Ռուսաստանում, Բելառուսում և Ղրղզստանում փետրվարի 23-ն ավանդաբար նշում են որպես Հայրենիքի պաշտպանի օրը: ԽՍՀՄ-ում այդ օրը նշվում էր Խորհրդային բանակի և ռազմածովայի նավատորմի օրը և համարվում էր համազգային տոն:
Հայկական ԽՍՀ-ում փետրվարի 23-ը նշվում էր առանձնակի հանդիսավորությամբ: Նախևառաջ դա կապված էր հայ ժողովրդի ունեցած մեծ ներդրումով ինչպես խորհրդային բանակի զարգացման գործում, այնպես էլ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակում: Խոսելով 20-րդ դարի ամենաարյունալի պատերազմում հայերի մասնակցության մասին՝ մարշալ Ժուկովը նշել է.  «Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակում հայերը՝ սկսած շարքայինից վերջացրած մարշալով, անմահացրել են իրենց անունները քաջ մարտիկների անմար փառքով»:
Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցել է 600 հազար հայ, որից 300 հազարը Խորհրդային Հայաստանից է զորակոչվել, 200 հազարը` ԽՍՀՄ մյուս հանրապետություններից, 100 հազարն էլ սփյուռքից: Նրանցից մոտ 350 հազարը զոհվել է:
Հայրենական պատերազմի հայ մասնակիցների զգալի մասը կենտրոնացած էր հայկական ազգային 6 դիվիզիաներում։ Առաջինը կազմավորվել է 76-րդ հրաձգային դիվիզիան էր։ 1941–1942 թվականներին կազմավորվեցին 408-րդ, 409-րդ, 89-րդ, 390-րդ (Կերչի թերակղզում) և 261-րդ հրաձգային դիվիզիաները։ Վերջինս միակ դիվիզիան է, որը չի մասնակցել ռազմական գործողություններին. պահել է ռազմական կարևորություն ունեցող հայ-թուրքական սահմանը։
Հայկական զորամիավորումներից առաջինը ռազմաճակատ է մեկնել 390-րդ դիվիզիան։ Նա 1942 թվականի գարնանը Նովոռոսիյսկից ծովային դեսանտով ափ իջեցվեց Ղրիմի Կերչի թերակղզում և ունեցավ ծանր կորուստներ։ 76-րդ դիվիզիան կռվում էր Ստալինգրադում։ Գործած սխրանքների համար այն վերակոչվեց 81-րդ գվարդիական դիվիզիա։ 1942 թվականի սեպտեմբերից Նովոռոսիյսկի շրջանում մարտական առաջադրանքներ էր կատարում 408-րդ դիվիզիան։ Մինչև վերջնական հաղթանակը թշնամու դեմ կռվել են 89-րդ և 409-րդ դիվիզիաները։ 409-րդ դիվիզիայի մարտական ուղին սկսվեց Հյուսիսային Կովկասի Մոզդոկի շրջանից և ավարտվեց Ավստրիայում ու Չեխոսլովակիայում։ 89-րդ «Թամանյան» (շնորհվել է Թամանի թերակղզու ազատագրմանը մասնակցելու համար) դիվիզիայի մարտական ուղին (3700 կիլոմետր) սկսել է Հյուսիսային Կովկասում՝ Գրոզնի քաղաքի մոտ, և ավարտել Բեռլինում։ Այն Գերմանիա հասած և Բեռլինի ճակատամարտին մասնակցած միակ ազգային դիվիզիան էր։ Հենց նրա մարտիկներն են Բեռլինում Ռեյխստագի պատի մոտ Քոչարի պարել:
Պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո մեդալներով և շքանշաններով պարգևատրվել է 66 802 հայորդի (ԽՍՀՄ-ում 8-րդ տեղը), որոնցից 106-ը արժանացել են Խոհրդային միության հերոսի կոչման, «Փառքի» 3 շքանշանների լրիվ ասպետ են դարձել 27-ը:
Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ ռազմական գործողությունների անմիջական ղեկավարություն իրականացրել են 64 հայ գեներալներ: Նրանցից 5-ին շնորհվել է մարշալի կոչում: 1955 թվականին Հովհաննես Բաղրամյանին շնորհվել է Խորհրդային միության մարշալի, իսկ Հովհաննես Իսակովին՝ նավատորմի ծովակալի կոչում: 1965 թվականին Արմենակ Խանփերյանցին (Սերգեյ Խուդյակով) շնորհվել է ավիացիայի մարշալի կորչում: 1975 թվականին Համազասպ Բաբաջանյանին շնորհվել է ինժեներատեխնիկական զորքերի գլխավոր մարշալի կոչում, իսկ 1980 թվականին Սերգեյ Ագանովը դարձել է ինժեներական զորքերի մարշալ:
