ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացման գործում ՀՀ-ն պետք է նախաձեռնող լինի
«Արմեդիա» ՏՎԳ ներկայացնում է գործընկեր «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ կողմից պատրաստված «ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացման գործում ՀՀ-ն պետք է նախաձեռնող լինի» խորագրով համառոտագիրը, որը մշակվել է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն: Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» ծրագրի շրջանակներում 2014թ․ դեկտեմբերի 19-ին Երևանում կազմակերպված «ԵՄ-ՀՀ հարաբերությունների ներկա վիճակը. հեռանկարներ և քաղաքացիական հասարակության դերն այդ գործընթացում» թեմայով փորձագիտական քննարկման արդյունքների հիման վրա։
Համառոտագիր
Համառոտագիրը մշակվել է 2014թ. դեկտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած՝ «ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ներկա վիճակը. զարգացման հեռանկարներն ու քաղաքացիական հասարակության դերակատարությունն այդ գործընթացում» խորագրով կլոր սեղան-քննարկման ընթացքում հնչած կարծիքների հիման վրա: Քննարկմանը մասնակցել են քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ, պետական պաշտոնյաներ, խորհրդարանականներ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատակիցներ:
Քննարկումը կազմակերպվել է ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող «Քաղաքացիական հասարակություն: Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» ծրագրի շրջանակներում: Քննարկման ընթացքում հնչած մտահոգություններից, կարծիքներից և առաջարկներից փաստաթղթում առանձնացվել են հատկապես այնպիսիք, որոնք կարող են ունենալ կիրառական նշանակություն՝ որոշակիորեն նպաստելով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանը:
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես փորձել է հավասարակշիռ արտաքին քաղաքականություն վարել` հնարավորինս համադրելով ինտեգրացիոն տարբեր ուղղություններ: Մաքսային Միությանը ՀՀ անդամակցության որոշման հրապարակումից հետո (3 սեպտեմբերի, 2013թ.) մասամբ նաև դրան հաջորդած աշխարհաքաղաքական զարգացումների՝ մասնավորապես ուկրաինական ճգնաժամի լույսի ներքո ՀՀ եվրաինտեգրման գործընթացը որոշակիորեն դանդաղեց: Այժմ, երբ Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման և կառույցին Հայաստանի անդամակցության արդյունքում արդեն հստակ է ՀՀ ստանձնած պարտավորությունների շրջանակը, թերևս ժամանակն է դիտարկել ԵՄ հետ Հայաստանի հարաբերությունների ակտիվացման հեռանկարները, դրանց զարգացման ուղիները: Անկախ առկա աշխարհաքաղաքական ոչ բարենպաստ ֆոնից՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների կարծիքով չափազանց կարևոր է ակտիվ պահել եվրոպական ուղղությունը ՀՀ քաղաքական օրակարգում` ձգտելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման: Միաժամանակ եվրաինտեգրման համատեքստում աշխատանքների հնարավոր պասիվացումը կարող է մի շարք անցանկալի երևույթների, այդ թվում ՀՀ ներքին բարեփոխումների կուրսի դանդաղեցման և քաղաքական մշակույթի դեգրադացման պատճառ դառնալ:
ԵՄ հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում հենց ՀՀ-ն պետք է լինի առավել նախաձեռնող: Անհրաժեշտ է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության շրջանակն ամրագրող նոր փաստաթուղթ, որը կնպաստի այդ համագործակցության ընդլայնմանը: Հայտնի է, որ այժմ ընթանում են ՀՀ-ԵՄ պաշտոնական բանակցություններ՝ ուղղված համագործակցության զարգացման ոլորտների ամրագրմանը: Քննարկման մասնակիցների կարծիքով համագործակցությունը պետք է ներառի հնարավոր բոլոր ոլորտները, այդ թվում տնտեսական, քաղաքական բարեփոխումների և այլն: Այս առումով ՀՀ-ն ու ԵՄ-ն արդեն իսկ ունեն համագործակցության զարգացման բանակցված շրջանակ՝ ի դեմս ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի նախագծի: Այս