ՌԴ և Չինաստանը մեկտեղում են տնտեսական ջանքերը
Վերջին շրջանում Ռուսաստանի և Չինաստանի տնտեսական  կապերի զարգացման ոլորտում մեծ աշխուժություն է նկատվում: Այս համատեքստում վերջերս լուրեր տարածվեցին, որ Չինաստանը նախատեսում է կառուցել նավթի զտման կայան ռուսական Յակուտիայի Ալդան մարզում:
Զտակայանի հզորությունը 2 միլիոն տոննա է, այն նախատեսվում է կառուցել Չինաստանի Քին Հուա Ան Ծյու (Qin Hua An Tszyu) և Ռուսաստանի Տույմաադա-Օիլ (Tuymaada-Oil) ընկերությունների համատեղ ջանքերով: Պեկինում կնքված պայմանագրով նախատեսվում է համատեղ ձեռնարկություն  հիմնել, որն էլ կիրականացնի այս ծրագիրը: Ծրագրի ընդանուր արժեքը կազմում է 2 միլիարդ դոլար:  Ծրագիրն առավել մանրամասն կքննարկվի մայիսին, երբ մի խումբ չինացի փորձագետներ այցելեն  Յակուտիա:
Սակայն Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը միայն այս ծրագրով չի սահամանափակվում: Հարևան երկրները փոխգործակցում են հատկապես էներգետիկ ոլորտում: Ռուսաստանը գազախողովակ է կառուցում դեպի Չինաստան: Մյուս կողմից Չինաստանը հրավիրում է Ռուսաստանին միանալ «Մետաքսի Ճանապարհ» առևտրային ծրագրին: Այս ծրագիրը նախատեսում է վերականգնել հնագույն առևտրային ուղիները Ասիայի և Եվրոպայի միջև: Ռուսաստանում գործող Չինացի ձեռնարկատերերի ասոցիացիայի նախագահը օրերս հայտնել է, թե հույս ունի, որ ռուսաստանցի շատ գործարարներ առաջիկայում պատրաստակամություն կհայտնեն մինալու  «Մետաքսի Ճանապարհ» առևտրային ծրագրին: Ներկա դրությամբ այս ծրագիրի համար 40 միլիարդ դոլար է հատկացվել, ընդ որում առաջին 10 միլիրադն արդեն հիմնադրամի հաշվեհամարին է:
Չինաստանի և Ռուսաստանի տնտեսական կապերի ակտիվացումը պայմանավորված է մի շարք գործոններով: Հասկանալի է, որ դրանցից առաջնայինը՝ՌԴ դեմ արևմուտքի տնտեսական պատժամիջոցներն են, որոնք Մոսկվային ստիպել են հայացքը սևեռել դեպի Պեկին: ՌԴ դեմ պատժամիջոցներին զուգահեռ  Միացյալ Նահանգներն ակտիվորեն փորձում է զարգացնել առևտրային հարաբերությունները Եվրոպայի (Transantlantic Trade and Investment Partnership) և Ճապոնիայի (TransPacific Partnership) հետ՝ փորձելով կրճատել Չինաստանի դերը համաշխարհային առևտրում: Բնական է, որ այս պարագայում վերջինս, իր հերթին, պետք է ձգտի կապերն ակտիվացնել Ռուսաստանի հետ:  Հետևաբար և' Չինաստանը, և' Ռուսաստանը երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը դիտում են որպես կայուն և երկարաժամկետ գործընթաց՝ զարգացման մեծ հեռանկարով:

Economic Ties between Russia and China are Strengthening
The reason of economic close relations between the two neighbors Russia and China is obvious. The countries are improving their economic relations especially in the energy sector. Both of them need to be in coalition against US and Europe, PressTV reports.
China plans to build an oil treatment facility in Russia. The capacity of the planned refinery is 2 million tons. It is going to be constructed by Russia’s Tuymaada-Oil and China’s Qin Hua An Tszyu companies. The agreement about the deal was signed in Beijing; the total cost of the project is $2 billion. According to the agreement the oil refinery will be located in Aldan region of Yakutia. Each of the cooperating companies have very crucial role in their countries.
Two days ago China invited Russia to join its new Silk Road trade link program. The program is to revive the ancient commercial route between Europe and Asia. The invitationof China for Russia to join the program intends to attract Russian companies to join the project. $40 billion has been allocated for the Silk Road fund and the first $10 billion is already on the funds account. According to China, Russia should play big role in the investments of Silk Road fund.
It is obvious that the economy of China is boosting and it is becoming a leader in many areas of worldwide economy. It is noticeable that China and the US are competitors now when President Barack Obama is doing everything in order to reach trade agreement between Europe (TTIP) and  Japan (TPP). One of the aims, after boosting its economy, is to isolate China and Russia. These countries in their turn do not lose the chance to cooperate and strengthen their economic ties through investments and various cooperation projects.