2020թ․ Չեխիան կանցնի եվրոյի
Չեխիայում եվրոն կարող է փոխարինել ազգային արժույթին։ Երկիրը կարող է եվրագոտի մտնել արդեն 2020թ․։ Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Չեխիայի վարչապետ Բոգուսլավ Սոբոտկային։
Վերջինիս խոսքերով՝ 2020թ միասնական արժույթի անցնելու «տեխնիկապես ամենամոտ հնարավոր ժամանակն է»։
«Լավ կլիներ եվրոյի անցման հստակ ժամանակ սահմանել»,-նշել է վարչապետը՝ հավելելով, որ կառավարությունում այս հարցի շուրջ համաձայնություն դեռևս չկա։
Չեխական կրոնայի պահպանման օգտին հանդես է գալիս երկրի ընդդիմությունը։ Սոցիոլոգիական հարցումների համաձայն՝ քաղաքացիների միայն 19 տոկոսն են ցանկանում մտնել եվրագոտի, իսկ 47 տոկոսը կտրականապես դեմ է արտահայտվել եվրագոտի մտնելուն։

Чехия: переход на евро?
В Чехии евро может заменить национальную валюту, страна сможет вступить в еврозону в 2020 году. Об этом заявил премьер-министр страны Богуслав Соботка, передает ТАСС.
По его словам, "это ближайший технически возможный срок принятия единой валюты" в стране, передает korrespondent.net. "Было бы хорошо установить конкретную дату перехода в расчеты на евро", - отметил  Соботка. Между тем, премьер признал, что, "к сожалению, в правительстве пока нет согласия по срокам принятия евро".
За сохранение чешской кроны выступает политическая оппозиция. Согласно опросам населения, только 19% граждан желают вступления страны в еврозону, категорически против высказываются 47% избирателей.