Հանրաքվեն պայմանավորված էր քաղաքական շահով. ԵԽԽՎ պատվիրակություն
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) պատվիրակությունը հայտարարել է, որ Հայաստանում սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը «պայմանավորված էր ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքներով, այլ քաղաքական շահերով, և շատ քաղաքացիների կողմից ընկալվեց ավելի շուտ որպես վստահության քվեարկություն կառավարության հանդեպ, այլ ոչ թե փոփոխության համար»:  Այս մասին հայնում է Մեդիամաքսը:
ԵԽԽՎ միջկուսակցական պատվիրակությունը Հայաստանում է գտնվել դեկտեմբերի 4-ից 7-ը՝  սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն մշտադիտարկելու նպատակով:
Պատվիրակությունը գլխավորում էր ԵԽԽՎ պատգամավոր, Շվեյցարիան ներկայացնող Անդրեաս Գրոսսը: Պատվիրակության կազմում էին նաև պատգամավոր Դորիս Ֆիալան (Շվեյցարիա) և ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի պարտավորությունների կատարման հարցով համազեկուցող Ալան Միլը (Մեծ Բրիտանիա):
«Հանրաքվեին ընտրողների համեմատաբար պասիվ մասնակցությունը՝ բնակչության շուրջ 50 %-ը, վկայում է այն մասին, որ հանրաքվեն անցկացվել է՝ ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքների, այլ քաղաքական շահերով պայմանավորված: Երկու ու կես տարվա բարեփոխումների գործընթացը բավարար ներառական չի եղել, և խորհրդարանն ընդամենը մի քանի շաբաթ ժամանակ է ունեցել՝ քննարկելու սահմանադրության տեքստը: Հանրային քննարկումների համար նախատեսված ժամանակը ևս սահմանափակ է եղել՝ երկու ամիս»,- ասված է ԵԽԽՎ պատվիրակության եզրակացության մեջ:
Պատվիրակության գնահատմամբ, «սահմանադրական առանցքային փոփոխությունը՝ կառավարման նախագահական համակարգից անցումը դեպի խորհրդարանականի, շատ քաղաքացիներ ընկալել են որպես գործիք, որով գործող նախագահը մտադիր է պահպանել իշխանությունը՝ իր նախագահության երկրորդ և վերջին ժամկետի ավարտից հետո»:
Պատվիրակությունը նշել է նաև քվեարկության ընթացքում արձանագրված որոշ խնդիրների, մասնավորապես, ընտրացուցակների անճշտության, ընտրակաշառքի և կրկնակի քվեարկության դեպքերի ահազանգերի մասին:

Делегация ПАСЕ: референдум обусловлен политическими интересами
Делегация Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) заявила, что проведение референдума по конституционным реформам в Армении "было обусловлено не нуждами армянского общества, а политическими интересами, и референдум был воспринят многими гражданами как выражение доверия правительству, а не голосование за изменения".
Межпартийная делегация ПАСЕ находится в Армении с 4 по 7 декабря, осуществляя мониторинг проведения референдума по конституционным реформам, передает Медиамакс.
"Сравнительно пассивное участие избирателей в референдуме – порядка 50% избирателей – свидетельствует о том, что референдум проводился на основании политических интересов, а не потребностей армянского общества. Процесс реформ, протекающий в Армении 2,5 года, был недостаточно инклюзивным, и у парламента было всего несколько недель на обсуждение текста Конституции. Сроки, отведенные на общественные обсуждения, также были ограничены – всего два месяца", - говорится в заключении ПАСЕ.
По оценкам делегации, "ключевое изменение в Конституции – переход от президентской системы управления к парламентской – многие граждане восприняли как инструмент, с помощью которого президент намерен сохранить власть по завершении своего второго и последнего срока".
Делегация отметила также ряд проблем, зафиксированных в ходе голосования, в частности, неточности в списках избирателей, случаи их подкупа и сообщения о повторных голосованиях.