Խաղաղության Նոբելյան մրցանակ. տեղեկանք
2015 թվականի Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը «2011 թվականի Հասմիկների հեղափոխությունից հետո Թունիսում պլյուրալիստական ժողովրդավարության ստեղծման գործում վճռորոշ ավանդ ներդնելու համար» կշնորհվի «Թունիսի ազգային երկխոսության քառյակ» կազմակերպությանը: Այդ մասին Օսլոյում հայտարարել Է Նորվեգիայի Նոբելյան կոմիտեի նախագահ Կասի Կուլման Ֆիվեն:
Ալֆրեդ Նոբելի ցանկութան համաձայն Խաղաղության նոբելյան մրցանակը պետք է հանձնվի այն մարդուն, «ով կկատարի ամենամեծ կամ ամենաարդյունավետ աշխատանքը՝ ազգերի մեջ եղբայրություն հաստատելու, մշտական զորքերի վերացման կամ նվազեցման, խաղաղության համագումարների անցկացման և խթանման համար»։ Ալֆրեդ Նոբելն ավելի ուշ հստակեցրեց, որ մրցանակը կշնորհվի 5 հոգուց բաղկացած հանձնաժողովի կողմից։
Նրա ինժեներ-քիմիկոս լինելու փաստը պարզ է դարձնում քիմիա և ֆիզիկա բնագավառների ընտրության պատճառը, մինչդեռ խաղաղության պարագայում, այդ պատճառն ավելի անորոշ է։ Ըստ Նորվեգիայի Նոբելյան կոմիտեի, Ալֆրեդ Նոբելի և խաղաղության ակտիվիստ, ավելի ուշ նոբելյան մրցանակակիր Բերթա վոն Սաթների մտերմությունը խորապես ազդել է Նոբելի այս որոշման վրա։ Նոբելի գործունեությունն ուսումնասիրող որոշ գիտնականներ էլ պնդում են, որ Նոբելն այս կերպ փորձել է փոխհատուցել իր՝ զանգվածային ոչնչացման միջոցների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար։ Նա է հայտնագործել դինամիտը(1867) և բալիստիկ վառոդը (1888), որոնք երկուսն էլ նրա կենդանության օրոք լայնորեն օգտագործվել են։
1901 թվականից ի վեր հանձնվել են 95 Խաղաղության նոբելյան մրցանակներ: 19 անգամ մրցանակ չի շնորհվել(1914-1916, 1918, 1923, 1924, 1928, 1932, 1939-1943, 1948, 1955-1956, 1966-1967 և 1972 թվականներին). Նոբելյան հիմնադրամի կանոնադրության մեջ նշվում է․ «Եթե քննված աշխատանքներից ոչ մեկն առաջին պարագրաֆում նշված կարևորությունը չունի, մրցանակային ֆոնդը կպահպանվի մինչև հաջորդ տարի։ Եթե այդ ժամանակ ևս մրցանակը չի գտնի իր տիրոջը, գումարը կփոխանցվի հիմնադրամին»։
Այսպես, 64 Խաղաղության նոբելյան մրցանակ տրվել է միայն մեկ դափնեկրի, 29 մրցանակ կիսել են երկու դափնեկիրներ, երկու մրցանակ՝ երեք դափնեկիր։ Մրցանակը կիսելու դեպքում կիսվում է նաև տրվող գումարը։ Մրցանակային գումարը ոչ մի դեպքում չի կարող բաժանվել երեքից ավել մրցանակակիրների միջև։
Ալֆրեդ Նոբելի կամքով` մրցանակակիրն ընտրվում է Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովի կողմից։  Հանձնաժողովն ունի հինգ անդամ՝ նշանակված Նորվեգիայի խորհրդարանի կողմից:
Նորվեգիայի Նոբելյան կոմիտեի նախագահն ամեն տարի դեկտեմբերի 10-ին՝ Նոբելի մահվան տարելիցին, Նորվեգիայի թագավորի ներկայությամբ ներկայացնում է Խաղաղության նոբելյան մրցանակը։ Խաղաղության նոբելյան մրցանակը միակ մրցանակն է, որը Ստոկհոլմում չի հանձնվում։ 1990 թվականից ի վեր ամեն տարի մրցանակը հանձնվում է դեկտեմբերի 10-ին, Օսլոյի քաղաքապետարանում:
Վերջին 25 տարիներին Խաղաղության նոբելյան մրցանակ են ստացել
