Երախտագիտություն այն հողին, որը կերակրել է մեզ
-         Դուք Ալմաթիում ծնված առաջին հայն եք: Պատմեք, խնդրեմ, ձեր ընտանիքի պատմությունը, ինչպե՞ս հայտնվեցիք այստեղ:
-         1937թ. ԽՍՀՄ Նախարարների Խորհրդի հրամանագրով մեզ՝ հայերիս, աքսորեցին մեր հարազատ հողից: Այդ հրամանագրում գրված էր, որ դա արվում է սահմանամերձ շրջանների անվտանգության համար: Այդ գյուղերից 32 ընտանիք աքսորեցին, որոնց մեջ էր նաև հինգ հոգուց բաղկացած մեր ընտանիքը: Մեզ Ղազախստան ուղարկեցին բեռնատար վագոններով: Թույլ տվեցին վերցնել միայն ամենաանհրաժեշտ բաները և  պատրաստ լինել 24 ժամվա ընթացքում: Երեք ամիս ճանապար էինք գալիս: Այդ ժամանակ աշուն էր, իսկ ես արդեն ծնվեցի փետրվարի 2-ին: 1,5 տարի բարաքներում ենք ապրել, որից հետո մեզ թույլ տվեցին մեզ համար տեղ ընտրել: Այդ ժամանակ հանրապետության ղեկավարը Լևոն Միրզոյանն էր, և մեր մեծերը նրան դիմեցին: Մենք ընտրեցինք երկու գետերի միջև գտնվող Մոլոտովի կոլտնտեսությունը՝ մի սքանչելի հարթավայր Ալմա-Աթայից ոչ հեռու:
Ինչպես մեզ ընդունեցին ղազախնե՞րը: Դա ես կասեմ ցանկացած ամբիոնից՝ հիանալի: Այդ ժամանակ ղազախներն իրենք էին ապրում աղքատության մեջ, սակայն մեզ օգնեցին իրենց ունեցածի չափով. մեկը հավ տվեց, մեկը՝ գառ, մեկն ալյուր: Եվ ղազախ ազգի շնորհիվ մենք այստեղ չկորանք: Աստիճանաբար հիմնավորվեցինք: Մինչև հիմա մենք հիշում ենք այդ մարդկանց բարությունը, և ժամանակ առ ժամանակ գնում ենք այդ գյուղը, նվերներ տանում այդ ընտանիքներին: Դա մեր երախտագիտությունն է այս հողին, որը մեզ ընդունեց ու կերակրեց: Մենք նրան պարտական ենք: Այս մեր ավանդույթը մենք մեր երեխաներին ենք փոխանցում: Ես շատ լավ ղազախերեն եմ խոսում: Եվ դա էլ է շատ կարևոր: Եթե մի երկրում ապրում ես, ապա նրա լեզուն պետք է իմանաս:
-         Ինչպե՞ս է ապրում հայը անկախ Ղազախստանում:
-         Անկախության ձեռքբերումից հետո Ղազախստանը կանգնեց դժվարին կացության առաջ՝ ինչպե՞ս շարունակել ապրել: Երկրում շատ ազգություններ կան՝ կորեացիներ, ույղուրներ, հայեր, թաթարներ, տաջիկներ և այլն: Նախագահ Նազարբաևի ամենամեծ վաստակն այն է, որ նա կյանքի է կոչել հանդուժողականության գաղափարը, որպեսզի յուրաքանչյուր ազգություն պահպանի իր ինքնությունն ու մշակույթը: Մեր ակտիվիստների շնորհիվ մենք կազմակերպել ենք մեր մշակութային կենտրոնը: Ես հայերի գիտեմ, ովքեր թատրոններ, խոշոր բիզնես են ղեկավարում Ղազախստանում: Ես, որպես ազգությամբ հայ, հպարտանում եմ իմ ավանդույթներով, պահպանում եմ դրանք, իմ փորձն եմ փոխանցում երեխաներիս, թոռներիս: Սա մի պետություն է, որտեղ բոլորն օրենքի առաջ հավասար են, այստեղ իմ իրավունքները ոչ ոք չի ոտնահարում:
Մեր մշակութային կենտրոնում մենք կիրակնօրյա դպրոց ենք բացել, որտեղ, բացի հայերենից, ուսուցանվում է նաև ղազախերեն, ստեղծել ենք «Նաիրի» պարային խումբը: Պետական, քաղաքային շրջանային մասշտաբի միջոցառումներին (Նոր տարի, մայիսի 1, Հաղթանակի օր և այլն) մեր հայկական մշակութային կենտրոնը միշտ ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերում: Մենք ցուցադրում ենք մեր մշակույթը, խոհանոցը, հագնում ենք մեր ազգային տարազը, դա շատ գեղեցիկ է: Մեր կենտրոնում մենք շատ հանդիպումներ ենք կազմակերպում, հրավիրում ենք մյուս ազգային-մշակութային կենտրոնների անդամներին՝ անկախ ազգությունից և դավանանքից: Նույնիսկ Շարլ Ազնավուրն է մեզ մոտ եղել: Այդ հանդիպումը մեզ հնարավորություն տվեց նրա հետ զրուցել: Եվ ընդհանրապես, ցանկացած դեմառդեմ հանդիպում մեզ թև է տալիս: Ղազախստանում դա շատ կարևոր է: Ես՝ որպես տարեց մարդ, գտնում եմ, որ  հենց սկսվի մի կրոնի գերակայությունը մյուսի նկատմամբ, դա ողբերգություն կլինի: Այստեղ մենք համարյա մի ընտանիքի պես ենք ապրում, ես շատ ղազախ ընկերներ ունեմ: Կեցցե´ Ղազախստանի և Հայաստանի միջև բարեկամությունը:

Благодарность земле, которая вскормила нас
-         Альберт Захарович, Вы - первый армянин, родившийся в Алматы. Расскажите, пожалуйста, об истории своей семьи, как вы попали сюда?
