Ո՞վ է լինելու Իրանի հաջորդ Հոգևոր առաջնորդը
Իրանում պատրաստվում են նոր Հոգևոր առաջնորդի ընտրություններին: Իրանի նախկին նախագահ Աքբար Հաշեմի Ռաֆսանջանին հայտարարել է̦ որ իրանական հանձնաժողովը դիտարկում է հոգևոր առաջնորդի պաշտոնում հնարավոր թեկնածուներին: Ինչպես նշում է Reuters գործակալությունը̦  սա առաջին դեպքն է̦ երբ իրանցի պաշտոնյան հրապարակավ քննարկում է հոգևոր առաջնորդի ընտրության հարցը: Ակնկալվում է̦ որ մինչև 2016 թվականի փետրվարը̦ երբ պետք է կայանան Հոգևոր առաջնորդին ընտրող Փորձագետների խորհրդի ընտրությունները̦ այս հարցի շուրջ քննարկումներն ավելի կակտիվանան:
Իրանի ներկայիս Հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին (ծնվել է 1939 թվականին) Իրանի ամենաազդեցիկ պաշտոնյան է: Որպես հոգևոր առաջնորդ` նա ուղղակի կամ անուղղակի կերպով վերահսկում է երկրի գործադիր̦ օրենսդիր և դատական իշխանությունները̦ ինչպես նաև ռազմական ուժերը: Երկրի ներքին և արտաքին քաղաքականությանն առնչվող բոլոր կարևոր որոշումները կայացվում են նրա համաձայնությամբ: Խամենեին հոգևոր առաջնորդի պաշտոնը ստանձնել է 1989 թվականին և այդ ժամանակվանից ի վեր ոչ մի անգամ չի լքել Իրանի տարածքը: Մինչ այդ 1981-1989 թվականներին զբաղեցրել է Իրանի նախագահի պաշտոնը:
Խամենեին Իրանի պատմության մեջ երկրորդ Հոգևոր առաջնորդն է Այաթոլլահ Ռոհալլահ Խոմեյնիից հետո̦ ով համարվում է Իրանի Իսլամական հեղաշրջման հայրը: Այս հարցում նրան մեծապես աջակցել է վերոնշյալ Աքբար Ռաֆսանջանին: Երեք տասնամյակ անց Ալի Խամենեին դարձել է վերջին դարաշրջանի իրանցի ամենաազդեցիկ գործիչներից մեկը: 1979 թվականին տապալված Շահ Մուհամեդ Ռեզա Փահլավիից հետո նա ամենաերկարակյաց իրանցի գործիչն է:
Իրանում Հոգևոր առաջնորդին ընտրող Փորձագետների խորհրդի ընտրությունները կայանում են 10 տարին մեկ անգամ: Փորձագետների խորհուրդը բաղկացած է 82 անդամներից: Խորհրդում երկու խմբեր են գերակշռում` պահպանողականներն ու չափավորները: Պահպանողականները կարծում են̦ որ հորգևոր առաջնորդը երկրի վրա Աստծո ներկայացուցիչն է, իսկ չափավորները̦ հավատալով Հոգևոր առաջնորդի աստվածային դերակատարմանը̦ կարծում են̦ որ նա իր օրինականությունը ստանում է ժողովրդից̦ և պետք է պատասխանատու լինի նրա առաջ: Ինչպես նշում է BBC-ն̦   որոշ չափավոր գործիչներ առաջարկում են փոխել հոգևոր առաջնորդության ներկա համակարգը` առաջարկելով Ալի Խամենեիին հաջորդող գործչի համար սահմանել կառավարման հստակ ժամանակահատված: Ներկա համակարգով Հոգևոր առաջնորդը իշխում է մինչև մահ: Սակայն գործող առաջնորդը մշտապես հակադրվել է այս առաջարկներին:
Վերջին տարիներին խորհրդում ամրապնդվել են պահպանողականների դիրքերը: Սակայն Իրանի ներկա նախագահ Հասան Ռոհանին և նախկին նախագահ Աքբար Ռաֆսանջանին̦ ովքեր խորհրդի անդամներ են և մտերիմ դաշնակիցներ̦ հույս ունեն միջուկային համաձայնագրի և պատժամիջոցների չեղարկման ֆոնին իրենց հանրաճանաչությունն օգտագործել չափավորներին ավելի շատ տեղեր ապահովելու համար: Չափավորների շարքից ամենահավանական թեկնածուն հենց Ռաֆսանջանին է:
Հավանական թեկնածուների շարքում ևս երկու ազդեցիկ անուն կա: Մեկը ներկայիս Հոգևոր առաջնորդի որդին է` Մոջթաբա Խամենեին̦ ով սերտ կապեր ունի պահպանողականների հետ̦ իսկ մյուսը Հասան Խոմեյնին է` նախկին առաջնորդի թոռը̦ ով աջակցում է չափավորներին:
Որոշ վերլուծաբանների կանխատեսումների համաձայն, 2016 թվականի ընտրություններում մեծ է չափավորների հաղթանակի հավանականությունը:

Who will be Iran’s Next Supreme Leader?
Iran is getting ready for the next Supreme Leader’s elections. Iranian former President Akbar Hashemi Rafsanjani said the Iranian committee is examining potential candidates to be the next Supreme Leader. According to Reuters, this is the first time the Iranian official is talking publicly about succession. It is expected that talks on the issue will intensify as the election of the Assembly of Experts, the clerical body that appoints the Supreme Leader, will take place in February.
Ayatollah Ali Khamenei, the current Supreme Leader, is Iran’s most powerful official. As Supreme Leader, he has either direct or indirect control over the executive, legislative and judicial branches of government, as well as the military, United States Institute of Peace reports. Major domestic and foreign policy decisions require his consent. Ali Khamenei became the Supreme Leader in 1989 and has never left the country since that time. From 1981 to 1989 he served as Iran’s President.
Ali Khamenei is the second Supreme Leader in the country’s history. The first one was Ayatollah Ruhollah Khomeini, the father of Iran’s 1979 revolution. Ali Khamenei has become the Supreme Leader with the help of Akbar Hashemi Rafsanjani. Today, three decades later, he has emerged as one of the most powerful Iranian leaders of the last century. He is the second longest-serving Iranian leader of the last century, after Shah Mohammed Reza Pahlavi.
The election of the Assembly of Experts takes place once every 10 years. The Assembly consists of 82 members. There are two main fractions – conservatives and moderates.
The conservatives, who dominate the Assembly, support Ayatollah Khamenei. They believe the leader of the Islamic regime is the representative of God on Earth. The moderates believe in the divine role of the Supreme Leader but hold that he takes his legitimacy from the people and should be responsible to them. According to BBC, some moderate members have called for changes to the current leadership model, suggesting the Ayatollah Khamenei's successor should serve for a fixed term rather than for life. However, Ali Khamenei has been against these proposals.
Iran’s current moderate President Hassan Rouhani and former President Rafsanjani, who are close allies and members of the Assembly, hope to use the popularity they have gained by striking a nuclear deal with world powers to win the majority of seats in the Assembly. The most likely candidate from the moderate fraction is Rafsanjani.
There are also two other influential names among the possible candidates. Mojtaba Khamenei, the son of the current Supreme Leader, who is close to the conservatives, and Hassan Khomeini, the randson of the former leader who supports the moderates, BBC reports.
Some analysts say in the upcoming elections the possibility of the moderate fraction’s victory is higher.