1990 - Միխայել Գորբոչով(Խորհրդային Միություն) ՝ միջազգային հանրության կյանքի կարևոր բաղադրիչ համարվող խաղաղ գործընթացում ունեցած կարևոր ներդրման համար
1991  - Աուն Սան Սու Չժի (Միյանմա)՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպան
1992 - Ռիգոբեռդա Մենչու (Գվատեմալա) ՝ մարդու, հատկապես Ամերիկայի բնիկ ժողովուրդների իրավունքների պաշտպան
1993 - Նելսոն Մանդելա և Ֆրեդրիկ Վիլեմ դե Կլերկ (Հարավաֆրիկյան հանրապետություն)՝ ապարտեիդ ռեժիմի խաղաղ ավարտի շուրջ աշխատանքի և Հարավային Աֆրիկայում նոր դեմոկրատիայի հաստատման հիմքերի ստեղծման համար
1994 - Յասեր Արաֆաթ (Պաղեստին), Շիմոն Պերես, Իցխակ Ռաբին (Իսրայել) ՝ Մերձավոր Արևելքում խաղաղություն հաստատելու ջանքերի համար
1995 - Ժոզեֆ Ռոթբլայթ (Մեծ Բրիտանիա),  Գլոբալ խնդիրների Պագուոշյան համաժողովներ (Կանադա) ՝ համաշխարհային քաղաքականություն միջուկային զենքի ազդեցության նվազման հարցում մեծ ձեռքբերումների և զենքի այդ տեսակի արգելման բազմամայա ջանքերի համար
1996 - Կարլուշ Բելու (Ինդոնեզիա), Ժոզե Ռամուշ Օռտա (Պորտուգալիա)՝ Արևելյան Թիմորում հակամարտությունների արդարացի և խաղաղ կարգավորման ջանքերի համար
1997 - Հակահետևակային ականների արգելման միջազգային շարժում (Շվեյցարիա), Ջոդի Ուիլյամս (ԱՄՆ) ՝ հակահետևակային ականների արգելման և ոչնչացման աշխատանքի համար
1998 - Ջոն Հյում (Մեծ Բրիտանիա) Դեյվիդ Տիմբլ (Մեծ Բրիտանիա)՝ Հյուսիսային Իռլանդիայում հակամարտության խաղաղ կարգավորում փնտրելու ջանքերի համար
1999 - Բժիշկներ առանց սահմանների՝ հումանիտար գործունեության և բնական, տեխնածին աղետներից և զինված հակամարտություններից տուժածներին օգնության համար
2000 - Կիմ դե Ջուն (Հարավային Կորեա)՝  Հյուսիսային և Հարավային Կորեաների վերամիավորման և Հարավային Կորեայում և ընդհանրապես Արևելյան Ասիայում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ամրապնդման հարցում կատարած աշխատանքի համար
2001 - ՄԱԿ, Քոֆի Անան ՝  ողջ աշխարհում խաղաղության ամրապնդման և ավելի կազմակերպված աշխար ստեղծելու մեջ ունեցած ներդրման համար
2002 - Ջիմմի Կարտեր (ԱՄՆ) ՝  ամբողջ աշխարհում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում ունեցած ներդրման համար
2003 - Շիրին Էբատ (Իրան) ՝ Իրանում ժողովրդավարության զարգացման և մարդու և հատկապես երեխաների և կանանց իրավունքների պաշտպանության համար
2004 - Վանգարի Մաատաի (Քենիա)՝ Խաղաղության և ժողովրդավարության զարգացման գործում ունեցած երկարաժամկետ ներդրման համար
2005 -ԱԷՄԳ, Մոհամեդ ալ Բարադեյ (Եգիպտոս) ՝ Ռազմական նպատակներով ատոմային էներգիայի օգտագործման կանխման և առավելագույն անվտանգ պայմաններում դրա խաղաղ նպատակներով օգտագործման հարցում ունեցած ներդրումի համար
2006- Մուհամադ Յունուս, Grameen Bank (Բանգլադեշ)՝ Սոցիալ-տնտեսական զարգացման համար հիմքեր ստեղծելու ջանքերի համար
2007 - Ալբերտ Գոր (ԱՄՆ), ՄԱԿ՝  Մարդու գործունեության հետևանքով գլոբալ կլիմայական փոփոխություների հետևանքների ուսումնասիրության և դրանց հնարավոր կանխարգելման միջոցների մշակման համար