փաստաթուղթն էլ ընկած պետք է լինի հարաբերությունների զարգացման հիմքում ԵԱՏՄ շրջանակներում ՀՀ ստանձնած պարտավորությունների համատեքստում վերանայելուց հետո: Նոր պայմանավորվածությունների հիմքում կարող են ընկած լինել Ասոցացման համաձայնագրի ոչ միայն այն կետերը, որոնք միանշանակ չեն հակասում ԵԱՏՄ շրջանակներում ՀՀ ստանձնած պարտավորություններին, այլև այնպիսիք, որոնք կարող են որոշակի վերանայման արդյունքում կիրառելի լինել նոր իրավիճակում: Այս իմաստով առաջարկվում է ՀՀ-ԵՄ բանակցությունների հետևյալ մոդել. Ասոցացման համաձայնագրի, այդ թվում Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի նախագիծն անհրաժեշտ է պայմանականորեն բաժանել երեք հատվածի: Առաջինում ներառված պետք է լինեն այն կետերը, որոնք միանշանակ համահունչ են ԵԱՏՄ-ի առաջ ՀՀ ստանձնած պարտավորություններին և պետք է պահպանվեն: Երկրորդում կներառվեն այն կետերը, որոնց իրականացումն այլևս անհնար է դարձել ԵԱՏՄ անդամակցության պայմաններում, և որոնք դուրս կբերվեն փաստաթղթից: Առավել աշխատատար կարող է լինել այն կետերի շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը, որոնց` ԵԱՏՄ մեր ստանձնած պարտավորությունների հետ հարաբերակցության հարցը չունի միանշանակ պատասխան: Հենց այս դրույթներն էլ ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև հիմնական բանակցությունների առարկա պետք է դառնան: Թեև բացառված չէ, որ հենց այս տրամաբանությամբ էլ այժմ ընթանում են պաշտոնական բանակցությունները, սակայն ՀՀ-ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրում նշված դրույթներն առանձնացնելու և ԵԱՏՄ անդամակցության պայմաններում դրանց իրագործելիության հարցը քննարկելու համար առաջարկվում է ձևավորել մասնագիտական հանձնաժողով, որում ընդգրկված կլինեն մասնագետներ թե՛ ԵՄ-ից, թե՛ Հայաստանից: Նման նախաձեռնության շուրջ անհրաժեշտ է նախապես խորհրդակցություն ունենալ նաև ԵԱՏՄ գործընկերների հետ: Զուգահեռաբար նման հանձնաժողով կարող է նախաձեռնվել նաև ՀՀ-ԵՏՄ ձևաչափով։ Փորձագիտական խմբերը բազմակողմանիորեն կքննարկեն խնդիրը և իրենց եզրահանգումն ու առաջարկները կներկայացնեն պետական մարմիններին:
Հետագայում, ելնելով նպատակահարմարությունից, կատարված ուսումնասիրությունները կարող են քննարկման դրվել ԵՄ-ՀՀ-ԵԱՏՄ եռակողմ փորձագիտական հանձնաժողովում։ Այս ձևաչափում կարող են ներգրավվել նաև մասնագետներ Ուկրաինայից, Մոլդովայից և Վրաստանից:
ՀՀ-ԵՄ համագործակցության իրավապայմանագրային շրջանակի վերանայմանը զուգընթաց՝ կարևոր է, որպեսզի ՀՀ-ում չթուլանան ներքին բարեփոխումների տեմպերը: Քննարկման որոշ մասնակիցների համոզմամբ եվրոպական չափանիշների ամրագրման և այս համատեքստում բարեփոխումների խթանման գործում իր հստակ դերակատարությունը պետք է ունենա նաև ՀՀ տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նորաստեղծ նախարարությունը:
Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները, ԶԼՄ-ների հետ միասին պետք է բարեփոխումների գործընթացի նկատմամբ վերահսկողության և մոնիթորինգի առավել մեծ դերակատարություն ստանձնեն: Այս իմաստով արդյունավետ կարող է լինել, եթե ԵՄ համապատասխան ծրագրերն ուղղված լինեն հենց այս խնդրին:
ՀՀ եվրաինտեգրման գործընթացում կարևոր հարց է նաև եվրոպական չափորոշիչների տեղայնացումը: Այս իմաստով թերևս նպատակահարմար կլինի ներդնել ՀՀ-ում մշակման փուլում գտնվող իրավական ակտերի (առաջին փուլում՝ ոչ տնտեսական) փորձագիտական վերլուծության ու համապատասխան եզրակացությունների տրամադրման ինստիտուտ ՀՀ-ԵՄ մերձեցման համատեքստում: Կարևոր է նաև այս գործընթացի համար անհրաժեշտ ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների մշակումը ՀՀ պետական և ոչ պետական համապատասխան կառույցների ներգրավմամբ:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանը նոր խթան կարող են հաղորդել հանրային լսումները ՀՀ ԱԺ-ում (այս առաջարկը քննարկման