Մեդվեդևը ստորագրել է ԵԱՏՄ-ի և Վիետնամի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիրը
Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ստորագրել է Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Վիետնամի միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին համաձայնագիրը, նշվում է Ռուսաստանի կառավարության պաշտոնական կայքում։
«ԵԱՏՄ-ի և նրա անդամ պետությունների և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի նախագիծը մշակվել է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի որոշման համաձայն»,- ասվում է փաստաթղթում։
Նշվում է, որ «համաձայնագրի իրականացումը կնպաստի փոխադարձ առևտրաշրջանառության ավելացմանը և նրա մասնակիցների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը, ինչպես նաև թույլ կտա լուծել ԵԱՏՄ-ի՝ Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ինտեգրման գործընթացներին միանալու խնդիրը»,- գրում է gazeta.ru-ն։

Медведев подписал соглашение о зоне свободной торговли между ЕАЭС и Вьетнамом
Премьер-министр России Дмитрий Медведев подписал соглашение о создании зоны свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Вьетнамом. Об этом сообщается на на сайте правительства.
"Проект Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами с одной стороны и Социалистической Республикой Вьетнам с другой стороны (далее – Соглашение) разработан в соответствии с решением Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств от 19 декабря 2012 года", - говорится в документе.
Как отмечается, "реализация соглашения будет способствовать увеличению взаимного товарооборота и развитию торгово-экономических связей между его участниками, а также позволит решить задачу подключения ЕАЭС к интеграционным процессам в Азиатско-Тихоокеанском регионе".