2008 - Մարտին Ահտիսարահ (Ֆինլանդիա) ՝ երեք տասնամյակների ընթացքում տարբեր մայրցամաքներում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ջանքերի համար
2009 - Բարաք Օբամա (ԱՄՆ) ՝ միջազգային դիվանագիտության և ժողովուրդների միջև համագործակցության ամրապնդման հսկայական ջանքերի համար
2010- Լյու Սյոբո (Չինաստան) ՝ Չինաստանում մարդու հիմնարար իրավունքների համար երկարատև, առանց բռնության պայքարի համար
2011- Էլեն Ջոնսոն-Սերլիֆ, Լեյմա Գբովի (Լիբերիա), Տավակուլ Կարման (Եմեն)՝ կանանց իրավունքների և անվտանգության, խաղաղ գործընթացնում նրանց  համար առանց բռնության պայքարի համար
2012 – Եվրամիություն ՝  6 տասնամյակ Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության և մայրցամաքի միավորման երկարաժամկետ դերի համար
2013 - Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպություն՝  քիմիական զենքի ոչնչացման հսկայական ջանքերի համար
2014 - Մալալա Յուսուֆզայ (Պակիստան), Կայլաշ Սատյառտխի (Հանդկաստան)՝  երեխաների և երիտասարդության ճնշումների դեմ  և երեխաների կրթության իրավունքի համար  պայքարի համար
Նշենք, որ Խաղաղության նոբելյան մրցանակի ամենաերիտասարդ դափնեկիրը Մալալա Յուսաֆզին է։ Նա մրցանակը ստացել է 17 տարեկանում, իսկ մրցանակի ամենածեր դափնեկիրը Ժոսեֆ Ռոթբլաթն է։ Նա մրցանակը ստացել է 87 տարեկան հասակում, 1995 թվականին։

Нобелевская премия мира: справка
Нобелевская премия мира - oдна из пяти Нобелевских премий, учрежденных Альфредом Нобелем в его завещании. Она вручается ежегодно Нобелевским фондом - за достижения в области укрепления мира.
Первую Нобелевскую премию мира присудили в 1901 году, ее лауреатами стали швейцарец Жан Анри Дюнан и француз Фредерик Пасси - за роль в основании Международного комитета Красного Креста и создании Женевской конвенции.
За время своего существования премия мира была присуждена 94 раза, а ее лауреатами стали 103 человека. Кроме этого, 25 раз премию получали организации, внесшие весомый вклад в сохранение мира. Чаще всего (64 раза) лауреатом премии становились 1 человек или организация, 29 раз премию получали сразу два лауреата, дважды - в 1994 и 2011 году -лауреатами Нобелевской премии мира становились сразу 3 человека. В 1914-1916, 1918, 1923, 1924, 1928, 1932 , 1939-1943, 1948, 1955, 1956, 1966, 1967 и 1972 годах премия не присуждалась.
Среди 103 лауреатов 86 человек являются мужчинами и 17 - женщинами. Первой женщиной-лауреатом Нобелевской премии мира стала Берта фон Зуттнер, которая получила премию 1905 года - за активную пацифистскую деятельность. В дальнейшем женщины получали премию в 1931, 1946, 1976 (дважды), 1979, 1982, 1991, 1992, 1997, 2003, 2004, 2011 (трижды) и в 2014 годах.
Среди 125 нобелевских премиантов 2 лауреата получали премию более одного раза. Так, Международный комитет Красного Креста получил премию трижды (в 1917, 1944 и 1963 годах), а Управление Верховного комиссара ООН по делам беженцев - дважды (в 1954 и 1981 годах).
