20 տարվա ընթացքում Ղազախստանում ճգնաժամային երևույթներ չեն եղել
- 2015 թվականը Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրության  20-ամյակի տարին է: Պատմեք, խնդրեմ, Հիմնական օրենքի նշանակության մասին անկախ Ղազախստանի զարգացման գործում:
- Նախ կցանկանայի անդրադառնալ Ղազախստանի սահմանադրական զարգացման պատմությանը: Այն անցել է զարգացման նույն փուլերը, ինչ որ Հայաստանը: Խորհրդային Միության փլուզումից առաջ և անկախության առաջին տարիներին մեզ մոտ գործում էր նախկին սահմանադրությունը: Այն նորացվել էր 1989-1990թթ.: 1990թ. ապրիլի 24-ին Ղազախստանում ներմուծվեց նախագահի պաշտոնը: Նույն տարվա դեկտեմբերին համաժողովրդական քվեարկությամբ ընտրվեց ՂՀ նախագահ: Չնայած այդ տարիներին գործում էր Ղազախական ԽՍՀ սահմանադրությունը, սակայն ընթանում էին նաև նոր սահմանադրություն ընդունելու աշխատանքները, քանի որ արմատապես փոխվում էր պետական կառուցվածքը, երկրում տնտեսական իրավիճակը:
1993թ. հունվարի 28-ին ընդունվում է անկախ Ղազախստանի առաջին սահմանադրությունը: Այն ժամանակ ես սահմանադրական հանձնաժողովում էի, մասնակցում էի Հիմնական օրենքի մշակման աշխատանքներին և պետք է ասեմ, որ այն ժամանակ արդեն կար դրա ժամանակավոր լինելու զգացումը: Բանն այն է, որ ՂՀ 13-րդ գումարման Գերագույն Խորհուրդը կիսապրոֆեսիոնալ էր, և դա էլ կարծես այլընտրանքային սահմանադրություն էր: Նույնիսկ նրա գործունեության սկզբից արդեն զգացվում էր նրա ոչ օպերատիվությունը, այն չէր պատասխանում այդ ժամանակ գոյություն ունեցող պահանջներին: 1995թ. մարտին կայանում են Գերագույն Խորհրդի 14-րդ գումարման ընտրությունները, որոնք ոչ լեգիտիմ են ճանաչվում Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ: Որոշում է ընդունվում մշակել նոր սահմանադրություն: 1995թ. օգոստոսի 30-ին համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքում ընդունվում է ՂՀ սահմանադրությունը: Դա հուլիսի 5-ին Հայաստանի սահմանադրության ընդունումից մոտ երկու ամիս հետո էր:
Եվ արդեն 20 տարի Ղազախստանում գործում է այդ սահմանադրությունը: Այն մշակվել է պետության ղեկավարի ղեկավարությամբ հանրապետության խոշորագույն գիտնականների, առաջատար քաղաքական կուսակցությունների, օտարերկրյա մասնագետների (օրինակ, Ֆրանսիայից) մասնակցությամբ: Սահմանադրությունը շատ հաջող ստացվեց ժամանակակից փուլում սահմանադրաիրավական դաշտը կանոնակարգելու տեսանկյունից:
Սահմանադրության 1-ին հոդվածը ճանաչում է Ղազախստանի Հանրապետությունը որպես ժողովրդավարական, աշխարհիկ, իրավական, սոցիալական պետություն, մարդը հանդիսանում է նրա հիմնական արժեքը և այլն: Կա իշխանության ճյուղերի հստակ բաժանում օրենսդրականի, գործադիրի և դատականի: Գրված է, որ մեր պետությունը միասնական է, նախագահը իշխանության ոչ մի ճյուղի մեջ չի մտնում, նա կանգնած է նրանցից վեր և կոորդինացնում է նրանց գործունեությունը: Գրված են նաև իշխանության բոլոր ճյուղերի լիազորությունները, իրավասությունները, որպեսզի նրանք կարողանան համաձայնեցված աշխատել, առանց հակասությունների, ինչը կարող է ճգնաժամի հանգեցնել: Բարեբախտաբար, հիմնականում և´ երկրի ղեկավարի, և´ սահմանադրության շնորհիվ, այս 20 տարում մեզ մոտ ոչ մի ճգնաժամային երևույթ չի եղել՝ ոչ քաղաքական, ոչ էլ այլ ոլորտներում:
