Ադրբեջանում տեղական «իշխանիկները» գնալով ամրապնդվում են
Հաշվի առնելով Ադրբեջանում խոսքի ազատության բացակայությունը, հակաիշխանական տրամադրությունների ցանկացած դրսևորման ճնշումը և արդյունքում երկրում առկա քաղբանտարկյալների թվի շարունակական աճը՝ թվում էր, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի իշխանությունը երկրում բավականին ամուր է: Սակայն պարզվում է, որ գործնականում Ադրբեջանի վարչատարածքային միավորներում Ալիևի իշխանությունը հիմնականում երկրոդ պլան է մղված և շրջաններում իրական հեղինակությունը տեղական իշխանություններն են, որոնք ևս կիրառում են կառավարման բռնապետական մեխանիզմներ:
Այսպես, Ադրբեջանի Սալյանի շրջանի գործադիր իշխանության պաշտոնական կայքում տեղադրված է մի լուսանկար, որում պատկերված է շրջանի ղեկավար Տահիր Քերիմով, նրան վարդերով դիմավորում են շարք կանգնած բարձր դասարանցիները: Լուսանկարից դժվար է կարծել, թե այդ աշակերտները իրենց կամքով են այդ կերպ ողջունում շրջանի ղեկավարին: Ամեն դեպքում, ինչպես գրում է  haqqin.az-ը, շրջանի գործադիր իշխանության պաշտոնական կայքում այդ լուսանկարը գտնվում է արդեն երկու տարի, սակայն, այլախոհության կամ իր միանձնյա ղեկավարման դեմ որևէ ոտնձգություն չհանդուրժող Ալիևը դրա դեմ որևէ բան մինչ այժմ չի ձեռնարկել:
Բաքվի իշխանություններից անկախ գործելու տեսանկյունից կարելի է առանձնացնել հատկապես Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության իշխանություններին: Ի տարբերություն Ադրբեջանի մյուս շրջանների, այստեղ ամենուր ոչ թե նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի նկարներն ու կիսանդրիներն են, այլ տեղի խորհրդարանի խոսնակ Վասիֆ Տալիբովի նկարները: Վերջինս 2006-2007 թվականներին ինքնավար հանրապետության տարածքից արտաքսել են մայրաքաղաքային և միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ Նախիջևանը վերածելով «փակ գոտու»: Նշենք, որ Տլիբովը, ում Լրագրողներ առանց սահմանների կազմակերպությունը ընդգրկել է «ԶԼՄ-ների գիշատիչների» համաշխարհային ցուցակում, հայտնի է նաև իր տարօրինակ արգելքներով՝ ինչպես օրինակ արտասահմանյան երաժշտության, միջազգային բրենդերի անուններով խանութների, ինտերնետ-ակումբների, սոցցանցերի, վարսավիրանոցների, թեյարաններիհետ կապված անհեթեթ արգելքներով:
Չի բացառվում, որ տեղական իշխանությունների առաջին հայացքից տեղում իրենց դիրքերը ամրապնդելու քաղաքականությունը իրականացվում է Բաքվի թողտվությամբ, քանի որ ցանկացած պահի կարելի է նրանց մեղադրել երկիրը ապակենտրոնացնելու մեջ և բավականին օրինական հիմքերով հեռացնել ղեկավար պաշտոններից: Այդ քաղաքականության վառ օրինակը Նարդարանն է, որտեղ այս օրերին Բաքվի իշխանությունները փաստացի արտակարգ դրություն են հայտարարել՝ մեղադրելով տեղի բնակչության սահմանադրական կարգը խախտելու մեջ, քանի որ ավանը ղեկավարվում է ոչ թե տեղական ինքնակառավարման մարմինների, այլ ավագանու խորհրդի կողմից: Սակայն, պետք է նշել, որ դա նոր երևույթ չէ Նարդարանում, նման կառավարման կարգ գործում էր դեռ խորհրդային ժամանակներից և իշխանությունները բնականաբար չէին կարող անտեղյակ լինել դրանից:

In Azerbaijan Local "Princes" are Getting Stronger
Given the lack of freedom of expression in Azerbaijan, pressures on any form of anti-government sentiments in the country, and a significant number of political prisoners as a result, it seems that President Ilham Aliyev’s power over the country is rather strong. However, it appears that in practice Aliyev’s power has moved mostly to the second plan in administrative units of Azerbaijan's government. The power is in the hands of local authorities in the regions, which also prefer a totalitarian form of government.
Thus, in the official website of the Executive Power of Salyan region there has been posted a photo, where the head of the region Tahir Karimov, is greeted by high school students who stand in line with roses in hands. From the photo it is hard to believe that students welcome Karimov with their own will. In any case, according to haqqin.az, the official website of Executive power has this photo for already two years, but Aliyev who hardly tolerates any attack against his sole control doesn’t do anything against it.
Baku authorities can be considered independent from the government of the Autonomous Republic of Nakhichevan. Unlike the other regions, there are no paintings and sculptures devoted to former President HeydarAliyev in Nakhichevan. Here the local artwork is devoted to the Parliament Speaker Vasif Talibov. In 2006-2007, the latter expelled the international media representatives, as well as that of capital from this autonomous republic, turning Nakhichevan into a "closed zone". It should be noted that Talibov, who is included in ʺpress predatorsʺ list by the organization ʺReporters Without Bordersʺ, is also famous for his odd setbacks, such as foreign music, the international brands, clubs, internet, social networks, hairdressers, tea and other absurd prohibitions.
It is quite possible that the local authorities policy to strengthen their positions at first glance, is in reality implemented in Baku's permission, because it is possible to accuse them for decentralizing the country at any moment and remove quite legally from managerial positions. Nardaran is​​ a vivid example of this policy, where currently Baku authorities have declared a state of emergency accusing them of violating the constitutional order of the local population, because the settlement was guided not by the local government, but by the municipal council. However, it should be noted that it is not a new phenomenon in Nardaran, such management had been in the Soviet times too and the government obviously could not be unaware of it.