Մետաքսի ճանապարհ․ Հայաստանը որպես կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի միջև
Վերջին տարիներին ավելի ու ավելի են զարգանում հայ-չինական հարաբերությունները, բայց վերջին մի քանի ամիսները հատկապես հաջողակ էին այս առումով: Պատճառն, ըստ երևույթին, ներկայիս փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակն է, ինչպես նաև Հայաստանի աճող դերն ու նշանակությունն այս համատեքստում:
Մեծ մետաքսի ճանապարհի վերականգնումը եղել է չինական այն նախաձեռնություններից մեկը, որը հիմք հանդիսացավ հայ-չինական հարաբերությունների խորացման համար՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանը դարեր ի վեր եղել է առևտրի համար կարևոր տարանցիկ գոտի Արևմուտքի և Արևելքի միջև:
մետաքսի ճանապարհի վերականգնման կարևորության մասին արտահայտվել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ Ռուսաստանի Ուֆա քաղաքում տեղի ունեցած գագաթաժողովի ժամանակ՝ նշելով, որ այդ ճանապարհը տրանսպորտային նախագծերի և նորանոր ենթակառուցվածքների շինության լավ հիմք կարող է հանդիսանալ: Մինչ այդ՝ մարտ ամսին, Չինաստան կատարած իր այցելության ժամանակ Սերժ Սարգսյանը հուշագիր էր ստորագրել մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու ստեղծմանն ուղղված համագործակցության խորացման վերաբերյալ:
«Հայաստանը պատրաստ է ասիացի գործարարների համար հետաքրքրության կենտրոն դառնալ: Ես նույնիսկ կառաջարկեի մեր երկրում չինական և այլ ասիական խոշոր ընկերությունների տարածաշրջանային մասնաճյուղեր բացել: Հատկապես հետաքրքիր կլինի գործարարների համար էներգետիկ սեկտորը, Հյուսիս-Հարավ ճանապարհային միջանցքի և Հայաստան-Իրան երկաթուղային գծերի կառուցման համատեքստում», - նշել է ՀՀ նախագահը: Սա, իհարկե, նոր հեռանկարներ կբացի ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի համար:
Հայաստանի՝ մետաքսի ճանապարհին միանալու առավելությունները պատկերացնելու համար հարկ է պատմական էքսկուրս կատարել ու տեսնել, թե ինչ դեր ու նշանակություն ուներ այդ ճանապարհը դարեր առաջ:
մետաքսի ճանապարհը, որպես այդպիսին, բացվել է մ.թ.ա. 2-րդ դարում, երբ Հռոմեական և Հան չինական կայսրությունների միջև աստիճանաբար ընդլայնվում էր առևտուրը: Այս ճանապարհի շարունակությունն, այսպես կոչված, «Հարավային ճանապարհն» էր, որն անցնում էր Բակտրիայով դեպի Միջագետք և Սիրիա. առևտրի ճանապարհն Արևելքից անցնում էր Հայաստանով, ավելի կոնկրետ՝ Արտաշատ քաղաքի միջով, այնտեղից էլ ձգվում էր դեպի Սև ծովի նավահանգիստներ: Իսկ 5-րդ դարում արդեն Դվինը՝ որպես Հայաստանի նոր մայրաքաղաք, փոխարինելու եկավ Արտաշատին: Առևտրի երթուղին, որը կապում էր Չինաստանը, Կենտրոնական Ասիան և Իրանը Բյուզանդական կայսրության մայրաքաղաք Կոստանդնուպոլսի հետ, անցնում էր հենց Դվինով:
9-10-րդ դարերում հայկական Արծն, Անի և Կարս քաղաքները սկսեցին էական դեր խաղալ համաշխարհային առևտրում: Հետագայում պեղումների ժամանակ չինական մետաքս, ճենապակի, պարսից կավագործության նմուշներ ու ներկանյութեր են հայտնաբերվել Անիում: 10-11-րդ դարերի հայ պատմաբան Ասողիկը (Ստեփանոս Տարոնցին) տեղեկացնում է, որ Սմբատ 1-ինի օրոք (890-914) «Դաշտը վերածվել է գյուղի, իսկ գյուղը՝ մի հարուստ քաղաքի բազմաթիվ մարդկանցով լի, որտեղ նույնիսկ հովիվները սկսեցին հայտնվել մետաքսի զգեստներով»:
Մետաքսի ճանապարհի առևտուրը աճել է մասնավորապես 13-14-րդ դարերում, երբ մոնղոլները նոր լիցք հաղորդեցին Արևելքի և Արևմուտքի միջև առևտրային հարաբերությունների զարգացմանը: Այս ընթացքում էր ահա, որ Կիլիկիայի հայկական թագավորությունը դարձավ տարանցիկ առևտրի գոտի Արևմուտքի և Արևելքի միջև: Շատ առևտրականներ, այդ թվում՝ իտալական նշանավոր վաճառական և ճանապարհորդ Մարկո Պոլոն, հենց Կիլիկիայի միջոցով են դեպի Արևելք հասել:
Իսկ 15-րդ դարի կեսերին արդեն, երբ սկսեցին զարգանալ ծովային առևտրական ուղիները, ինչպես նաև տնտեսական անկում տեղի ունեցավ Կենտրոնական Ասիայիում, Մեծ Մետաքսի ճանապարհը, որ գոյություն էր ունեցել շուրջ 15 դար շարունակ, դադարեց իր նպատակին ծառայել:
Նույնիսկ ավելորդ է ընդգծել, թե որքան մեծ կարևորություն է Հայաստանն այնժամ ունեցել Արևելքի և Արևմուտքի համար: Դարեր են անցել, և կարծես թե պատմությունը կրկնվում է՝ բացելով նոր հնարավորություններ ողջ աշխարհի և Հայաստանի համար, մասնավորապես:
Իհարկե, հաշվի առնելով, որ այժմ 21-րդ դարն է իր բարձր զարգացած տեխնոլոգիաներով հանդերձ, Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները դառնալու կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի միջև՝ լինելով նույնիսկ ավելի կարևոր խաղացող, քան եղել է նախկինում: Արդեն կա քաղաքական կամք դրա համար, որն արտահայտվել է տարբեր մակարդակներում, և միակ բանը, որ մնում է Հայաստանին՝  իր ողջ ներուժն օգտագործելն է, ինչպես նաև նախաձեռնողի դերում հանդես գալը և Չինաստանի հետ հստակ ու ճիշտ դիվանագիտություն տանելը:

