Ղարաբաղը նշում է վերածննդի օրը
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ կարևոր պետական տոնի` Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
27 տարի առաջ` այս օրը, հիմնովին փոխվեց մեր ողջ ժողովրդի պատմության ընթացքը և սկիզբ դրվեց նոր ժամանակաշրջանի, որը նշանավորվեց հայոց անկախ պետականության վերածննդով: Դարեր շարունակ առանց պետականության գոյատևած և այդ իսկ պատճառով բազում փորձությունների ենթարկված հայությունն ի վերջո կարողացավ մեկտեղել բոլոր ուժերը և ոտքի ելնել` պաշտպանելու իր ոտնահարված իրավունքներն ու ազատությունները: Դա համազգային հզոր պոռթկում էր, որը հասունացել էր հարյուրամյակների ընթացքում և որի դեմն առնել այլևս անհնարին էր:
Մեկ գաղափար, մեկ մարմին, մեկ բռունցք. պատմական 1988-ին այն այդպես ներկայացավ աշխարհին: Եվ այդ կուռ ու անսասան միասնությունն ու համախմբվածությունն էր, որ հաղթանակներ բերեց մեր ժողովրդին` դարեր ի վեր երազած հաղթանակներ:
Այսօր մենք բոլորս` յուրաքանչյուր հայ, պարտավոր ենք ամեն ինչ անել մեր հերոս նահատակների սուրբ արյան գնով ձեռք բերված հաղթանակներն օր օրի ամրապնդելու համար: Նման պատմական հնարավորություն է տրվել մեր սերնդին, և մենք պետք է ըստ ամենայնի օգտագործենք այն ու հասնենք մեր վերջնական նպատակին` միասին, ուս ուսի կառուցելով ուժեղ, զարգացած և հավերժ ծաղկող Հայրենիք, որը մեկն է բոլոր հայերի համար:
Թանկագի՛ն արցախցիներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, մեծագույն հաջողություններ ու նոր հաղթանակներ` ի բարօրություն հերոսական Արցախի և մեր ժողովրդի:

Карабах отмечает День Возрождения
Президент НКР Бако Саакян обратился с посланием по случаю Дня возрождения Арцаха. В обращении президента НКР, в частности, говорится:
От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю вас с важным государственным праздником - Днем возрождения Арцаха!
В этот день 27 лет назад коренным образом изменился ход истории всего нашего народа, и начался новый период, который ознаменовался возрождением независимой армянской государственности.
Армянство, на протяжении многих веков жившее без государственности и по этой причине подвергшееся многочисленным испытаниям, сумело, наконец, объединить все силы и встать на защиту своих попранных прав и свобод. Это было мощным общенациональным порывом, который зрел несколько столетий и который невозможно было уже предотвратить.
Одна идея, одно целое, один кулак - так предстал армянский народ перед миром в 1988 году. Именно это прочное и незыблемое единство и солидарность привели наш народ к победам, о которых мы мечтали на протяжении веков.
Сегодня мы все, каждый армянин, должны сделать все для закрепления побед, одержанных ценой святой крови наших павших героев. Нашему поколению выпал исторический шанс, и мы должны всемерно использовать его и достигнуть нашей конечной цели: совместно, плечом к плечу строить сильное, развитое и процветающее Отечество, которое одно для всех армян.
Дорогие арцахцы!
Вновь поздравляю всех вас и желаю мира, крепкого здоровья, больших успехов и новых побед во благо героического Арцаха и нашего народа!", - говорится в обращении.