Շատ ուժեղ է ՂՀ սահմանադրության 2-րդ բաժինը՝ «Մարդը և քաղաքացին»: 1998, 2007 և 2011 թվականներին մեր սահմանադրության մեջ փոփոխություններ են կատարվել, սակայն դրանք կոնցեպտուալ չեն և այս բաժնին չեն առնչվել:
Կատարված փոփոխությունները հիմնականում առնչվում էին պառլամենտարիզմի, ընտրական օրենսդրության, պետության ղեկավարի լիազորությունների մի մասը խորհրդարանին փոխանցելու հետ (այդ գործընթացն արդեն մշտապես ընթանում է): 2007թ. փոխվեց պետության ղեկավարի լիազորությունների ժամկետը, այն երկարացվեց մինչև 7 տարի: Ներկա պահին այդ ժամկետը 5 տարի է, սակայն այն չի տարածվում առաջին նախագահի վրա:
- Մենք գտնվում են Սահմանադրական Խորհրդում, որը ստեղծվել է ՂՀ Սահմանադրական դատարանի բազայի վրա: Ինչո՞վ են տարբերվում այս երկու կառույցները, որո՞նք են Սահմանադրական Խորհրդի հիմնական գործառույթները:
- Սահմանադրական դատարանը ստեղծվեց մեր անկախության երկրորդ տարին, 1992թ. հուլիսի 2ին ընդունվեց օրենք «ՂՀ Սահմանադրական դատարանի մասին» և օրենք  «ՂՀ Սահմանադրական իրավական վարույթի մասին»: Դրանից առաջ փորձ արվեց ստեղծել սահմանադրական հսկողության մարմին, սակայն դա այդպես էլ մնաց այդ փուլում: Իսկ ՍԴ-ն ուներ մեծ լիազորություններ: Օրինակ, ՍԴ դատավորը ինքը կարող էր սահմանադրական գործ հարուցել, պատրաստել և հարցը դնել քննարկման: Սակայն այդ իրավունքը հանվեց: Բացի այդ, քննարկվում էին նաև քաղաքացիների անհատական բողոքները: Շատ ՍԴ-ներում դա չկա (Գերմանիայում չկար, հետո այդ հնարավորությունը տրվեց, ՌԴ-ում մինչև հիմա գոյություն ունի): Սակայն հասարակությունը մեղադրում էր ՍԴ-ին պոպուլիզմի, իշխանության դատական ճյուղի գործունեությանը միջամտելու մեջ: Այնուամենայնիվ ՍԴ-ն աշխատեց  3 տարի, և 1995թ. սահմանադրության մշակման ժամանակ կար երկու տարբերակ. ՍԴ և Սահմանադրական Խորհուրդ:
Հաշվի առնելով այն, որ մեր սահմանադրության մեջ դրված են Ֆրանսիայի սահմանադրության հիմունքները, որոշում կայացվեց այստեղ ստեղծել Սահմանադրական խորհուրդ լայն լիազորություններով:  Այն համապատասխանում է մեր հանրապետությունում ձևավորված իրողություններին և բավարար մակարդակով ապահովում է սահմանադրական վերահսկողությունը Ղազախստանի Հանրապետությունում: Մեզ դիմող սուբյեկտները հստակ սահմանափակված են. դա պետության ղեկավարն է, խորհրդարանի երկու պալատների նախագահները, երկու պալատների պատգամավորների մի մասը, վարչապետը և դատարանները:
Հաջորդ սահմանադրական փոփոխությունը եղավ սահմանադրական հսկողության մարմնի փոխարինումը: Այժմ Սահմանադրական դատարանի փոխարեն Ղազախստանում գործում է 7 անդամից բաղկացած Սահմանադրական խորհուրդ:
Սահմանադրական խորհրդում գործում է նախնական վերահսկողություն, մինչև նախագահի կողմից ստորագրելը, այսինքն՝ ենթադրենք խորհրդարանն օրենք է ընդունել, ուղարկել նախագահին ստորագրելու, բայց միևնույն ժամանակ Սենատի և Մաժիլիսի նախագահները մեզ են դիմում սահմանադրական տեսանկյունից օրենքը ստուգելու: Սրան են վերաբերվում նաև նախագահի հրամանագրերը, խորհրդարանի, օերնքները, սահմանադրության մեկնաբանությունները, այնպես որ մեր գործունեության դաշտը շատ լայն է:
- Իսկ կապեր կա՞ն Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի հետ:
- Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը ես համարում եմ ամենաորակյալ դատարաններից մեկը հետխորհրդային տարածությունում, եթե չասենք ավելին: Նրա նախագահը սահմանադրական վերահսկողության մարմինների հեղինակավոր ղեկավարներից է ոչ միայն նախկին խորհրդային հանրապետությունների, այլև այլ երկրների մեջ: Չէ որ պարոն Հարությունյանը հանդիսանում է Վենետիկի հանձնաժողովի ղեկավար մարմնի անդամ, նրան շատ բարձր են գնահատում: Ի դեպ, «Սահմանադրական արդարություն» մեր ղազախստանյան ամսագիրը հրատարակվում է Հայաստանում: Այնպես որ մենք ունենք անընդհատ շփումներ, փոխայցելություններ, կարծիքների փոխանակում, համագործակցություն:
- Առնչվո՞ւմ է արդյոք «100 քայլ» ծրագիրը սահմանադրական փոփոխություններին, Ղազախստանի սահմանադրությանը:
- Նախագահ Նազարբաևը խոսում էր նախատեսվող քաղաքական բարեփոխումների, օրենսդրական և գործադիր իշխանությունների լիազորությունների վերանայման մասին (նախագահի լիազորությունների մի մասի փոխանցումը օրենսդիր իշխանությանը), սակայն դա այժմ քննարկման փուլում է: «100 քայլ ապագայի համար» ռազմավարական ծրագրում հատուկ տեղ է հատկացվում մարդու իրավունքների սահմանադրական ապահովմանը և նրան պաշտպանելու մեխանիզմներին:

За 20 лет в Казахстане не было кризисных явлений
- 2015 год - год 20-летия Конституции Республики Казахстан. Расскажите, пожалуйста, о значении Основного закона в развитии независимого Казахстана.
- Вначале кратко хочу остановиться на истории конституционного развития Казахстана. Она проходила такие же этапы развития, как и в Армении. До распада Советского Союза и в первые годы независимости у нас действовала прежняя  Конституция. Она была модернизирована, обновлена в 1989-1990 гг. 24 апреля 1990 года в Казахстане был учрежден пост президента. В декабре того же года всенародным избранием был избран президент РК. В эти годы, хотя действовала Конституция Казахской ССР, но и шла работа по принятию новой Конституции, потому что в корне менялись государственная структура, экономическая ситуация в стране. 28 января 1993 года была принята первая Конституция независимого Казахстана. Я тогда был в конституционной комиссии, участвовал в разработке Основного закона, и должен сказать, что тогда уже было ощущение ее временности. Дело в том, что Верховный Совет 13-го созыва РК был полупрофессиональный, и это была как бы компромиссная Конституция. Даже вначале ее функционирования ощущалась ее неоперативность, она не отвечала тем требованиям, которые в то время существовали. И в марте 1995 года состоялись выборы в Верховный Совет РК 14-го созыва, которые были признаны нелегитимными по решению Конституционного Суда. Было принято решение разработать новую Конституцию. 30 августа 1995 года на всенародном референдуме была принята конституция РК, это было через почти 2 месяца после принятия 5 июля Конституции Армении.
И в течение 20-ти лет в Казахстане действует эта Конституция. Она разработана под руководством главы государства с участием крупнейших ученых республики, ведущих политических партий, зарубежных специалистов, в частности, из Франции. Конституция оказалась удачной с точки зрения регулирования конституционно-правового поля на современном этапе.
