Ռուսաստանը մերժել է Եվրոպական հաջորդ խաղերն ընդունելու մասին Բաքվի խնդրանքը
​Այլ երկրների կողմից եվրոպական խաղերը անցկացնելու ցանկության բացակայության պայմաններում Ադրբեջանի իշխանությունները դիմել են Ռուսաստանին՝ Եվրոպական հաջորդ խաղերն ընդունելու խնդրանքով: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի սպորտի նախարար Վիտալի Մուտկոն: «Բաքուն խնդրել է մեզ անցկացնել Եվրոպական խաղերը, քանի որ որևէ երկիր դա չի ցանկանում: Սակայն, մենք ևս հրաժարվել ենք», - նրա խոսքերը մեջ է բերում РИА Новости-ն:
Հարկ է նշել, որ Բաքվում հերքում են այս տեղեկությունները: «Հայտարարում ենք, որ ո՛չ Ադրբեջանի կառավարությունը, ո՛չ սպորտի և երիտասարդության նախարարությունը նման խնդրանքով չեն դիմել ոչ միայն Ռուսաստանի կառավարության, այլ նաև ՌԴ առանձին պաշտոնատար անձանց», - ասվում է Ադրբեջանի սպորտի նախարարության տարածած հայտարարությունում:
Հաղորդվում է նաև, որ Բաքուն Ռուսաստանի ստորտի նախարարությունն այս կապացությամբ հարցում է ուղարկել, քանի որ կարծում է, որ ռուսական լրատվամիջոցներն աղավաղել են Մուտկոյի խոսքերը:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի հունիսի 12-28-ը Բաքվում տեղի ունեցան Եվրոպական առաջին խաղերը, որոնք ԶԼՄ-ների հաշվարկներով Ադրբեջանին արժեցել են 10 միլիարդ դոլար: Չնայած ադրբեջանական իշխանությունների նման շռայլությանը, Եվրոպական խաղերը չարժանացան ադրբեջանական իշխանությունների սպասած «արժանի» ուշադրության միջազգային հանրության կողմից, ավելի շուտ դրանք ծառայեցին Ադրբեջանի հակագովազդին: Բաքվի խաղերից հետո հուլիսի սկզբին Նիդեռլանդները հրաժարվեց իր հարկի տակ անցկացնել հաջորդ խաղերը, որոնք պետք է կայանան 2019 թվականին: Մինչ այժմ ոչ մի երկիր խաղերը անցկացնելու ցանկություն չի հայտնել:
Հարկ է նշել, որ խաղերի կազմակերպումը հանդիսանում է եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի պարտավորությունը: Սակայն, ակնհայտ է, որ Բաքվում անհանգստանում են, քանի որ Եվրոպական երկրորդ խաղերը կարող են ընդհանրապես չկայանալ: Տվյալ պարագայում կստացվի, որ ադրբեջանական իշխանությունները հսկայական գումարներ են վատնել մի միջոցառման համար, որը մեծ հաշվով որևէ մեկին պետք չէ: Բացի այդ, ստացվում է այնպես, որ Բաքվում կայացած եվրոպական խաղերը այնպիսի համբավ են ստացել, որ դրանից հետո ոչ մի երկիր չի ցանկանում կազմակերպել դրանք:

Баку попросил провести Европейские игры, но Россия отказалась
Из-за нежелания других стран проводить Европейские игры власти Азербайджана обратились к России с просьбой принять следующие соревнования, заявил министр спорта России Виталий Мутко. "Баку попросил нас провести Европейские игры, потому что никто другой не хочет. Но мы тоже отказались", – цитирует novostnik.ru слова министра.
"Категорически заявляем, что ни правительство Азербайджана, ни министерство молодежи и спорта не обращалось с такой просьбой не только к российскому правительству, но и к отдельным официальным лицам РФ", - отмечается в сообщении пресс-службы министерства молодежи и спорта. Как передает vesti.az, Баку направил запрос в министерство спорта РФ по этому поводу, так как допускается, что заявление Виталия Мутко российскими медиа могло быть искажено журналистами. В сообщении азербайджанского министерства отмечается, что Азербайджан организовал и провел I Европейские игры на очень высоком уровне, передает interfax.az.
Напомним, что 12-28 июня под патронажем Европейского Олимпийского комитета в Баку прошли первые Европейские игры, которые, по оценкам СМИ,  обошлись населению Азербайджана в $10 млрд. Однако для местных жителей игры стали серьезной головной болью, сопровождающейся многочисленными запретами и сносом собственности. Игры в Азербайджане сопровождались не только многочисленными сообщениями о ЧП, но и репрессиями и жестоким подавлением инакомыслия. И вообще первые Европейские игры не получили "должного" и ожидаемого Азербайджаном внимания международного сообщества, скорее - они послужили антипиару Азербайджана. После бакинских игр, в начале июня 2015 года, Нидерланды отказались проводить следующие, намеченные на 2019 год, Европейские игры. И ни одна страна пока не выразила желания проводить вторые Европейские игры.
Надо отметить, что организация игр является делом Европейского олимпийского комитета. Но, очевидно, Баку беспокоится из-за того, что вторые Европейские игры вообще могут не состояться. Тогда получится, что азербайджанские власти потратили столько денег на мероприятие, которое, по большому счету, никому не нужно. И плюс получится, что Европейские игры в Баку получили уже такую репутацию, после которой никому не хочется принимать их у себя...