Հնդկական Ջամմու և Քաշմիր նահանգ` դրախտ Երկրի վրա
Հունվարի 27-ին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի ունեցավ Հնդկաստանի Հանրապետության օրվա 65-ամյակին նվիրված միջոցառում, որի շրջանակում հանդիսավորությամբ կատարվեց Հնդկաստանի ամենահյուսիսային նահանգի` Ջամմու և Քաշմիրի վերաբերյալ «Դրախտ Երկրի վրա» ֆոտո-ցուցահանդեսի բացման արարողությունը:
Հանդիսավոր միջոցառմանը իրենց ողջույնի խոսքն ասացին ՀՀ-ում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սուրեշ Բաբուն, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը, միջոցառման կազմակերպիչ, «Լոտոս» ՀԿ նախագահ Մարինե Պապյանը: Արևելագետ, ԵՊՀ դասախոս Նաիրա Մկրտչյանը հետաքրքիր տեղեկություններ ներկայացրեց Ջամմու և Քաշմիր նահանգի մասին, պատմեց իր տպավորությունները այդ նահանգ կատարած այցից, մասնավորապես նշելով, որ այնտեղ էլ տեսել է հայկական հետք. նահանգի մայրաքաղաք Շրինագարից ոչ այնքան հեռու գտնվող հանգստյան գոտու գոլֆի ակումբի նախասրահում ակումբի հիմնադրման պատմության ցուցատախտակին գրված է` «Արարատ, 1926»:
«Դրախտ երկրի վրա» ֆոտո-ցուցահանդեսի ողջ ցուցադրության ընթացքում` հունվարի 27-ից փետրվարի 10-ը, կցուցադրվի «Հնդկաստան. միասնություն բազմազանության մեջ» ֆիլմը, որը պատրաստվել է «Արմեդիա» տեղեկատվական-վերլուծական գործակալության կողմից: Ֆիլմը ցույց է տալիս բազմազգ և բազմակրոն Հնդկաստանը, նրա բազմազան բնությունը` Հիմալայան լեռներից մինչև Ռաջաստանի անապատներ, բազմատեսակ կենդանական ու բուսական աշխարհը, պատմում է Հնդկաստանի` բրիտանական գաղութատիրությունից անկախանալու և հանրապետություն հռչակելու, ինչպես նաև բազմադարյա փիլիսոփայության մասին:

​Индийский "Рай на Земле" - в Национальной галерее Армении
В Национальной галерее Армении состоялось мероприятие, посвященное 65-летию Дня Республики Индии, в рамках которого была организована торжественная церемония открытия фотовыставки "Рай на Земле" о самом северном индийском штате Джамму и Кашмир. На торжественном мероприятии выступили Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Индия в Республике   Армения Суреш Бабу, директор Национальной галереи РА Паравон Мирзоян, руководитель ОО "Лотос" и организатор мероприятия Маринэ Папян. Востоковед, преподаватель ЕГУ Наира Мкртчян представила интересные сведения о штате Джамму и Кашмир, рассказала о своих впечатлениях от визита в этот штат, отметив, в частности, что и там она обнаружила армянский след: в фойе гольф-клуба, который находится в зоне отдыха недалеко от столицы штата Шринагара, она увидела вывеску об истории создания клуба, а внизу была надпись: "Арарат, 1926 г.".
​В рамках фотовыставки "Рай на Земле" - с 27 января по 10 февраля - будет показан фильм "Индия: единство в разнообразии", подготовленный, кстати, нашим информационно-аналитическим агентством "Армедиа". Фильм рассказывает о многонациональной и многоконфессиональной Индии, показывает ее природу – от Гималайских гор до пустыни Раджастана, разновидную флору и фауну, рассказывает о процессе независимости от британского колониализма и провозглашении республики, а также о многовековой философии Индии. Кстати, фильм можно посмотреть и на нашем сайте.