-         В 1937 году постановлением Совета министров СССР нас, армян, выслали из наших родных мест. В постановлении было указано, что это в целях безопасности приграничных районов. Из этих сел выслали 32 семьи, среди них была и наша семья из 5 человек, самому младшему - 3 года. Нас выслали в Казахстан в товарных вагонах. Разрешили взять только самое необходимое и быть готовыми в течение 24 часов. 3 месяца мы были в пути. Так мы приехали в Казахстан. В первое время нас поселили в бараках кирпичного завода прямо в городе Алма-Ата. По рассказам стариков, это было время осеннее, между сентябрем и декабрем, и 2-го февраля я родился здесь. 1,5 года мы жили в бараках, после чего нам разрешили выбрать место, где нам будет более удобно.  Ну, вы знаете, в это время руководителем этой республики был Левон Мирзоян, и наши старики, наши уважаемые люди обратились к нему. Мы выбрали колхоз Молотова, это между двумя речками, прекрасная равнина недалеко от Алматы.
Как нас приняли казахи? Это я буду говорить с любой трибуны - прекрасно! В то время казахи, проживая сами в саманных домах, в нищете, каждый из них чем мог, помогал: кто-то курицу приносил, кто-то ягненка, кто-то мукой делился. И, благодаря казахской нации, мы не затерялись здесь. Потихоньку стали обосновываться, посеяли помидоры, огурцы, построили мельницу. До сих пор мы вспоминаем доброту этих людей, многие из них живы-здоровы. Иногда мы посещаем эту деревню, берем подарки с собой, около речки накрываем длинный стол и собираем всех – до 300 человек. Это наша благодарность земле, которая вскормила нас, мы перед ней в вечном долгу. Эти свои традиции мы передаем и нашим детям. Я очень хорошо говорю по-казахски. И это тоже очень важно. Если проживаешь в стране, должен знать ее язык.
-         Как живется армянину в независимом Казахстане?
-         Конечно, рожденный и воспитанный в советское время, я горжусь тем временем, в котором жили мои предки и мы. После приобретения Казахстаном независимости встала дилемма: как жить дальше? В стране очень много национальностей: корейцы, уйгуры, армяне, татары, таджики и т.д. Величайшая заслуга нашего президента Назарбаева в том, что он объединил всех в один кулак, воплотил в реальность идею толерантности, чтобы каждая национальность сохраняла свою идентичность и культуру. Благодаря нашим активистам, мы организовали в Алматы наш культурный центр. Я знаю армян, которые руководят театрами, очень крупным бизнесом в Казахстане. Я, как армянин по национальности, горжусь своими традициями, поддерживаю их, обучаю, передаю свой опыт детям, внукам. Это, наверно, единственное государство, где все равны перед законом, меня тут никто не ущемляет.
В нашем культурном центре развивается армянская культура. Но ведь культура общая - она не знает ни национальности, ни границ. Сначала мы открыли воскресную школу на армянском языке, где есть и обучение казахскому языку, создали свой ансамбль "Наири". При проведении мероприятий государственного, городского, районного масштабов (Новый год, 1-ое мая, День Победы и т. д.) наш Армянский культурный центр всегда принимает активное участие. Мы показываем нашу кухню, культуру, надеваем наши национальные костюмы – это очень здорово, очень красиво. В нашем армянском центре мы проводим много встреч, приглашаем членов других национально-культурных центров - независимо от национальности или вероисповедания. Даже такие люди, как Шарль Азнавур, побывали тут у нас, мы организовали достойную встречу. Эта встреча дала нам возможность побеседовать с ним, и вообще - любая встреча с глазу на глаз окрыляет нас. Это очень важно в Казахстане. Я, как человек в возрасте, считаю, что как только начнется превосходство какой-то религии над другой, это трагедия. Мы тут живем почти одной семьей, у меня очень много друзей-казахов. И да здравствует дружба между Казахстаном и Арменией!