ընթացքում արդեն արժանացել է ներկա պատգամավորների հավանությանը, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել ձեռնամուխ լինելու դրա իրականացմանը): Չի բացառվում, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման օրակարգի ձևավորման հարցում իրենց ուրույն նպաստը կարող են ունենալ նաև Հանրային խորհրդում կազմակերպված լսումները: Դրանք թույլ կտան ձևակերպել հայաստանյան հասարակության ակնկալիքները եվրաինտեգրման գործընթացից: Լսումների ընթացքում կարող են քննարկվել ՀՀ ներկայիս ակնկալիքները ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններից, ՀՀ հնարավոր նախաձեռնությունները, հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները:
ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում, հաշվի առնելով ներկա իրողությունները, էապես կարևոր է եվրոպական երկրների հետ ՀՀ երկկողմ համագործակցությունը: Ավանդաբար ՀՀ-ի նկատմամբ բարեկամական վերաբերմունք ունեցող երկրները կարող են կարևոր դերակատարություն ունենալ ԵՄ շրջանակներում հայկական կողմի մտահոգությունները, շահերը և ակնկալիքները ներկայացնելու հարցում: Հետևաբար հայկական կողմը պետք է հնարավորինս շահագրգռված լինի եվրոպական երկրների հետ երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու, համագործակցության շրջանակներն առանձին երկրների հետ ընդլայնելու հարցում:
Եվրոպական երկրների հետ երկկողմ ոլորտային համագործակցության շրջանակում առանձնահատուկ ուշադրության են արժանի նաև տնտեսական համագործակցության հնարավորությունները:
ՀՀ-եվրոպական երկրներ ոլորտային համագործակցության շրջանակներում կարող են դիտարկվել, օրինակ, համատեղ ծրագրերը ՀՀ-ում այլընտրանքային, այդ թվում արևային էներգիայի զարգացման ուղղությամբ: Միաժամանակ եվրոպական երկրների թե՛ ֆինանսական, թե՛ փորձագիտական օգնությունը ՀՀ-ին հատկապես ատոմային էներգիային առնչվող հարցերում:
ՀՀ եվրաինտեգրման գործընթացում կարևոր են ԵՄ շրջանակներում գործող ծրագրերը` նախատեսված այդ թվում գործընկեր երկրների տեղական ինքնակառավարման մարմինների, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների, գործարար շրջանակների համար: Երբեմն նման ծրագրերը թիրախային խմբերի ոչ բավարար իրազեկվածության պատճառով դառնում են բաց թողնված հնարավորություն: Հետևաբար առաջարկվում է ՀՀ պետական գերատեսչություններից որևէ մեկի (օրինակ` ՀՀ Տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների կամ Էկոնոմիկայի նախարարության) ջանքերով ամբողջականացնել տարբեր ոլորտներին առնչվող ծրագրերի ցանկը: ԶԼՄ-ների միջոցով անհրաժեշտ է հնարավորինս բարձրացնել նշված ծրագրերի վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության մակարդակը:
ՀՀ-ում եվրոպական արժեքների ամրագրման, ինչպես նաև հարավկովկասյան տարածաշրջանում համագործակցության ամրապնդման տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունի դեռևս 2009 թ.-ին Հայաստանի և Վրաստանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից ձևավորված «Եվրակովկաս» (EuroCaucasus) եվրառեգիոնը: Ծրագիրն ընդգրկում է 4 ՏԻՄ-եր Վրաստանից (Դմանիս, Բոլնիս, Մարնեուլի, Նինոցմինդա) և 3 մարզեր Հայաստանից (Տավուշ, Լոռի, Շիրակ): Նշված գոտու զարգացմանը, ինչպես նաև այս տարածքում հայ-վրացական համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը ևս կարող է նպաստ բերել այս տարածքում եվրոպական արժեքների և չափանիշների տարածմանը:
Եվ, իհարկե, չափազանց կարևոր է, որպեսզի ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում իրականացվող բոլոր նախաձեռնությունները թե՛ ՀՀ-ի, թե՛ ԵՄ-ի կողմից պատշաճ կերպով և ողջ ծավալով ներկայացվեն հանրություններին՝ ամրապնդելով փոխադարձ վստահությունը և ճանաչելիությունը:
