Նոր Զելանդիայում մեկնարկել է պետական դրոշը փոխելու հարցով հանրաքվեն
Նոր Զելանդիայում սկսվել է պետական դրոշը փոխելու մասին երկու հանրաքվեներից առաջինը։ Քաղաքացիներին կներկայացվեն 5 տարբերակներ։ Հանրաքվեի մասնակից է դարձել դրա համար հատուկ գրանցում անցած ավելի քան 3 մլն մարդ (երկրի մեծահասակ քաղաքացիների ավելի քան 90 տոկոսը), հայտնում է TACC-ը։
Առաջիկա օրերին նրանք փոստով կստանան պաշտոնական քվեաթերթիկը՝ 5 տարբերակներով։ Նորզելանդացիները պետք է 1-5 թվերով համարակալեն բոլոր այլընտրանքները՝ ըստ նախընտրության։
Քվեաթերթիկները պետք է լրացվեն և ուղարկվեն կազմակերպիչներին դեկտեմբերի 8-ից ոչ ուշ։ Հանրաքվեի արդյունքները կհայտարարվեն դեկտեմբերի 15-ին։ Հաղթողը կդառնա մարտին կայանալիք երկրորդ հանրաքվեի մասնակից՝ պայքարի մեջ մտնելով ներկայիս դրոշի հետ։

В Новой Зеландии хотят изменить национальный флаг
В Новой Зеландии в пятницу начался первый из двух референдумов о смене государственного флага. Его участниками, прошедшими для этого специальную регистрацию, пожелали стать более трех миллионов человек (свыше 90% взрослых граждан страны), сообщает ТАСС.
В пятницу и в ближайшие дни они получат по почте официальный бюллетень с пятью альтернативными вариантами нового государственного символа. Новозеландцы могут проставить цифры 1 - 5 под всеми альтернативами, в зависимости от своих предпочтений.
Бюллетени должны быть заполнены и отправлены организаторам не позднее 8 декабря. Итоги референдума будут объявлены 15 декабря: его победитель станет участником второго референдума, запланированного на март 2016 года, на котором новозеландцам будет нужно сделать выбор между ним и действующим государственным символом.