Հայտնի է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի անունը
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանի հունիսի 15-ի հրամանագրով գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանն ազատվել է ԼՂ պաշտպանության նախարար, Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից, այսօր հայտնում է Ղարաբաղի նախագահի պաշտոնական կայքէջը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ նույն օրը Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագիր գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանին Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար, Պաշտպանության բանակի հրամանատար նշանակելու մասին:
Ղարաբաղի նախագահի մեկ այլ հրամանագրով Մովսես Հակոբյանը պարգևատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով` «Արցախին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար»։
Այսօր Բակո Սահակյանն այցելել է Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարություն և բանակի հրամանատարական կազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Լևոն Մնացականյանին:
Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել պաշտպանության նախկին նախարար Մովսես Հակոբյանին իրականացված ծավալուն աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ նրա հրամանատարության տարիներին Պաշտպանության բանակի մարտունակությունը հասել է նոր մակարդակի, լուծում է տրվել բազմաթիվ խնդիրների:
Լեռնային Ղարաբաղի նախագահը վստահությամբ նշել է, որ Մովսես Հակոբյանը կշարունակի իր հարուստ փորձն ու գիտելիքները ներդնել Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի նոր պատասխանատու պաշտոնում:
Խոսելով նորանշանակ նախարարի մասին` Սահակյանը նշել է, որ Մնացականյանը հարուստ փորձ, բանակում մեծ հեղինակություն և հարգանք վայելող, խորը գիտելիքներ ունեցող գեներալներից է, ով լավագույնս է դրսևորել իրեն զբաղեցրած բոլոր պաշտոններում:
Բակո Սահակյանը համոզմունք է հայտնել, որ Լևոն Մնացականյանը նույն եռանդով կաշխատի նաև որպես Ղարաբաղի պաշտպանության նախարար ու Պաշտպանության բանակի հրամանատար՝ իր ողջ կարողություններն ուղղելով բանակի զորացմանը և նրա մարտունակության շարունակական բարձրացմանը:

Назначен новый министр обороны НКР
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 15 июня подписал указ, согласно которому генерал-лейтенант Мовсес Акопян освобожден от должности министра обороны-командующего Армией обороны НКР. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
В тот же день Бако Саакян подписал указ о назначении генерал-лейтенанта Левона Мнацаканяна министром обороны-командующим Армией обороны НКР. Другим указом президента, за исключительные заслуги перед Республикой Арцах генерал-лейтенант Мовсес Акопян награжден орденом "Григор Лусаворич".
Сегодня, 17 июня, Бако Саакян посетил министерство обороны НКР и представил высшему командному составу армии новоназначенного министра Левона Мнацаканяна.
Президент НКР выразил признательность бывшему министру обороны Мовсесу Акопяну за осуществленную им масштабную работу, подчеркнув, что за годы его командования боеспособность Армии обороны достигла нового уровня, были решены многочисленные проблемы.
Бако Саакян выразил уверенность, что Мовсес Акопян продолжит внедрять свой богатый опыт и знания на новой ответственной должности заместителя начальника ГШ Вооруженных сил Республики Армения.
Говоря о новоназначенном министре, глава государства отметил, что Левон Мнацаканян – генерал с богатым опытом, пользующийся большим авторитетом и уважением в армии, имеющий глубокие знания и проявивший себя с лучшей стороны на всех занимаемых должностях.
Верховный главнокомандующий Вооруженными силами НКР выразил уверенность, что Левон Мнацаканян продолжит с той же энергией работу в качестве министра обороны и командующего Армией обороны, используя все свои навыки и умения для усиления армии и последовательного повышения ее боеспособности.
На встрече присутствовали министр обороны Республики Армения Сейран Оганян и другие должностные лица.