ՌԴ-ի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները կմնան դրանք իրականացնողների խղճին.Սերգեյ Լավրով
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Հունաստանի իր գործընկերոջ՝ Նիկոս Կոտզիասի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ ՌԴ-ի դեմ կիրառվող պատժամիջոցները, որոնք ոչ այլ ինչ են, քան «վրեժխնդրության դրսևորում», կմնան դրանք իրականացնողների խղճին, հայտնում է TASS-ը:
«Պատժամիջոցների վերաբերյալ հարցերը ոչ թե ինձ պետք է ուղղվեն, այն նրանց, ովքեր դա իրականացնում են: Մենք գնահատում ենք Հունաստանի կառավարության ներկայացուցիչների դիրքորոշումը, ովքեր հասկանում են, որ ՌԴ-ի հետ նման լեզվով խոսելն արդյունավետ չի կարող լինել»,- նշել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Իր հայտարարության մեջ Լավրովը հետևյալ կերպ է բացատրել այս հարցում Արևմուտքի շարժառիթը.
«Այն բանից հետո, երբ Կիևի զորքերի ներխուժումը հարավ-արևելյան ուղղությամբ հաջողությամբ չպսակվեց, աշխարհազորայինները ամրապնդեցին իրենց դիրքերը և սկսեցին պաշտպանել իրենց հողերը: Արևմուտքը դրան ի պատասխան՝ որպես վրեժխնդրության արտահայտում, ՌԴ-ի դեմ կիրառեց պատժամիջոցներ: Այդ պատժամիջոցները մնում են դա իրականացնողների խղճին, ում շարքերում չի եղել Հունաստանի ներկայիս կառավարությունը»:

Лавров: "Санкции против России остаются на совести тех, кто их вводил"
По итогам переговоров с греческим коллегой Никосом Котзиасом глава МИД России Сергей Лавров заявил, что санкции против России "в отместку" остаются на совести тех, кто их вводил, сообщает ТАСС.
"Вопрос про санкции - это вопрос не ко мне, а к тем, кто их вводил. Мы ценим позицию греческого правительства, которое понимает абсолютную контрпродуктивность попыток разговаривать с Россией подобным языком", - отметил он.
В своем заявлении Лавров таким образом объяснил мотивации Запада: "После того, как киевское наступление на юго-востоке не завершилось успехом, и, наоборот, ополчение окрепло и стало отстаивать свою землю, "в отместку" за это против России ввели санкции. Это на совести тех, кто этим занимался и среди них не было нынешнего греческого правительства".