Փաստաբան. Գյուլենի դատական հետապնդումն ապօրինի է
Ստամբուլի դատարանը իսլամիստ աստվածաբան Ֆեթուլլահ Գյուլենի ձերբակալության կրկնակի հրաման է արձակել: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, հղում անելով Khabertjurk հեռուստաընկերությանը, այս որոշումը կայացվել է երկրի ղեկավարության հեռախոսները գաղտալսելու գործով կատարվող հետաքննության շրջանակներում: Նախկինում թուրքական դատարանն արդեն մեկ անգամ Գյուլենին ձերբակալելու հրաման էր արձակել՝ նրան մեղադրելով հանցավոր խմբավորում ստեղծելու մեջ:
Ընդհանուր առմամբ, գաղտնալսման գործով ավելի քան 27 մարդ է ձերբակալվել: Նրանք մեղադրվում են ավելի քան 100 մարդու, այդ թվում նաև Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլու հեռախոսների ապօրինի գաղտնալսման մեջ: Այս գործընթացը «զուգահեռ կառույցի» դեմ Անկարայի պայքարի բաղկացուցիչ մասն է կազմում:
Ֆեթուլլահ Գյուլենի փաստաբան Նուրուլլահ Ալբայրաքը՝ ի պատասխան թուրքական լրատվամիջոցների տարածած վերոնշյալ տեղեկատվության, հայտարարել է, որ քրեական դատավարության օրենքների համաձայն դատարանը չի կարող ձերբակալման հրաման արձակել, քանի դեռ մեղադրյալից համապատասխան կարգով չեն պահանջել ներկայանալ դատարան: Ինչպես հայտնում է Today’s Zaman-ը, Նուրուլլահ Ալբայրաքը նաև նշել է, որ Գյուլենը, ով 1999 թվականից բնակվում է ԱՄՆ-ում, և ում հասցեն հայտնի է հանրությանը, պետք է կանչվի թուրքական և ամերիկյան իշխանությունների կողմից ցուցմունք հանձնելու համար համաձայն երկու երկրների միջև ստորագրված իրավական պայմանագրերի: Նա նաև ընդգծել է, որ դատարանը կարող է ձերբակալման հրաման արձակել միայն այդ դեպքում, եթե մեղադրյալը չի պատասխանել դատարան ներկայանալու պահանջին: Ընդ որում, հրամանըը պետք է ուղարկվի մեղադրայի անմիջական հասցեին:
Գյուլենի փաստաբանը նաև հայտարարել է, որ ձերբակալման հրամանն անընդունելի է միջազգային իրավունքի տեսանկյունից: Նուրուլլահ Ալբայրաքը շեշտել է, որ դատարանի որոշումը ցույց է տալիս, որ Թուրքիայի դատական համակարգն օգտագործվում է որպես ճնշման միջոց այն մարդկանց և խմբերի դեմ, ովքեր չեն կիսում իշխող կառավարության հայացքները: «Մենք կարծում ենք, որ երբ այս մութ շրջանն ավարտվի, այս ապօրինի մեթոդները Սահամանադրությանը համապատասխան կդատապարտվեն», - եզրափակել է Գյուլենը:

Адвокат: судебное преследование Гюлена незаконно
Стамбульский суд выдал повторный ордер на задержание исламского оппозиционера Фетхуллаха Гюлена. Это решение, как сообщает ТАСС со ссылкой на телеканал Khabertjurk, принято в рамках разбирательства по делу о незаконном прослушивании телефонов руководства страны. В отношении Гюлена ранее уже был выдан судебный ордер на задержание по обвинениям в создании преступной группировки.
В общей сложности по делу проходят несколько десятков человек, из которых 27 находятся под арестом. Им инкриминируется незаконное прослушивание телефонных разговоров более ста человек, в числе которых президент Тайип Эрдоган и премьер-министр Ахмет Давутоглу. Дело о прослушке считается одной из составляющих борьбы Анкары с "параллельной структурой".
Адвокат Фетхуллаха Гюлена Нуруллах Албайрак в ответ на это сообщение турецких СМИ заявил, что в соответствии с законом об уголовной процедуре суд не может выдавать ордер на задержание, пока обвиняемый не был должным образом призван предстать перед судом. Как сообщает Today’s Zaman, Нуруллах Албайрак также отметил, что Гюлен, который проживает в США с 1999 года и адрес которого открыт для общественности, должен быть вызван турецкими и американскими властями для дачи показаний в соответствии с правовыми соглашениями, подписанными между двумя странами. Он также подчеркнул, что в соответствии со статьей 98 Уголовно-процессуального кодекса суд может выдать ордер на арест только в том случае, если обвиняемый не ответил на требование суда и не предстал перед судом. При этом ордер должен быть доставлен по его текущему адресу.
Адвокат Гюлена заявил, что предъявление ордера Гюлену является неприемлемым шагом с точки зрения принципов международного права. Нуруллах Албайрак подчеркнул, что решение суда доказывает, что судебная система в Турции используется в качестве инструмента давления на людей и групп, которые не разделяют взгляды правящего правительства. "Мы считаем, что когда этот темный период закончится, эти незаконные методы будут осуждены в соответствии с Конституцией", - заключил адвокат Гюлена.