Այս փաստաթղթի բովանդակությունը չի արտացոլում Եվրոպական միության և ոչ էլ Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի՝ որպես կոնսորցիումը առաջատարի պաշտոնական տեսակետը։ Նրանում տեղ գտած տեղեկատվության և կարծիքների պատասխանատվությունն ամբողջովին կրում է(են) հեղինակ(ներ)ը։

Armenia should be an initiator in developing its relations with the EU
"Armedia" IAA presents the policy paper "Armenia should be an initiator in developing its relations with the EU" prepared by its partner NGO "European Integration" and worked out as a result of the round table – discussion "The current state of affairs of the EU-RA relations: perspectives and the role of the Armenian civil society in this process" organized in the framework of the EU-funded project "Civil Society. Dialogue for Progress" on December 19, 2014 in Yerevan.
Policy Paper
This policy paper is based on the opinions expressed during the round-table discussion "The current state of affairs of EU-RA relations: perspectives and the role of Armenian civil society in this process", which took place on December 19th, 2014. Independent experts, state officials, diplomats and representatives from NGOs took part, and the event was organised in the framework of the EU-funded project "Civil Society: Dialogue for Progress".
This document identifies the concerns, opinions and suggestions expressed during the discussion and that could be of some practical use, thereby contributing to the development of EU-Armenia relations.
It is well-known that the Republic of Armenia has always tried to conduct its foreign policy in a fair and balanced manner, combining this as far as possible with its processes of integration. Following the announcement that Armenia was to become a member of the Customs Union (on September 3rd, 2014) and in part as a result of geopolitical developments - particularly the Ukrainian crisis - the process of Armenia’s EU integration was delayed to a certain extent. At present, after the formation of the Eurasian Economic Union (EEC) and Armenia’s accession to it, once Armenia’s duties are clarified in this respect the time will be right to assess the possible paths for launching and developing EU-Armenia relations. It is extremely important to keep the European perspective central to Armenia’s political agenda and seek to further develop EU-Armenian relations irrespective of the present unfavourable geopolitical climate. Should the process of Armenian’s European integration stagnate, this could result in a number of undesirable outcomes, such as a delay in political reforms and worsening of the political culture in the country.
The Republic of Armenia should have a more active role as an initiator in developing EU-Armenia relations. A new framework document is needed for to establish joint cooperation and widen its scope. Official negotiations are currently ongoing, aimed at defining spheres of further cooperation between the EU and Armenia. The participants in this discussion have stated that this cooperation should include all possible spheres, including economic and political reform. In this context, the EU and Armenia already have a negotiated framework for further cooperation: the Draft EU-Armenia Association Agreement. This document should serve as a basis for EU-Armenia negotiations once Armenia’s obligations in the EEU have been reviewed. The new agreement could include not only those points in the Association Agreement that do not contradict the obligations of Armenia in the Eurasian Economic Union, but also those which could still be applied following the revision.
