Աջարիայում չեն բացառում կառավարությանն իմպիչմենթ հայտարարելու գործընթացը
Աջարիայի Գերագույն խորհրդում հնարավոր է սկսվի կառավարությանն իմպիչմենթ հայտարարելու գործընթաց, հաղորդում է «Գրուզիա Օնլայն»-ը: Ըստ առկա տեղեկությունների իմպիչմենթի հարցը մտադիր են բարձրացնել «Ազատ դեմոկրատների» ներկայացուցիչները:
Աջարիայի Գերագույն խորհրդի անդամ, «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ Սուլխան Գլոտնին, «IPN»-ի հետ զրույցում խուսափել է մեկնաբանություններից, սակայն նշել է, որ առկա իրավիճակի համար պատասխանատու է հենց տվյալ տարածաշրջանի կառավարությունը և անհրաժեշտ են փոփոխություններ:
«Աջարիայում քաղաքական ճգնաժամ է, ինչը բավական վատ է անդրադառնում տարածաշրջանի վրա: Այս ամենի պատասխանատվությունը կառավարության ուսերին է, քանի որ այն չկարողացավ իրականացնել հստակ քայլեր: Երկու տարվա ընթացքում մենք պահանջում էինք, որ նրանք ներկայացնեն տարածաշրջանի զարգացման ռազմավարությունը, այսինքն՝ ինչպես են տեսնում տարածաշրջանի զարգացումը: Դա չի արվել: Միակ բանը, որ մենք լսում ենք կառավարությունից՝ լռությունն է: Նրանց կողմից միայն անտեսում է, նրանք իրենց անպատասխանատու են պահում: Աջարիայի կառավարությունը ներկայիս կազմով իրեն սպառել է և ի վիճակի չէ տարածաշրջանում որևէ բան փոխել: Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ տարածաշրջանի քաղաքականության, կառավարության մեջ անհրաժեշտ են փոփոխություններ»,- հայտարարել է Գլոտնին:
Նշենք, որ ինպիչմենթի հարցի քննարկման համար անհրաժեշտ է 7 պատգամավորի ձայն, իսկ կառավարության հրաժարականի համար՝ 14 ձայն: Նշենք նաև, որ Աջարիայի Գերագույն խորհրդում «Վրացական երազանքն» այլևս չունի մեծամասնություն:

В Аджарии не исключают процедуру импичмента правительства
В Верховном совете Аджарии, возможно, будет начата процедура импичмента правительства, сообщает "Грузия онлайн". По существующей информации, поставить вопрос об импичменте намереваются представители "Свободных демократов".
Член Верховного совета Аджарии от "Свободных демократов" Сулхан Глонти в беседе с "IPN" воздержался от конкретного комментария, однако заявил, что ответственность за создавшееся положение возлагается именно на правительство этого региона и необходимы изменения.
"В Аджарии – политический кризис, который весьма плохо отражается на регионе. Ответственность за это возлагается на правительство, так как оно не смогло озаботиться конкретными делами. В течение двух лет мы говорили, чтобы они представили стратегический план развития региона, то, как им видится развитие региона. Этого сделано не было. Единственное, что мы слышим от правительства – это тишина. С их стороны лишь постоянное игнорирование, они ведут себя безответственно. В нынешнем составе правительство Аджарии исчерпало себя и не в состоянии, что-либо изменить в регионе. В общем, считаю, что в политике, в правительстве региона, необходимо осуществить изменения", - заявляет Глонти.
Отметим, что для рассмотрения вопроса об импичменте необходимо 7 голосов депутатов, а для отставки правительства – 14 голосов. При этом у "Грузинской мечты" больше нет большинства в Верховном совете Аджарии.