Էրդողանը հայերին մեղադրում է Գալիպոլիի տոնակատարությանը խանգարելու մեջ
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում միայն Անկարան է, որ դիմում է կառուցողական քայլերի: Նման համոզմունք է հայտնել Թուրքիայի նախագահը France 24 հեռուստաընկերության տված հարցազրույցի ժամանակ:
«Հայաստանը որևէ դրական քայլ չի ձեռնարկել: Մենք միշտ խաղաղ ցանկություններով պարզել ենք մեր ձեռքը, բայց այն մշտապես մնացել է օդում: Անցած տարի ապրիլի 23-ին ես հանդես եկա ուղերձով, որը բավական դրական արձագանքներ ունեցավ: Հայաստանից սակայն այդ ուղերձը որևէ դրական արձագանքի այդպես էլ չարժանացավ», - հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչո՞ւ Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյա տոնակատարությունների օր ընտրվեց հենց ապրիլի 24-ը և արդյոք դա նպատակ չուներ որոշակիորեն խանգարել հայերի կողմից նախաձեռնված հիշատակի միջոցառումներին` Էրդողանը պատասխանել է․«Մենք չենք պատրատսվում հայերից թույլտվություն վերցնել այս կամ այն քայլին դիմելուց առաջ: Դա պատմական ամսաթիվ է, որը վերաբերում է Գալիպոլիի ցամաքային ճակատամարտի 100-րդ տարեդարձին: Որևէ կապ Հայաստանի կողմից նախաձեռնած միջոցառումների հետ դա չունի: Ավելին, հենց հայկական կողմն է իր միջոցառումները այնպես կազմակերպել, որ դրանք համընկնեն մեր օրերի հետ»:
Նշենք, որ այս հարցում թուրքական իշխանական շրջանակներում հակասական տեսակետներ են հնչում: Թուրքիայի վարչապետի գլխավոր խորհրդական Էթյեն Մահչուփյանը բելգիական Գենտ քաղաքի համալսարանում կազմակերպված «Նոր Թուրքիա» խորագրով համաժողովի ընթացքում հայտարարել  է, որ Գալիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությունները ապրիլի 24-ին կազմակերպելու որոշումն  պետք է դիտարկել առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների համատեքստում:  «Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը նպատակ ունի իր կողմը գրավել Անատոլիայում բնակվող պահպանողական, ազգայնական ընտրողների քվեները»,-նշել է Մահչուփյանը:

Эрдоган предъявил Армении очередные обвинения
Президент Турции Реджеп Эрдоган в интервью французскому телеканалу France 24 заявил, что в вопросе нормализации армяно-турецких отношений лишь Анкара идет на конструктивные шаги.
''Армения не сделала ни одного позитивного шага. Мы всегда с мирными пожеланиями протягивали руку, однако она всегда оставалась в воздухе. В прошлом году 23 апреля я выступил с посланием, которое получило достаточно положительные отклики. В Армении, однако, это послание так и не удостоилось какой-либо позитивной реакции'', - сказал Эрдоган
Отвечая на вопрос журналиста о том, почему именно 24 апреля было выбрано в качестве даты проведения торжеств по случаю 100-летия битвы при Галлиполли и не преследовало ли это цель в определенной степени помешать организованным армянами памятным мероприятиям, посвященным 100-ей годовщине Геноцида армян, Эрдоган ответил: ''Мы не собираемся спрашивать у армян позволения для совершения того или иного шага. Это историческая дата, которая относится к 100-й годовщине сухопутной битвы при Галлиполи. Никакого отношения к организованным Арменией мероприятиям это не имеет. Более того, именно армянская сторона так организовала свои мероприятия, чтобы они совпали с нашими'', - в интервью France 24 заявил Эрдоган.
В этом вопросе в турецких властных кругах звучат противоречивые точки зрения. Главный советник премьер-министра Турции Этьен Махчупян в ходе конференции на тему ''Новая Турция'', организованной в университете бельгийского города Гент, заявил: ''Решение организовать торжества, посвященные 100-летию битвы при Галлиполи, 24 апреля, было принято в контексте предстоящих парламентских выборов, - отметил советник Ахмета Давутоглу, пояснив: "Партия ''Справедливость и развитие'' ставит цель привлечь на свою сторону голоса проживающего в Анатолии консервативного, националистического электората''.