Ղարաբաղը նշում է վերածննդի օրը
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ կարևոր պետական տոնի` Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
27 տարի առաջ` այս օրը, հիմնովին փոխվեց մեր ողջ ժողովրդի պատմության ընթացքը և սկիզբ դրվեց նոր ժամանակաշրջանի, որը նշանավորվեց հայոց անկախ պետականության վերածննդով: Դարեր շարունակ առանց պետականության գոյատևած և այդ իսկ պատճառով բազում փորձությունների ենթարկված հայությունն ի վերջո կարողացավ մեկտեղել բոլոր ուժերը և ոտքի ելնել` պաշտպանելու իր ոտնահարված իրավունքներն ու ազատությունները: Դա համազգային հզոր պոռթկում էր, որը հասունացել էր հարյուրամյակների ընթացքում և որի դեմն առնել այլևս անհնարին էր:
Մեկ գաղափար, մեկ մարմին, մեկ բռունցք. պատմական 1988-ին այն այդպես ներկայացավ աշխարհին: Եվ այդ կուռ ու անսասան միասնությունն ու համախմբվածությունն էր, որ հաղթանակներ բերեց մեր ժողովրդին` դարեր ի վեր երազած հաղթանակներ:
Այսօր մենք բոլորս` յուրաքանչյուր հայ, պարտավոր ենք ամեն ինչ անել մեր հերոս նահատակների սուրբ արյան գնով ձեռք բերված հաղթանակներն օր օրի ամրապնդելու համար: Նման պատմական հնարավորություն է տրվել մեր սերնդին, և մենք պետք է ըստ ամենայնի օգտագործենք այն ու հասնենք մեր վերջնական նպատակին` միասին, ուս ուսի կառուցելով ուժեղ, զարգացած և հավերժ ծաղկող Հայրենիք, որը մեկն է բոլոր հայերի համար:
Թանկագի՛ն արցախցիներ,
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, մեծագույն հաջողություններ ու նոր հաղթանակներ` ի բարօրություն հերոսական Արցախի և մեր ժողովրդի:

Karabakh Celebrates the Revival Day
The President of Nagorno-Karabakh Republic Bako Sahakyan congratulated the people of Artakh on the Artsakh Revival Day.
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I cordially congratulate you on this significant state holiday - the Artsakh Revival Day.
27 years ago on this very day the course of our nation's history changed fundamentally and a new period marking the revival of the independent Armenian statehood began. The Armenian people who survived without statehood for centuries and for this reason undergone great ordeals eventually managed to unite all the forces and stand to protect their violated rights and freedoms. It was a powerful national outburst that had been maturing over centuries and which was already impossible to squash.
One idea, one body, one fist: that is how an Armenian appeared before the world in the historical 1988. That strong and unshakable unity and solidarity led our people to victories that we have dreamed of for centuries.
Today all of us, every Armenian, on a daily basis must do everything possible to secure the victories won by the holy blood of our perished heroes. Such a historic opportunity was given to our generation and we must do everything possible to achieve our ultimate goal - together, shoulder to shoulder build a strong, developed and prosperous Motherland, which is one for all the Armenians.
Dear people of Artsakh,
I once again congratulate all of us and wish peace, robust health, great successes and new victories for the heroic Artsakh and our people."