Taking into consideration all of the above, the model for EU-Armenia negotiations is proposed as the "Association Agreement", with a Deep and Comprehensive Trade Agreement included, and conditionally to be divided into the following parts:
The first should include those points which are consistent with the obligations that Armenia agreed to undertake as a member of the EEC; these points are to be retained in the new document. The second section should be comprised of those points that it would be impossible to realise due to Armenia’s EEC membership; those points are to be excluded from the document. More work will be needed on reaching an agreement on those points, whose relation to the obligations that Armenia has undertaken as a member of the EEC has not yet been defined. Those are the points which are to become the main subject of negotiation between the EU and Armenia.
Although no one can deny the fact that this is the exact logic according to which the current official negotiations are conducted, it is suggested that a commission of experts be formed, comprised of specialists from both the EU and Armenia in order to identify the above-mentioned points in the EU-Armenia Association Agreement and discuss their applicability in the context of Armenia’s EEC membership. It will be necessary to discuss this initiative with EEC partners beforehand. Simultaneously, a similar commission could be formed in the framework of the EEC-Armenia; the expert groups will discuss the issue in a comprehensive way and present their suggestions to the state bodies. Afterwards, if appropriate, the studies that will have been carried out can be discussed by the EU-RA-EEC tripartite expert committee. In this format, specialists from Ukraine, Moldova and Georgia can also be included.
In parallel to the review of the legal framework for EU-Armenia relations, it is important not to decrease the speed of internal reforms in the RA. According to some participants in the discussions for consolidating European standards and, in this context, in promoting reforms, the newly established RA Ministry of International Economic Integration and Reforms should play a definite role.
NGOs and media agencies should have a greater role in the control and monitoring of reform processes, which will be more productive if the relevant EU programmes address precisely this issue.
Localising European standards is also important in the process of RA-European integration. It would be advisable to establish an institute to conduct expert analysis and provide proper inferences on RA legal acts that are still in the process of being developed (these acts should be non- economic in the preliminary stage).
Developing relations between the EU and Armenia can be further promoted by organising public hearings in the RA National Assembly (a suggestion that has already received the approval of deputies participating in the discussion, who expressed a willingness to embark on it). Hearings organised in the Public Council could also have a unique role to play in formulating the agenda for developing EU-RA relations. These hearings will provide an opportunity to formulate the expectations of Armenian society regarding the process of European integration, which can be discussed during the hearings along with potential initiatives by the RA and prospects for developing their relations.
Taking into consideration the present developments, bilateral RA cooperation with EU countries is especially important. EU countries that have traditionally been on friendly terms with the RA could have an important role to play in presenting the concerns, interests and expectations of the RA within the EU. Consequently, the Armenian side should be the most interested in widening its scope of cooperation with individual EU countries.
In the framework of bilateral sectoral cooperation with European countries, the existing opportunities in the sphere of economic cooperation deserve special attention. For example, in the framework of bilateral cooperation between the RA and European countries, joint projects for alternative energy resource development can also be considered, including solar and financial and expert assistance in the sphere of atomic energy.
In the framework of the RA’s European integration process, EU-funded projects intended for local self-governing bodies, NGOs and businesses are also important. These projects sometimes turn into missed opportunities due to insufficient awareness levels among target groups. It is therefore advisable that a State agency (for example the RA Ministry of International Economic Integration and Reforms, or the Ministry of Economics) compile a complete list of projects related to different spheres. Awareness among the general public should also be raised as much as possible through media campaigns.
The "EuroCaucasus" region, formed in 2009 by self-governing bodies in Armenia and Georgia, plays an important role in consolidating European values in the RA and in strengthening cooperation among countries in the Caucasus. Four local self-governing bodies from Georgia (Dmanisi, Bolnisi, Marneuli, Ninotsminda) and three regions from Armenia (Tavush, Lori, Shirak) are engaged in this project. Development in this area, together with implementation of projects aimed at broadening and deepening Armenian-Georgian cooperation, can also contribute towards spreading European values and standards.
Finally, it is extremely important that the initiatives undertaken for widening the scope of relations between the EU and the RA be presented in a complete and proper way to their societies, both by the EU and by the RA in order to strengthen mutual recognition and confidence.
The content of this paper does not reflect the official opinion of the European Union nor the Konrad Adenauer Foundation as lead of the consortium. Responsibility for the information and views expressed therein lies entirely with the author(s).