Ադրբեջանում տեղական «իշխանիկները» գնալով ամրապնդվում են
Հաշվի առնելով Ադրբեջանում խոսքի ազատության բացակայությունը, հակաիշխանական տրամադրությունների ցանկացած դրսևորման ճնշումը և արդյունքում երկրում առկա քաղբանտարկյալների թվի շարունակական աճը՝ թվում էր, որ նախագահ Իլհամ Ալիևի իշխանությունը երկրում բավականին ամուր է: Սակայն պարզվում է, որ գործնականում Ադրբեջանի վարչատարածքային միավորներում Ալիևի իշխանությունը հիմնականում երկրոդ պլան է մղված և շրջաններում իրական հեղինակությունը տեղական իշխանություններն են, որոնք ևս կիրառում են կառավարման բռնապետական մեխանիզմներ:
Այսպես, Ադրբեջանի Սալյանի շրջանի գործադիր իշխանության պաշտոնական կայքում տեղադրված է մի լուսանկար, որում պատկերված է շրջանի ղեկավար Տահիր Քերիմով, նրան վարդերով դիմավորում են շարք կանգնած բարձր դասարանցիները: Լուսանկարից դժվար է կարծել, թե այդ աշակերտները իրենց կամքով են այդ կերպ ողջունում շրջանի ղեկավարին: Ամեն դեպքում, ինչպես գրում է  haqqin.az-ը, շրջանի գործադիր իշխանության պաշտոնական կայքում այդ լուսանկարը գտնվում է արդեն երկու տարի, սակայն, այլախոհության կամ իր միանձնյա ղեկավարման դեմ որևէ ոտնձգություն չհանդուրժող Ալիևը դրա դեմ որևէ բան մինչ այժմ չի ձեռնարկել:
Բաքվի իշխանություններից անկախ գործելու տեսանկյունից կարելի է առանձնացնել հատկապես Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության իշխանություններին: Ի տարբերություն Ադրբեջանի մյուս շրջանների, այստեղ ամենուր ոչ թե նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի նկարներն ու կիսանդրիներն են, այլ տեղի խորհրդարանի խոսնակ Վասիֆ Տալիբովի նկարները: Վերջինս 2006-2007 թվականներին ինքնավար հանրապետության տարածքից արտաքսել են մայրաքաղաքային և միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին՝ Նախիջևանը վերածելով «փակ գոտու»: Նշենք, որ Տլիբովը, ում Լրագրողներ առանց սահմանների կազմակերպությունը ընդգրկել է «ԶԼՄ-ների գիշատիչների» համաշխարհային ցուցակում, հայտնի է նաև իր տարօրինակ արգելքներով՝ ինչպես օրինակ արտասահմանյան երաժշտության, միջազգային բրենդերի անուններով խանութների, ինտերնետ-ակումբների, սոցցանցերի, վարսավիրանոցների, թեյարաններիհետ կապված անհեթեթ արգելքներով:
Չի բացառվում, որ տեղական իշխանությունների առաջին հայացքից տեղում իրենց դիրքերը ամրապնդելու քաղաքականությունը իրականացվում է Բաքվի թողտվությամբ, քանի որ ցանկացած պահի կարելի է նրանց մեղադրել երկիրը ապակենտրոնացնելու մեջ և բավականին օրինական հիմքերով հեռացնել ղեկավար պաշտոններից: Այդ քաղաքականության վառ օրինակը Նարդարանն է, որտեղ այս օրերին Բաքվի իշխանությունները փաստացի արտակարգ դրություն են հայտարարել՝ մեղադրելով տեղի բնակչության սահմանադրական կարգը խախտելու մեջ, քանի որ ավանը ղեկավարվում է ոչ թե տեղական ինքնակառավարման մարմինների, այլ ավագանու խորհրդի կողմից: Սակայն, պետք է նշել, որ դա նոր երևույթ չէ Նարդարանում, նման կառավարման կարգ գործում էր դեռ խորհրդային ժամանակներից և իշխանությունները բնականաբար չէին կարող անտեղյակ լինել դրանից:

Местные "чиновнички" Азербайджана укрепляют власть?
Учитывая отсутствие свободы слова в Азербайджане, давление после любых проявлений антиправительственных настроений и внушительное число политических заключенных в АР, может показаться, что президент Ильхам Алиев держит страну под довольно жестким контролем. Однако, похоже, что на практике власть Алиева в различных регионах Азербайджана в значительной степени отошла на второй план, и там настоящими "авторитетами" являются местные власти, которые, как и "шеф", предпочитают авторитарную форму правления.
Так, на официальном сайте исполнительной власти Сальянского района размещена фотография, на которой глава исполнительной власти Тахир Керимов выстроил в один ряд старшеклассников, встречающих его стебельками роз. Эта фотография, как отмечает haqqin.az, уже более двух лет красуется на этом сайте, однако Алиев, который не терпит инакомыслия или нападок на его единоличное правление, до сих пор ничего не предпринимает против такого "нарциссизма".
От бакинских властей независимо действуют особенно власти Нахичеванской Автономной Республики. Насколько эта территория слабо контролируется из Баку, видно невооруженным глазом: если остальная территория Азербайджана обвешана фотографиями Гейдара Алиева, то в Нахичеване ситуация обстоит несколько иначе. Как пишет newcaucasus.com, "икона" авторитаризма тут - председатель парламента Васиф Талыбов.
2006-2007 гг. можно назвать переломным моментом, когда Нахичеван из обычного региона страны стал практически "независимой закрытой зоной", так как из автономии были высланы корреспонденты всех столичных телеканалов. Талыбов, которого организация "Репортеры без границ" включила в список мировых "хищников прессы", известен рядом экстравагантных запретов. Так, в ноябре 2013 года в Нахичевани был введен запрет на иностранные названия торговых объектов. В августе Васиф Талыбов запретил женщинам, служащим в государственных учреждениях, одевать капроновые колготки, была запрещена трансляция зарубежной эстрады, закрылись интернет-клубы и игровые салоны "Playstation", парикмахерские, женские салоны красоты, кафе и столовые также оказались под запретом.
Однако надо отметить, что местные власти в своей политике действуют подобным образом именно при попустительстве бакинских властей - ведь в любое время любого чиновника местного масштаба в этом случае можно будет обвинить в децентрализации страны и на вполне легальной основе освободить их с занимаемых должностей. Ярким примером этой политики является Нардаран, где в эти дни власти Баку объявили чрезвычайное положение, обвинив местное население в нарушении конституционного порядка АР.