Չնայած Հայաստանում փետրվարի 23-ը պաշտոնական տոն չի հանդիսանում, սակայն շատերը, սովորության համաձայն, շնորհավորում են տղամարդկանց՝ Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ: Այդ օր պետական կառույցների և Ռուսաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչներն ավանդաբար այցելում են Հաղթանակի զբոսայգի՝ Անհայտ զինվորի գերեզմանին ծաղկեպսակ դնելու համար:
Հատկանշական է, որ փետրվարի 23-ը տոն է համարում նաև երիտասարդ սերունդը, որը մեծացել է անկախ պետությունում:

Вклад армян в дело защиты Отечества
По традиции 23 февраля в России, Беларуси, Кыргызстане отмечают День защитника Отечества. В СССР этот день считался всенародным праздником и назывался Днем Советской Армии и Военно-морского флота.
В Армянской ССР 23 февраля отмечали особенно торжественно. Прежде всего, это связано с вкладом армянского народа в развитие как советской армии, так и в победу в Великой Отечественной войне. Говоря об участии армян в самой кровопролитной войне XX века, маршал Жуков написал: "В победе над фашизмом армяне, начиная с рядового и заканчивая маршалом, обессмертили свои имена не тускнеющей славой мужественных воинов".
В военные годы были сформированы шесть национальных армянских дивизий: 89-ая, 408-ая, 409-я, 261-ая, 76-ая и 390-ая. Кроме 261-ой, все остальные формирования принимали участие в боях. Следует отметить, что единственной национальной дивизией в составе Вооруженных сил СССР, которая участвовала в штурме Берлина, была 89-я Армянская Таманская стрелковая дивизия. Именно ее бойцы после взятия Берлина у стен Рейхстага танцевали свой победный танец “Кочари”.
За время войны и после ее окончания медалями и орденами были награждены 66 802 армянина (8-ое место в статистике СССР), из них 106 человек стали Героями Советского Союза. Кроме того, 27 армян стали полными кавалерами Ордена Славы. В Великой Отечественной войне участвовали 64 армянина-генерала, которые непосредственно принимали участие в руководстве военными операциями.
Напомним имена и звания самых известных и талантливых армянских военных руководителей, которые внесли большой вклад в победу над фашистской Германией. В 1955 году Ивану Баграмяну было присвоено звание Маршала Советского Союза, а Ивану Исакову - Адмирала флота Советского Союза. В 1975 году Амазаспу Бабаджаняну присвоили звание Главного маршала бронетанковых войск, а в 1980 году Сергею Аганову - Маршала инженерных войск.
И хотя у нас в Армении 23 февраля не является официальным праздником, здесь по привычке многие тоже поздравляют мужчин с Днем защитника Отечества. По традиции в этот день представители государственных структур республики и посольства России в Армении посещают Парк Победы, чтобы возложить венки на могиле Неизвестного солдата. Примечательно, что молодое поколение Армении, которое выросло в независимой стране, также считает 23 февраля праздником.