Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն համատեղ կստեղծեն տիեզերական նոր կայան
Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն մտադիր են 2024թ-ից համատեղ ստեղծել նոր տիեզերական կայան, որի աշխատանքներին կմասնակցեն նաև գործընկեր երկրները: Այս մասին Բայկոնուրում հայտարարել է Դաշնային տիեզերական ծառայության ղեկավար Իգոր Կոմարովը, հաղորդում է Ռիա Նովոստին:
«Ռոսկոսմոսը ՆԱՍԱ-ի հետ միասին մտադիր է աշխատել ապագա տիեզերական կայանի կառուցման ծրագրի շրջանակներում: Պետք է որոշենք նրա տեսքը: Այն կլինի բաց ծրագիր և նրան կմասնակցեն ոչ միայն ներկայիս մասնակիցները, այլ բոլոր այն երկրները, որոնք նման ցանկություն կհայտնեն»,- նշել է Կոմարովը:
Կողմերը պայմանավորվել են նաև, որ մինչև 2024թ պետք է շահագործվի Միջազգային տիեզերական կայանը, որը սկսել է գործել 1998թ-ից: Նախագծին մասնակցում է 15 երկիր:

Россия и США создадут новую космическую станцию
Россия и США намерены совместно создать новую космическую станцию после 2024 года при участии стран-партнеров. Об этом рассказал на Байконуре руководитель Федерального космического агентства Игорь Комаров, передает РИА Новости.
"Роскосмос вместе с NASA намерены работать по программе строительства будущей орбитальной станции. Будем определять ее облик. Это будет открытый проект, и в нем будут участвовать не только нынешние участники, этот проект будет открыт для других стран, желающих присоединиться", — сказал Комаров.
Стороны договорились, что до 2024 года на орбите будет продолжать эксплуатироваться Международная космическая станция, которая начала работу в 1998 году. В проекте принимают участие 15 государств.