակարդակը բարձրացնելու մասին պայմանագրի նախագիծը
Օրերս հարավօսական լրատվամիջոցները տարածեցին Հարավային Օսիայի և Ռուսաստանի Դաշնության միջև դաշինքի և ինտեգրման պայմանագրի նախագիծ, ինչը որոշակի ակտիվություն առաջ բերեց հասարակական և քաղաքական շրջանակներում: Ինչպես և Աբխազիայում, այստեղ ևս առանձնացավ որոշակի հատված, ըստ որի՝ նման նախագիծը չի բխում հանրապետության շահերից, սակայն, ի տարբերություն աբխազական նախադեպի, այս պարագայում դժգոհողները ինտեգրման առավել բարձր մակարդակ են պահանջում:
Փաստաթուղթը հրապարակել է նախագահին կից քաղաքական խորհրդի կողմից: Այն տրամադրել է ռուսական կողմը՝ ներառելով հարավօսական կողմի մոտեցումները: Նախատեսվում է, որ այն դեռ պետք է քննարկվի համատեղ հանձնաժողովի կողմից:
Ավելի քան երկու տասնյակ հոդվածներից կազմված պայմանագրի նախագիծը նախատեսում է Ռուսաստանի և Հարավային Օսիայի միջև համագործակցության առավելագույն խորացում` մասնավորապես անվտանգության և տնտեսական ոլորտներում:
Ըստ նախագծի՝ կողմերը պետք է իրականացնեն համաձայնեցված արտաքին քաղաքականություն և ձևավորեն պաշտպանության և անվտանգության միասնական տարածություն: Հարավային Օսիայի անվտանգության և պաշտպանության, այդ թվում՝ սահմանի պաշտպանության գործառույթները պետք է իրականացնի Ռուսաստանը: Հարավային Օսիայի զինված ուժերը և պետանվտանգության մարմինները ներառվելու են ռուսական զինված ուժերի և հատուկ ծառայությունների կազմում:
Կողմերից որևէ մեկի վրա հարձակումը համարվում է հարձակում նաև մյուսի վրա, սակայն նման պայմաններում Հարավային Օսիայի տարածքում զինված ուժի կիրառումը պետք է համաձայնեցվի չճանաչված հանրապետության նախագահի հետ:
Պայմանագիրը նախատեսում է նաև մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժի պայմանների դյուրացում, երկու երկրների միջև սահմանները պետք է վերացվեն, իսկ Հարավային Օսիայի մաքսային մարմինները պետք է մտնեն ՌԴ մաքսային մարմինների կազմի մեջ:
Ռուսաստանը իր հերթին պետք է պարտավորվի հեշտացնել Հարավային Օսիայի քաղաքացիների՝ առանց սեփական քաղաքացիությունից հրաժարվելու ռուսական քաղաքացիություն ձեռք բերելու գործընթացը: Մոսկվան նաև պարտավորվում է նպաստել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատակիցների աշխատավարձերի աստիճականական բարձրացմանը, ինչպես նաև կենսաթոշակի մակարդակի հավասարեցմանը Հյուսիս-Կովկասյան դաշնային շրջանի մակարդակին:
ՌԴ և Հրավային Օսիայի միջև պայմանագիրը նախատեսվում է կնքել 25 տարով, 10 տարի երկարաձգման հնարավորությամբ: Ինչպես տեսնում ենք, տվյալ նախագիծը բավական նման է ռուս-աբխազական պայմանագրի նախագծի ռուսական տարբերակին, որը, սակայն, զգալի փոփոխությունների ենթարկվեց: Հարավային Օսիայում իրավիճակն այլ է: Ի տարբերություն Աբխազիայի՝ այստեղ քաղաքական ուժերի հիմնական նպատակներից մեկը Ռուսաստանի կազմում Հարավային և Հյուսիսային Օսիաների միավորումն է: Ավելին, այնպիսի պայմաններում, երբ հանրապետւթյան բյուջեի շուրջ 95%-ը հենց ռուսական հատկացումերն են, օս ժողովրդի երկու հատվածների՝ ՌԴ կազմում միավորման գաղափարը բավական տրամաբանական է դառնում: Պայմանագիրը, սակայն, միավորման մասին դրույթներ չի պարունակում, ինչը, թերեւս, պայմանավորված է ներկայիս աշխարհաքաղաքական գործոններով: Ռուսական կողմը այս պահին թերևս առավել նպատակահարմար է գտել բավարարվել միայն բարձր մակարդակի ինտեգրմամբ, ինչը հաջողությամբ արտահայտված է պայմանագրի դրույթներում:
Պայմանագրի նախագիծն այժմ գտնվում է քննարկման փուլում, սակայն մինչև ստորագրումը՝ 2015թ-ի փետրվարի 10-ը, բովանդակային զգալի փոփոխությունները քիչ հավանական են թվում:

The Draft Agreement on Raising the Level of South Ossetia’s Integration with Russia is Being Discussed
Recently South Ossetian media published a draft agreement between South Ossetia and the Russian Federation on alliance and integration. As in the case of the Abkhazian document, in this one as well certain points were found according to which this draft agreement  in not in the line with the interests of South Ossetia. However, despite the Abkhazian case, here those, who complain, demand a higher level of integration.
The draft document was provided by the Russian side and includes the position of South Ossetia as well. It is expected that it will still be discussed by a joint commission.
The draft agreement composed of more than two dozen of articles, presupposes deepening the cooperation between Russia and South Ossetia, especially in the fields of security and economy. According to the draft, the sides should implement a common and security policy and form a single defense and security space. The functions of South Ossetia’s security and defense, including the border protection, shall be carried out by Russia. The armed forces and the national security agencies of South Ossetia will be included in the Russian armed forces and special services.
An attack on any of the parties will be considered an attack on the other side, but in such case the use of the armed forces in the territory of South Ossetia should be agreed with the president of the unrecognized country.
The draft agreement also provides facilitation of movement of people and goods, elimination of the borders between two countries and inclusion of the South Ossetia’s customs bodies into the Russian one.
Russia in its turn should facilitate the process of getting Russian citizenship for South Ossetians without renouncing their citizenship. Russia should also promote to the gradual increase of the salaries of state and self-governing bodies’ employees, as well as bringing the pensions equal to those of North Caucasian district.
The draft resolution is now in the phase of discussion, but before being sighed on February 10, 2015 significant changes in the content seem to be unlikely.