During the recent years Chinese-Armenian relations have been developing more and more, but the past several months were a real success in this regard. The reason is most probably the changing geopolitical situations and the growing role of Armenia in all this. The restoration of the Great Silk Road was one of those initiatives of China that became the impetus for deepening Armenian-Chinese relations, taken into consideration the fact that for centuries Armenia has been an important transit territory for trade between East and West.
The importance of the restoration of Silk Road was also highlighted by the President of Armenia Serzh Sargsyan in his speech at the Ufa Summit. He mentioned that Silk Road can ensure a new stage for the implementation of the extensive infrastructure and transport projects in future. Earlier, during RA President’s visit to China at the end of March of this year, Armenia signed a memorandum on strengthening cooperation in the establishment of the economic zone of the Silk Road.  In this regard, during the Boao International Forum, the RA President Serzh Sargsyan said: "Armenia is also ready to become a center for interests of Asian businessmen. I would also suggest that you explore the opportunities to found regional headquarters of Chinese and other large Asian companies in Armenia. Especially attractive areas for businessmen could be the energy sector, cooperation in the North-South Road Corridor and the Armenia-Iran railway construction projects in consistence with the initiative of the Silk Road," the press service of the RA President writes.  This, of course, will open new prospects not only for Armenia, but also for the entire region.
To have a full picture what future Armenia can have joining the Silk Road and using its full potential, it is important to go back and see its role in the Silk Road centuries ago.
Silk Road itself was opened in the 2nd century BC, when the cultural and commercial exchange between the Roman and Han Chinese empires was boosting. The continuation of this road was the so-called "South Road", which passed through Bactria to Mesopotamia and Syria. Trade road from the East passed through Armenia, through the town of Artashat, from there to the ports of the Black Sea. As H. Martirosyan writes, Artashat was an international trade exchange point. In the 5th century Dvin – the new capital of Armenia, came to replace Artashat. The trade route, which connected China, Central Asia and Iran to the capital of Byzantine - Constantinople was passing through Dvin .
The main goods of exchange in Artashat and Dvin were Chinese silk and products made of it. In addition to the Byzantines and Persians, merchants from India and Iberia (Georgia) were coming to trade in Artashat and Dvin. World trade through Armenia significantly developed in the 5-6th centuries.
In the 9-10th centuries, Armenian cities Arttsn, Kars and Ani began to play a significant role in the world trade. During excavations, shopping arcade with special facilities, as well as silk products, Chinese porcelain, Persian pottery and dyes were found in Ani. Armenian historian of the 10-11th centuries Asoghik (Stepanos Taronetsi) informs that during the reign of the Smbat 1st (890-914gg.) "a field turned into a village, the village in a rich town with a lot of people, so as even the shepherds began to appear in silk dresses." The trade through the Silk Road particularly grew in the 13-14th centuries, when Mongols gave new impetus to the development of trade relations between East and West. It was during this time that the Armenian Kingdom of Cilicia became a transit trade area between the West and East. Many merchants, missionaries, among them the Italian merchant and traveler Marco Polo, passed to East through Cilicia.
In the mid 15th century, as the sea trade routes started developing and also in regard with political instability and economic decline of Central Asia, the Great Silk Road, having existed for 15 centuries, ceased to be.
It is even unnecessary to stress how great importance Armenia had during those times for East and West. Centuries have passed and it seems the history repeats itself, opening new opportunity for the whole world, and for Armenia as well. Of course, taking into consideration that now it is the 21st century with highly developed technologies, Armenia has all the chances to become a bridge between East and West, become even a more important player, than it had been before. There is already political will for this, which has been expressed from different levels, the only thing that remains for Armenia is to open its full potential, to be more in the role of an initiator and conduct a clear and right diplomacy with China.