Ազատ կամարտահայտում. իրավու՞նք, թե՞...
Վերջին տարիներին աշխարհը բավականին հաճախ է հիշում ազատ կամարտահայտման իրավունքի մասին: Մի դեպքում այն կիրառվում է և անգամ խրախուսվում, մեկ այլ դեպքում կիրառվում է, բայց ոչ միանշանակ ընդունվում, մյուս դեպքում էլ այս իրավունքի կիրառումն ընդհանրապես համարվում է «ապօրինի»:
Երրորդ տարբերակի մեջ կարելի է դիտարկել Կատալոնիայի՝ նախորդ տարի անցկացրած անկախացման ոչ պաշտոնական հանրաքվեն և դրա ուղղությամբ կրկին քայլեր ձեռնարկելու վերջինիս ցանկությունը: Այս անգամ, սակայն, Կատալոնիան իր ցանկությունն իրականացնելու համար բավականին հետաքրքիր մի միջոց է ընտրել: Նախքան բուն անկախացման հանրաքվե իրականացնելը, Կատալոնիան որոշում է կայացրել անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Նախատեսվում է, որ բոլոր կուսակցությունները պետք է ներկայացնեն իրենց նախընտրական ծրագրերը, ինչպես Կատալոնիայի շրջանային կառավարության նախագահ Արթուր Մասն է նշում՝ ուղղված երկրի ապագային: Ակնհայտ է, որ սրա նպատակը անկախությանը կողմ կուսակցություններին կոնսոլիդացնելն է, ինչը հաջորդական քայլերով կարող է տանել Կատալոնիայի թիրախ-նպատակի իրականացմանը: Չնայած ընտրված այս «քողարկված» ճանապարհին՝ Իսպանիայի իշխանություններն արդեն հասցրել են հայտարարել, որ թույլ չեն տա Կատալոնիային անկախանալ երկրից:
Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ Եվրամիության «հավասարության» սկզբունքը գոնե իր իսկ անդամ երկրների համար այլևս չի գործում և ԵՄ-ն ինչ-ինչ հարցերի դեպքում վարում է խտրական քաղաքականություն: Եթե փորձենք համեմատել Կատալոնիայի և Շոտլանդիայի դեպքերը, ապա ակնհայտ կդառնա, որ առաջինի դեպքում մենք ականատեսն ենք լինում ազատ կամարտահայտման իրավունքի անտեսմանը, իսկ երկրորդի դեպքում դրա լիարժեք կիրառմանը: Գուցե և կան «հավասարության նշանի» որոշակի խախտումներ, սակայն այս համատեքստում իրական խնդիրն այլ տեղ է: Եթե Շոտլանդիայի դեպքում բնակչության մեծամասնության՝ անկախացմանը կողմ քվեարկելը համարվում էր քիչ հավանական և այդ առումով կար որոշակի հանգստություն, որի շնորհիվ էլ Մեծ Բրիտանիան ցույց տվեց իր ժողովրդավար լինելու բարձր աստիճանը, ապա Կատալոնիայի դեպքում այս հանգստությունը չկա: Այստեղ իրավիճակը լրիվ հակառակն է, և ինչպես անցած տարվա անկախացման հանրաքվեի արդունքները ցույց տվեցին, բնակչության մեծ մասը կողմ է անկախանալուն:
Արդյո՞ք սա խտրական քաղաքականության դրսևորում չէ: Այո՛, և ոչ միայն: Սրանով Եվրոպան ցանկանում է խուսափել ազատ կամարտահայտման իրավունքով անկախացման օրինակներ ունենալուց, ինչը կարող է նախադեպ դառնալ շատերի համար՝ խախտելով որոշակի բալանսներ և ստեղծելով անկայուն իրավիճակներ: Իսկ գուցե այդ իրավունքի իրականացումը թույլ չտալն ավելի վտանգավոր հետևանքնե՞ր ունենա…

Free Expression of Will: A Right, Or...?
During the recent years the world remembers the right of free expression of will quite often. In one case this right is being implemented and even encouraged, in other case it is being implemented, but not perceived definitely, in some other case the use of this right is being considered completely "illegal."
Last year’s non-official independence referendum of Catalonia and its wish to again take steps towards it can be viewed in the context of the third option suggested above. This time, however, Catalonia has chosen quite an interesting way for fulfilling its aims. Catalonia has made a decision to hold early Parliamentary elections. It is expected that all the political parties will come up with their proposals, as Catalan regional government President Artur Mas says, for the future of the country. It is obvious that the aim of these elections is to consolidate Catalan pro-independence parties, which with corresponding steps would lead to the fulfillment of the aim of Catalonia. In spite of the chosen "disguised" way, the authorities of Spain have already announced that they will not allow Catalonia to become independent.
Does this mean that EU’s principle of "equality" at least for its Member States does not work anymore and in regard with this or that question it conducts discriminatory policy. If we try to compare the cases of Catalonia and Scotland, then it becomes obvious that in case of the former we witness ignorance of the right of free expression of will, whereas in the second case – its full implementation. Maybe there are some violations of the "sign of equality," but in this context the real problem is somewhere else. If in the case of Scotland the possibility of the majority of the population to vote for independence was very low and in that regard there was a certain calmness, due to which the Great Britain showed its high level of democracy, then in the case of Catalonia this calmness is absent. Here the situation is quite the opposite and as the results of the last year’s referendum showed, the majority of the population is for independence.
Isn’t this a manifestation of discriminatory policy? Yes, but not only. With this Europe tries to avoid having examples of independence through the right of free expression of will, which can become precedent for many thus changing some balances and creating instabilities. Or maybe not allowing to implement this right would have much more dangerous consequences?