Ամանորը երեխաների աչքերով
Նոր Տարի… Հեքիաթային, ուրախ, ժպիտներով լի տոն, որն իր պայծառ տրամադրությամբ է վարակում բոլորին՝ մեծ, թե փոքր: Այս տոնը, սակայն, իր առանձնահատուկ դերն ունի փոքրիկների համար. չէ՞ որ նրանց այդ օրը այցելում է հեռավոր Լապլանդիայից ժամանած Ձմեռ Պապը և բերում է տարբեր նվերներ: Սրտի թրթիռ, անհամբեր հայացքներ, պայծառ աչուկներ ու լայն ժպիտներ. ահա թե ինչպես են դիմավորում մանուկները Նոր Տարին:
Հենց փոքրիկների շուրթերից լսելու համար, թե ինչու են նրանք սիրում Ամանորը, և այն ինչ է նշանակում իրենց համար, «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն փոքրիկ էքսկուրս կատարեց մանուկների ջինջ ու արևոտ աշխարհում: Ձմեռ Պապ, նվերներ, շա՜տ ուրախություն, տոնածառ ու ձյուն: Սրանք այն բառերն են, որ հնչում են գրեթե բոլոր երեխաների շուրթերից, երբ լսում են Նոր Տարվա մասին, սակայն յուրաքանչյուրն անհատապես ունի իր ուրույն պատկերացումներն Ամանորի հետ կապված:
«Նոր Տարին ինձ համար ուրախություն է, ժպիտներ ու կյանք», - ասաց 9-ամյա Վարդուհին, իսկ փոքրիկ, դեռ 5 տարին չբոլորած Լևոնի համար Նոր Տարվա շունչը գալիս է ձյան փաթիլների հետ: «Երբ առաջին ձյունն է գալիս, ես սկսում եմ հաշվել, թե Նոր Տարվան քանի օր մնաց: Սիրում եմ Նոր Տարին, որովեհտև շատ ուրախություն կա, հանդեսներ, երգեր, պարեր: Սիրում եմ, որ մամայի, պապայի ու քուրիկի հետ տոնածառն ենք զարդարում», - ոգևորված պատասխանեց Լևոնը: Նրան շարունակելով՝ փոքրիկ Դավիթն ասաց, որ սիրում է, երբ Նոր Տարուն ձյուն է գալիս, և ինքը բակի երեխաների հետ ձնագնդի է խաղում և ձնեմարդ պատրաստում: «Ես միշտ անհամբեր սպասում եմ Նոր Տարվան, որ Ձմեռ Պապը գա և ինձ նվերներ տա, բայց միշտ չէ, որ կարողանում եմ նրան տեսնել, որովհետև նա նվերները դնում է ու շուտ գնում», - ասաց Դավիթը:
Էվիտայի մոտ Ամանորի ամենատպավորիչ պահերից է ամբողջ ընտանիքով գիշերը ժամը 00:00-ին սպասելը: «Երբ զանգերը խփում են 12-ը, մենք բոլորս գոռում ենք «ուռա՜» ու սկսում ենք շնորհավորել իրար, բոլորս երազանք ենք պահում, ու այդ երազանքները կատարվում են: Սիրում եմ նաև, որ այդ օրը ինձ թողնում են ուշ քնել, ու ես լիքը խաղում եմ իմ նոր խաղալիքներով»: 8-ամյա Էվիտայի ու նրա հասակակից Կարինայի համար Ամանորը նաև ասոցացվում է ընտանիքով գունավոր, գեղեցիկ ու տոնական ուտեստներ ու թխվածքաբլիթներ պատրաստելու հետ, երբ իրենք էլ մասնակցություն են ունենում այդ ամենին և օգնում են մայրիկներին:  «Նոր Տարուն շատ երջանկություն և ուրախություն կա: Շատ եմ սիրում, որ հյուր ենք գնում ու բոլորի տանը Նոր Տարի է ու ուրախ», - ասաց 11-ամյա Սուսաննան:
Առաջին հայացքից պարզ ու հասարակ թվացող այս ցանկություններն ու պատկերացումներն Ամանորի մասին բացահայտում են մանուկների ներաշխարհը՝ ջինջ, անհոգ ու ջերմ: Փոքրիկների հետ խոսելիս ակամայից ցանկություն է առաջանում գեթ մի պահ տեղափոխվել նրանց փոքրիկ ու տաքուկ աշխարհ, նորից զգալ, թե որքան լավ էր, երբ Ամանորի միակ ցանկությունդ սահմանափակվում էր Ձմեռ Պապիից նվերներ ու շատ կոնֆետներ խնդրելով:
Թող այս աշխարհի բոլոր մանուկները լինեն երջանիկ, անհոգ ու ընտանեկան ջերմությամբ պարուրված, իսկ 2016թ-ը դառնա նրանց համար հեքիաթային ու անակնկալներով լի:

Новый год глазами детей
Новый год… Сказочный, веселый праздник, полный улыбок, который заражает своим ярким настроем всех – взрослых и маленьких! Но этот праздник, конечно, особенный для малышей: ведь в этот день к ним приезжает из далекой Лапландии Дед Мороз и приносит различные подарки. Биение сердец, нетерпеливые взгляды, ярко блестящие глазенки и широкие улыбки – именно так встречают малыши Новый год!
Почему дети любят Новый год и что он значит для них - ИАА "Армедиа" совершила маленькую экскурсию в светлый и солнечный мир малышей. Дед Мороз, подарки, много радости, елка и снег - это то, что звучит из уст почти всех детей, когда они слышат о Новом годе. Однако каждый из них имеет собственное представление о Новом годе.
"Новый год для меня радость, улыбки и жизнь", - говорит 9-летняя Вардуи, а для маленького, еще 4-летнего Левона дыхание Нового года приходит с хлопьями снега. "Когда приходит первый снег, я начинаю считать, сколько дней осталось до Нового года. Я люблю Новый год, потому что в нем есть много радости, представлений, песен, танцев. Люблю, когда с мамой, папой, сестренкой наряжаем новогоднюю елку", - с воодушевлением рассказывает Левон. Маленький Давид говорит, что любит, когда на Новый год выпадает снег и он с дворовыми ребятами играет в снежки, лепит снежную бабу. "Я всегда с нетерпением жду Нового года, чтобы пришел Дед Мороз и принес мне подарки. Но я не всегда могу его видеть, потому что он оставляет подарки и быстро уходит", - сказал Давид.
Самым впечатляющим моментом для Эвиты является ожидание 00:00 ночью, всей семьей. "Когда колокола бьют 12, мы все кричим "ура" и начинаем поздравлять друг друга, все загадываем желание и эти желания исполняются. Также люблю то, что в этот день разрешают ложиться поздно и я много играю с моими новыми игрушками". У 8-летней Эвиты и ее ровесницы Карины Новый год ассоцируется также с приготовлением всей семьей цветных, красивых, праздничных угощений и печений, когда они сами принимают участие в этом, помогая мамам. "В новогоднем празднике - много счастья и радости. Очень люблю, когда идем в гости и у всех дома в Новый год весело", - сказала 11-летняя Сусанна.
Кажущиеся на первый взгляд столь простыми и обычными эти желания и представления о Новом годе показывают внутренний мир малышей: светлый, беспечный и теплый. Разговаривая с малышами, невольно возникает желание хотя бы на миг переместиться в их маленький теплый мир, вновь почувствовать – как было хорошо, когда единственное новогоднее желание ограничивалось лишь просьбой у Деда Мороза подарков и бесчестного количества конфет.
Пусть все малыши мира будут счастливы, беспечны, окутаны семейным теплом, а 2016-ый пусть станет для всех детей мира сказочным и полный неожиданностей!