Ստացվել են Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության գործով մի շարք փորձաքննությունների եզրակացություններ
Հունվարի 12-ին Գյումրիում տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի անդամների սպանության գործով ստացվել են նշանակված մի շարք փորձաքննությունների եզրակացությունները:
Այսպես, ինչպես հայտնում է Ավետիսյանների ընտանիքի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը, դատակենսաբանական փորձաքննությունը հաստատել է, որ  դեպքի վայրում գտնված հագուստի և կոշիկների վրայի քրտինքի հետքերն իրենց խմբային պատկանելությամբ նույնական են ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակով քրտինքին։ Դեպքի վայրում գտնված զինվորական համազգեստի գլխարկի վրա գտնված մազերը ևս իրենց կառուցվածքով  և արյան խմբով համապատասխանում են Պերմյակովի մազերին։
Ավելի վաղ հաստատվել էր, որ դեպքի վայրում հայտնաբերված եւ փորձաքննության ներկայացված պարկուճները, գնդակները արձակվել են «АКС-74» տեսակի ինքնաձիգից, որը ամրակցված է եղել գործով մեղադրյալ Վ.Պերմյակովին եւ հայտնաբերվել դեպքի վայրում։ Այժմ փորձագետները փորձում են պարզել` արդյոք մարդասպանը օգտագործել է խլացուցիչ, թե ոչ։
Սակայն վերջնական վճիռ կայացնելու համար այժմ բացակայում են առանցքային համարվող դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքները, որոնք ցույց կտան` արդյոք Պերմյակովը հանցանքը կատարելիս գիտակցել է իր գործողությունները, թե ոչ։
Նշենք, որ Պերմյակովն արդեն ուղղարկվել է դատաբժշկական փորձաքննության, որնիրականացվելու է Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի տարածքում։
Հունվարի 12-ին Գյումրիում 7 հոգուց կազմված Ավետիսյաններ ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող ռուսական 102 ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովն այժմ գտնվում է ռազմաբազայում։ Հայաստանում շարունակում են Պերմյակովին հայկական կողմին հանձնելու պահանջները։ Այս հարցով այժմ ակտիվ զբաղվում է Ժառանգություն կուսակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը։ Նրա նախաձեռնությամբ ՀՀ Ազգային ժողովը քննարկում է Պերմյակովին հայ իրավապահպաններին հանձնելու մասին բանաձևի նախագիծը։

В деле об убийстве в Гюмри вопросов все еще больше, чем ответов
В рамках уголовного дела об убийстве семьи Аветисян в Гюмри получены результаты ряда экспертиз. Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, по результатам баллистической экспертизы, гильзы и пули выпущены из автомата "АКС-74", числящегося за Пермяковым и обнаруженного на месте преступления.
Кроме того, была проведена судебно-биологическая экспертиза, которая установила, что следы пота на одежде и ботинках, обнаруженных на месте преступления, идентичны поту Пермякова. На шапке и форме, оставленных на месте убийства, обнаружены волосы, которые совпали с образцами волос Пермякова.
На месте преступления также были обнаружены окурки со следами слюны. Как сообщил адвокат Ерванд Варосян, который представляет интересы родственников семьи Аветисян, согласно результатам судебно-биологической экспертизы, эти следы оставил человек, имеющий ту же группу крови, что и Пермяков.
Однако еще отсутствуют результаты одной из ключевых экспертиз - судебно-медицинской экспертизы, которая и должна установить - отдавал ли Пермяков отчет своим действиям в момент убийства, или же нет. Проще говоря, по результатам этой экспертизы будет решен вопрос вменяемости-невменяемости Пермякова. Отметим, что согласно российским источникам, Пермяков уже направлен на судебно-медицинскую экспертизу, которая, как сообщает Interfax.ru, проводится на территории российской военной базы в Армении.
Между тем, в то время, как проводятся экспертизы по делу о жестоком убийстве целой семьи, в Армении продолжают требовать передачи Пермякова армянской стороне. В последнее время по этому вопросу активно занимается депутат от партии "Наследие" Заруи Постанджян. По ее инициативе в парламенте РА обсуждается также проект резолюции, требующей передать Пермякова правоохранительным органам Армении.
Напомним, что 12 января в городе Гюмри была убита семья из семи человек. В совершении убийства обвиняется российский военнослужащий Валерий Пермяков.