Օլանդ. А320 օդանավի կործանման հետևանքով փրկվածներ չկան
Ֆրանսիայի հարավում А320 օդանավի կործանման հետևանքով բոլոր ուղևորները, ամենայն հավանականությամբ, զոհվել են: Բարսելոնա-Դյուսելդորֆ ուղղությամբ չվերթ իրականացնող Germanwings ընկերությանը պատկանող օդանավը կործանվել է Ֆրանսիայի հարավում՝ Դին-լե-Բեն շրջանում: Օդանավում եղել է 142 ուղևոր և անձնակազմի 6 անդամ: «Օդանավի բեկորների վիճակը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ աղետի հետևանքով փրկվածներ, ամենայն հավանականությամբ, չկան», - ասել է Օլանդը: Նրա խոսքով՝ օդանավը կործանվել է դժվար հասանելի լեռնային շրջանում: Ֆրանսիայի տրանսպորտի նախարարը ևս հայտարարել է, որ վթարի հետևանքով փրկվածներ չկան:
Օլանդը նաև հայտարարել է ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի և Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ VI-ի հետ բանակցություններ անցկացնելու իր մտադրության մասին: Օդանավում հիմնականում Գերմանիայի քաղաքացիներ են եղել: Այս մասին հայտնում է n24 լրատվական ալիքը՝ հղում անելով Ֆրանիայի անվտանգության ուժերին:
Օդանավից տվյալները դադարել են ստացվել, երբ վերջինս գտնվել է երկրից 7,6 կիլոմետր բարձրության վրա: «Ֆրանսիայում կործանված օդանավը իր թռիչքի վերջին փուլում սկսել է կտրուկ կորցնել բարձրությունը: Օդանավի բարձրությունը 12 կիլոմետրից իջել է մինչև 7,6 կիլոմետր: Դրանից հետո օդանավից այլևս տվյալներ չեն ստացվել», - հայտնել է RT հեռուստաալիքը՝ հղում անելով Flightaware ծառայությանը: Հեռուստաալիքը հավելել է, որ օդանավը գործարկվել է միայն Lufthansa և Germanwings ավիաընկերությունների կողմից, իսկ օդանավի առաջին թռիչքն իրականացվել է 1990 թվականի նոյեմբերի 29-ին:
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, Lufthansa ընկերությունը դեռևս տեղեկություններ չունի օդանավի կործանման պատճառների մասին, սակայն փորձում է տեղեկություններ հայթայթել տեղի ունեցածի վերաբերյալ:

Олланд: выживших в результате крушения лайнера А320 нет
Выживших в результате крушения лайнера А320 на юге Франции, скорее всего, нет, заявил президент Франции Франсуа Олланд. Самолет компании Germanwings, следовавший по маршруту Барселона-Дюссельдорф, потерпел крушение в районе Динь-ле-Бен на юге Франции, на борту находились 142 пассажира и 6 членов экипажа. "Состояние обломков самолета позволяет сделать выводы о том, что выживших в результате катастрофы, скорее всего, нет", - сказал Олланд в телеобращении, передает РИА Новости. По его словам, лайнер разбился в труднодоступном горном районе. Министр транспорта Франции также заявил, что выживших в авиакатастрофе А320 на юге страны нет.
Олланд также заявил о своем намерении в ближайшее время провести переговоры с канцлером Германии Ангелой Меркель и королем Испании Филиппом VI. На борту самолета А320 находились в основном граждане Германии, сообщил новостной телеканал n24 со ссылкой на силы безопасности Франции.
Данные с самолета перестали поступать за 25 тысяч футов до земли. "Упавший во Франции самолет A320 авиакомпании Germanwings в последней фазе своего полета начал резко терять высоту. По данным сервиса самолет снизился почти с 40 тысяч футов (12 километров) до 25 тысяч футов (7,6 километров). После этого данные с самолета перестали поступать", - говорится в сообщении телеканала RT со ссылкой на сервис Flightaware. Телеканал добавил, что самолет эксплуатировался только авиакомпаниями Lufthansa и Germanwings, а первый его полет прошел 29 ноября 1990 года, сообщает РИА Новости.
Компания Lufthansa, которой принадлежит лоукостер Germanwings, пока не располагает информацией о причинах аварии, но старается добыть любые данные о произошедшем, говорится в заявлении председателя совета директоров, генерального директора компании Карстена Шпора (Carsten Spohr), размещенном на странице Lufthansa в Facebook.