Награждение происходит ежегодно, 10 декабря, в столицах двух стран - Швеции и Норвегии. В Стокгольме премии в области физики, химии, физиологии и медицины, литературы и экономики вручаются королем Швеции, а в области защиты мира - председателем Норвежского нобелевского комитета - в Осло. За последние 25 лет Нобелевскую премию мира получили:
1990 - Михаил Горбачев - в знак признания его ведущей роли в мирном процессе, который сегодня характеризует важную составную часть жизни международного сообщества;
1991  - Аун Сан Су Чжи - как защитник прав человека;
1992 - Ригоберта Менчу - как борец за права человека, особенно коренного населения Америки;
1993 -  Нельсон Мандела и Фредерик Виллем де Клерк – за их работу над мирным окончанием режима апартеида, и за подготовку основы для новой демократии в Южной Африке;
1994 - Ясир Арафат, Шимон Перес, Ицхак Рабин - за их работу над мирным окончанием режима апартеида, и за подготовку основы для новой демократии в Южной Африке;
1995 - Джозеф Ротблат и Пагуошские конференции по науке и глобальным проблемам - за большие достижения, направленные на снижение роли ядерного оружия в мировой политике, и за многолетние усилия по запрещению этого вида оружия;
1996 - Карлуш Белу, Жозе Рамуш-Орта - за их усилия по справедливому и мирному разрешению конфликта в Восточном Тиморе;
1997 - Международное движение за запрещение противопехотных мин и Джоди Уильямс -  за работу по запрещению и ликвидации противопехотных мин;
1998 - Джон Хьюм и Дэвид Тримбл - за усилия по поиску мирного решения конфликта в Северной Ирландии;
1999 – "Врачи без границ"- за гуманитарную деятельность и помощь пострадавшим во время вооруженных конфликтов и от природных, техногенных катастроф;
2000 - Ким Дэ Чжун - за кропотливую работу в деле воссоединения Северной и Южной Кореи и укрепление демократии и прав человека в Южной Корее и Восточной Азии;
2001 - ООН, Кофи Аннан - за вклад в создание более организованного мира и укрепление мира во всем мире;
2002 - Джимми Картер - за свои усилия по мирному улаживанию конфликтов во всем мире и борьбу за права человека;
2003 - Ширин Эбади - за вклад в развитие демократии и борьбу за права человека, особенно женщин и детей в Иране;
2004 - Вангари Маатаи - за долгосрочный вклад в развитие демократии и мира;
2005 - МАГАТЭ, Мохаммед аль-Барадеи - за усилия по предотвращению использования атомной энергии в военных целях и по обеспечению её применения в мирных целях в максимально безопасных условиях;
2006-  Мухаммад Юнус и Grameen Bank - за усилия по созданию основ для социального и экономического развития;
2007 - Альберт Гор, МГЭИК- за изучение последствий глобальных климатических изменений, вызванных деятельностью человека, и выработке мер по их возможному предотвращению;
2008 – Мартти Ахтисаари - за те важные усилия в разрешении международных конфликтов, которые он прилагал на нескольких континентах в течение трех десятилетий;
2009 - Барак Обама - за огромные усилия по укреплению международной дипломатии и сотрудничества между народами;
2010 - Лю Сяобо - за длительную ненасильственную борьбу за фундаментальные права человека в Китае;
2011- Элен Джонсон-Серлиф, Лейма Гбови, Тавакуль Карман - за ненасильственную борьбу за права и безопасность женщин и участие в миротворческом процессе;
2012 – Европейский союз - за шесть десятилетий защиты прав человека в Европе и долгосрочную роль в объединении континента;
2013 - Организация по запрещению химического оружия – за огромные усилия по ликвидации химического оружия;
2014 -  Малала Юсуфзай и Кайлаш Сатьяртхи – за борьбу против притеснений детей и молодежи и за права детей на образование;
Отметим, что самым молодым лауреатом стала пакистанская правозащитница Малала Юсуфзай, лауреат 2014 года (совместно с Кайлашом Сатьяртхи), самым пожилым - британец Джозеф Ротблат, получивший премию 1995 году в возрасте 87 лет.  В 1961 году Даг Гаммаршельд был удостоен Нобелевской премии мира посмертно.