Հայ-թուրքական արձանագրությունները հանվել են խորհրդարանի օրակարգից, սակայն իրավականորեն դրանք դեռևս գոյություն ունեն
Կիրո Մանոյան
Հայ  Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն
Պրն. Մանոյան, ի՞նչ նշանակություն կունենա ՀՀ ԱԺ-ից Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների հետկանչը Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ մինչ այժմ Թուրքիան կարողանում էր արձանագրությունների գոյության փաստը հմտորեն օգտագործել կանխելու համար Ցեղասպանության ճանաչումը՝ շատ երկրների կոչ անելով չճանաչել և չդատապարտել Ցեղասպանությունը հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացին չվնասելու համար:
Հայաստան-Թուրքիա արձանագրություններն ընդամենը դուրս են բերվել ԱԺ-ի օրակարգից, արձանագրությունները հետ չեն կանչվել: Արձանագրություններն իրավականորեն դեռևս գոյություն ունեն: Թուրքիան կամ Թուրքիայի, այսպես ասած, բարեկամ պետությունները, որոնք Թուրքիային չնեղացնելու համար չեն ցանկանում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, կարող են շարունակել ասել այն, ինչ ասում էին սրանից առաջ: Մինչև հիմա նրանք հայտարարում էին, որ պատմական հարցերի հանձնաժողով պետք է ստեղծվի, և միջամտելու կարիք չկա: ԱԺ-ի օրակարգից Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների դուրսբերմամբ այս հանգամանքը չի փոխվում, նրանք կարող են նույն բանը ասել, քանի որ այդ արձանագրությունները դեռ կան: Դրա համար ողջունելի է ՀՀ նախագահի քայլը, սակայն այն բավարար չէ: Անհրաժեշտ է, որ այդ արձանագրություններն իրավականորեն գոյություն չունենան, դրա համար միակ ճանապարհը արձանագրություններից ստորագրությունները հետ կանչելն է, ինչը դեռևս չի արվել:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրում նշվում է, որ հայկական կողմը մշակում է իրավական պահանջների թղթածրար՝ դիտելով այն որպես անհատական, համայնքային և համազգային իրավունքների և օրինական շահերի վերականգնման գործընթացի մեկնարկ: Այս ուղղությամբ որևէ քայլ արդեն ձեռնարկվե՞լ է:
Թղթածրարի մշակման գործընթացը շարունակվում է: Թղթածրարի ամբողջացումից հետո պետք է որոշվի, թե ինչ պետք է արվի, ում կողմից և ինչպես: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից այս ուղղությամբ ձեռնարկված հստակ քայլեր դեռ չկան:

Армяно-турецкие протоколы сняты с повестки дня парламента, но юридически они продолжают существовать
Киро Маноян
ответственный офиса Ай дата и политических вопросов Бюро АРФД
-   Какое значение будет иметь отзыв протоколов Армения-Турция из НС РА в процессе признания Геноцида армян – с учетом того факта, что до сих пор Турция умело использовала наличие Протоколов в деле отрицания признания Геноцида, призывая многие страны не признавать и не осуждать Геноцид армян, дабы не навредить армяно-турецкому процессу примирения?
- Протоколы Армения-Турция просто сняты с повестки дня парламента, они не отозваны. Юридически Протоколы продолжают существовать. Турция или дружественные ей страны, которые не хотят признавать Геноцид, чтобы не обидеть Турцию, могут продолжать говорить то, что говорили до этого. Они заявляли, что должен быть создан исторический комитет и не нужно вмешиваться в процесс. Со снятием Протоколов с парламентской повестки этот факт не меняется: они могут продолжать говорить то же самое, поскольку эти Протоколы еще существуют, их просто нет в повестке дня парламента. Именно поэтому шаг президента можно поприветствовать, но этого недостаточно. Нужно, чтобы эти Протоколы не существовали в юридическом смысле, а единственный путь к этому - отзыв подписей с Протоколов. Этого еще не сделано.
- Во Всеармянской декларации к 100-летней годовщине Геноцида армян говорится, что армянская сторона разрабатывает пакет правовых требований, рассматривая его как начало процесса восстановления индивидуальных, общинных и общенациональных прав и законных интересов. Какие шаги предпринимаются в этом направлении?
- Всеармянская декларация была принята 18 дней назад, процесс ее разработки продолжается. После завершения работы над пакетом будет решено, что будет сделано дальше, кем и как. Со стороны государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, нет никаких конкретных шагов, предпринятых в этом направлении.