Ուկրաինայում հայկական գրատպությունն արդեն 400 տարեկան է
2016 թ. հագեցած էր Ուկրաինայի հայկական սփյուռքի համար հիշարժան տարեթվերով և այդ կապակցությամբ մենք շատ ծրագրեր ունենք: AnalitikaUA.net -ին տված հարցազրույցում այս մասին պատմել է Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Դավիդ Դավթյանը:
Ինչպես նշել է պատմաբանը, Ուկրաինան պատմականորեն միշտ էլ եղել է մի երկիր, որտեղ եղել են մեծ ու կազմակերպված հայկական համայնքներ: «Եվ պատահական չէ, որ հենց Լվովում է 1616 թ. Հովհաննես Կարամաթենցին ստեղծել հայկական տպագրություն, որը դարձել է հայկական գրատպության չորրորդ կենտրոնը Վենետիկից, Կոնստանդնուպոլսից ու Հռոմից հետո»:
«Այս տարի մենք նշում ենք Ուկրաինայում հայկական գրատպության 400-ամյակը, ուկրաինահայերի առաջին տպագիր գրքի՝ «Դավիթ և Սաղմոս»-ի հոբելյանը:
Սա շատ ուշագրավ տարեթիվ է Ուկրաինայի հայկական սփյուռքի համար, որը վկայում է դրա պատմական ու մշակութային հարուստ ժառանգության մասին, որը ձևավորվել է դարերի ընթացքում: Լվովի հայկական տպագրությունը ցույց է տալիս հայկական համայնքի մտքի առաջադիմությունը, նրա արժեքներն ու ներուժը անգնահատելի դերակատարումը համաշխարհային մշակույթում:
Քանի որ սա հիշարժան տարեթիվ է, մենք դեռ անցած տարի ենք սկսել հոբելյանին նվիրված միջոցառումներ անցկացնել: 2015թ. հաջողությամբ մեկնարկել են երկրի բազմաթիվ շրջաններում հայկական գրքի հիմնադրամ ստեղծելու ծրագրերը, որոնք արդեն լավ ավանդույթ են դարձել:
Իսկ այս տարի ծրագրված են բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք նվիրված են թե՛ հայկական գրատպության հոբելյանին, թե՛ այլ հիշարժան տարեթվերի»,- նշել է Դավթյանը:

Армянскому книгопечатанию в Украине исполняется 400 лет
2016 год насыщен историческими памятными датами для армянской диаспоры Украины, и в связи с этим у нас много планов. Об этом в интервью AnalitikaUA.net заявил Глава комитета по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины Давид Давтян.
Как отметил историк, Украина исторически всегда являлась страной, где существовали большие и организованные армянские общины. "И неслучайно, что именно во Львове в 1616 г. Ованнесом Караматенци была создана армянская типография, которая стала четвертым центром армянского книгопечатания после Венеции, Константинополя и Рима".
"В этом году мы отмечаем 400-летие армянского книгопечатания в Украине, юбилей первой печатной книги армян Украины - "Давит ев Сагмос" (Псалтырь Давида).
Поскольку это знаковая дата, мы начали проведение мероприятий, приуроченных к юбилею еще в прошлом году. В 2015-м успешно была начата реализация программы по формированию армянского книжного фонда во многих регионах страны, которая уже превратилась в хорошую традицию.
В этом же году запланированы разного характера мероприятия, посвященные как юбилею армянского книгопечатания, так и другим памятными датам", - заявил Давтян.