Մոլդովայի նոր վարչապետը կարող է գործարար լինել
Մոլդովայի նոր վարչապետի թեկնածությունը հաստատվել է: Պաշտոնը կարող է զբաղեցնել անկուսակցական գործարար Կիրիլ Գաբուրիչը:
Գաբուրիչի թեկնածությունն առաջադրվել է Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության կողմից և երեկ ստացել է երկրի նախագահ Նիկոլայ Տիմոֆտիի հավանությունը: Գաբուրիչն այժմ ունի 15 օր կառավարության կազմն ու ծրագիրն առաջադրելու և խորհրդարանի հավանությունը ստանալու համար:
Ակնկալվում է, որ Գաբուրիչի առաջարկած կառավարությանը կողմ կքվերակեն նաև Կոմունիստական կուսակցության ներկայացուցիչները:
Գաբուրիչը 38 տարեկան է: Նախկինում նա ղեկավարել է Moldcell հեռախոսային օպերատոր հանդիսացող կազմակերպությունը, ապա Azercell ադրբեջանական կազմակերպությունը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին Մոլդովայի խորհրդարանը դեմ քվեարկեց գործող վարչապետ Յուրի Լանկեի առաջարկած կառավարության կազմին և ծրագրին: Երկրորդ անգամ կառավարության կազմը չհաստատելու դեպքում երկրի խորհրդարանը կլուծարվի:

Премьер-министром Молдовы может стать бизнесмен
Кандидатура нового премьер-министра Молдовы вчера была утверждена президентом. Кресло премьера может занять беспартийный бизнесмен Кирилл Габурич.
Кандидатура Габурича была выдвинута Либерально-демократической партией Молдовы и утверждена указом президента Николая Тимофтия. Габурич имеет 15 дней на формирование состава и программы нового правительства перед голосованием в Парламенте.
Ожидается, что ему удастся получить также голоса Партии коммунистов.
Габуричу 38 лет. Он был гендиректором оператора мобильной связи Молдовы - компании Moldcell, а затем азербайджанского мобильного оператора – Azercell, передает БЕЛТА.
Напомним, что 12-ого февраля действующему премьер-министру страны Юрию Лянкэ не удалось получить большинство голосов Парламента. Если парламент Молдовы не утвердит программу и состав правительства и со второй попытки, он будет распущен.