1-ая статья Конституции признает Республику Казахстан демократическим, светским, правовым, социальным государством, человек является его основной ценностью и т.д. Есть четкое разделение ветвей власти на законодательную, исполнительную, судебную. Записано, что наше государство единое, президент не входит ни в одну ветвь власти, он стоит над ними и координирует их деятельность. Также расписаны полномочия, компетенции всех ветвей власти, чтобы они могли работать согласованно, без противоречий, которые могли бы привести к кризису. К счастью, благодаря во многом и главе страны, и Конституции, за эти 20 лет никаких кризисных явлений у нас не было - ни в политической, ни в иных сферах.
Очень сильным является Раздел 2-ой Конституции РК – "Человек и гражданин". В 1998 году, 2007 году и в 2011 году в нашу Конституцию были внесены изменения, но они не концептуальные и не затронули этот раздел. Те изменения, которые были внесены, в основном касались вопросов парламентаризма, избирательного законодательства, передачи части полномочий главы государства парламенту (этот процесс уже идет перманентно). В 2007 году был изменен срок полномочий главы государства, он был продлен до 7-и лет. В настоящее время этот срок 5 лет, но это не распространяется на первого президента страны.
- Мы находимся в Конституционном Совете, который был создан на базе Конституционного суда РК. Чем отличаются эти две структуры, каковы основные функции Конституционного Совета?
- Конституционный суд был создан во 2-ой год нашей независимости, 2 июля 1992 года был принят закон "O Конституционном суде РК" и закон "O Конституционном судопроизводстве РК". До этого были попытки создания органа конституционного надзора, но он так и остался на этой стадии - кстати, в других бывших союзных республиках тоже. Но у КС были большие полномочия. Например, судья КС сам мог возбудить конституционное производство, сам готовить и сам выносить вопрос на рассмотрение. Но это право было снято. Кроме того, рассматривались индивидуальные жалобы граждан. Во многих Конституционных судах этого нет (в Германии не было, эту возможность дали потом, в РФ до сих пор существует) – то есть довольно обширные полномочия. Однако общественность обвиняла Конституционный суд в популизме, во вмешательстве в деятельность судебной ветви власти. Тем не менее КС 3 года проработал и при разработке Конституции 1995 года было 2 варианта: Конституционный суд и Конституционный Совет. Разные были мнения, но, учитывая то, что в нашу Конституцию положены основы Конституции Франции, то было принято решение создать здесь Конституционный Совет, что и было закреплено в Конституции Республики Казахстан. Полномочия Совета тоже обширные. Я полагаю, что он соответствует тем реалиям, которые сложились в нашей республике, и обеспечивает на достаточном уровне конституционный контроль в РК. Здесь субъекты обращения четко ограничены: это глава государства, председатели палат парламента (у нас двухпалатный парламент), часть депутатов обеих палат, премьер-министр и суды.
В Конституционном Совете действует предварительный контроль, до подписания президентом, т.е. например, парламент принял закон, направил его на подпись к президенту, но в то же время председатель Сената и председатель Мажилиса обращаются к нам для проверки закона на конституционность. К этому также относятся указы президента, постановления парламента, толкования Конституции, так что у нас очень широкое поле деятельности.
- Есть ли связи с Конституционным судом Армении?
- Безусловно! Во-первых, я считаю КС Армении одним из самых квалифицированных судов на постсоветском пространстве, если не сказать шире. Его председатель - один из самых авторитетных руководителей органов конституционного контроля не только среди бывших советских республик, но и других стран. Насколько я знаю, г-н Арутюнян является членом руководящего органа Венецианской комиссии, его очень высоко ценят и в России. Я знаю, что компетенция КС РА очень широкая, у них очень плотный график работы. Кстати, журнал наш "Конституционное правосудие" издается в Армении. Так что у нас постоянные контакты, взаимные визиты, обмены мнениями. В этом году у вас тоже юбилей – 20-летие Конституции, и наша делегация во главе с председателем Совета посетила Армению для участия в юбилейных мероприятиях.
- Касается ли программа "100 шагов" конституционных изменений, Конституции Казахстана?
- Президент Назарбаев говорил о предстоящих политических реформах, о пересмотре полномочий законодательной и исполнительной властей (передача части полномочий президента законодательной власти), но это сейчас на стадии обсуждения. Непосредственно в "100 шагах" об этом не говорится, но те изменения, которые ожидаются согласно этой программе, конечно, предусматривают и определенные политические изменения.