Տեղի ունեցավ Հայաստանի արտգործնախարարի հանդիպումը Իսրայելի նախագահի հետ
Մարտի 5-ին Երուսաղեմ ժամանած Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին նախագահական նստավայրում ընդունեց Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ պաշտոնական կայքը:
Ողջունելով Էդվարդ Նալբանդյանին՝ Իսրայելի նախագահը, կարևորելով Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունը, վստահություն հայտնեց, որ այն կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ հայ և հրեա ժողովուրդները շաղկապված են հազարամյակների բարեկամության ավանդույթներով, ինչը լավ հիմք է ստեղծում՝ միջպետական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման համար։
Նախագահ Ռիվլինը և նախարար Նալբանդյանը կարևորեցին քաղաքական երկխոսության աշխուժացումը, ինչը նրանց համոզմամբ հնարավորություն կընձեռի ընդլայնել համագործակցությունը նաև այլ բնագավառներում։
Հանդիպմանը քննարկվեց հայ և հրեա ժողովուրդների համատեղ պատասխանատվությունը՝ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ։

The President of Israel Received the Armenian Foreign Minister
The Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian is in an official visit to Isreal. In the framework of his visit he met the Israeli President Reuven Rivlin.
As the press service of the Foreign Ministry of Armenia informs, the President of Israel welcome Nalbandian and underlining the importance of Armenia Foreign Minister’s visit, expressed confidence, that it would contribute to the strengthening of bilateral relations.
Minister Nalbandian thanked President Rivlin for the meeting and stressed that the Armenian and Jewish peoples are interlinked with millennia-old traditions of friendship, which forms a solid basis for further strengthening of inter-state relations.
President Rivlin and Minister Nalbandian noted the importance of intensification of political dialogue, which, in their opinion, would give the possibility to enhance cooperation also in other areas.
The sides discussed shared responsibility of Armenian and Jewish nations in preventing future crimes against Humanity.