Բայդենն ու Էրդողանը Ստամբուլում քննարկել են ԻՊ դեմ պայքարում համագործակցության հարցը
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ քննարկել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում ավելի սերտ համագործակցության հարցը Ստամբուլում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Հունվարի 21-ին Բայդենը մեկնել էր Թուրքիա։ Այցի շրջանակում նախատեսված էր նրա հանդիպումը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի հետ։
Հանդիպման ժամանակ Բայդենն ու Էրդողանը քննարկել են նաև Թուրքիայի և Իրաքի միջև վերջերս առաջացած լարվածության լիցքաթափման կարևորությունը «վերջինիս ինքնիշխանության հանդեպ հարգանքի ոգով»։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերին Թուրքիան զորք էր մտցրել Իրաք՝ քուրդ «փեշմերգաներին» ԻՊ-ի դեմ պայքարին պատրաստելու պատրվակով: Իրաքի ԱԳՆ-ն երկրի տարածք Թուրքիայի զորքերի տեղակայումն առանց Բաղդադի հետ համաձայնության գնահատել է որպես «թշնամական գործողություն»։

Байден и Эрдоган в Стамбуле обсудили сотрудничество в борьбе против ИГ
Вице-президент США Джо Байден и лидер Турции Тайип Эрдоган обсудили возможности более тесного сотрудничества в борьбе против террористической группировки "Исламское государство"  на встрече в Стамбуле.
В четверг 21 января Джо Байден прибыл с двухдневным визитом в Турцию, в ходе которого у него были запланированы встречи с президентом страны Тайипом Эрдоганом и премьер-министром Ахметом Давутоглу, передает РИА Новости.
На встрече Байден и Эрдоган также обсудили "важность деэскалации недавно возникшего напряжения между Турцией и Ираком в духе уважения к суверенитету последнего".
Четвертого декабря Турция развернула группу своих вооруженных сил в лагере курдского ополчения "пешмерга", где Анкара готовит курдских бойцов для освобождения Мосула от ИГ. МИД Ирака заявило, что расценивает этот шаг как "враждебный акт".