Համաշխարհային բանկը 40 մլն դոլար կհատկացնի Հայաստանի գյուղական ճանապարհների բարելավման համար
Օգոստոսի 1-ին համաշխարհային բանկի տնօրենների խորհուրդը հաստատեց 40 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ լրացուցիչ ֆինանսավորման տրամադրումը Հայաստանի Կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման (LRNIP) ծրագրին: Այս ծրագիրը կօգնի ՀՀ կառավարությանը շուկաների ու սոցիալական ծառայությունների հասանելիության բարելավմանն ուղղված հետագա աշխատանքներում՝ ապահովելով կենսական նշանակության ճանապարհներից ևս 155 կմ հատվածի վերակառուցումը և կհանգեցնի աշխատատեղերի ստեղծմանը՝ հիմնականում գյուղական բնակչության համար:
Ծրագիրը նաև կօգնի կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի անվտանգության ու կառավարման, այդ թվում աղետների արձագանքման հարցում ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարության կարողությունների ամրապնդմանը:

ВБ предоставит Армении $40 миллионов на ремонт дорог
Совет директоров Всемирного банка утвердил дополнительное финансирование в 40 миллионов долларов по "Программе восстановления жизненно важных дорог Армении" (LRNIP), сообщает в субботу ереванский офис ВБ.
На эти средства будут отремонтированы 155 километров дорог, очень важных для регионов Армении, в том числе для сельских жителей. Софинансирование правительства Армении в рамках программы составит 5 миллионов долларов.
По оценке ВБ, на дорогах, ремонтируемых на средства банка, время проезда сокращается на 40%. А в целом, в рамках предыдущих этапов программы LRNIP, в областях Армении восстановлено уже 433 километра автодорог.