Հայաստանը մտադիր է ձեռք բերել ՍՈւ- 30 կործանիչներ. Սեյրան Օհանյան
Հայաստանի Զինված ուժերի  զարգացման պլանում առկա է բոլոր զինատեսակների համաչափ զարգացումը և նոր միջոցների ձեռքբերման խնդիրը: Այս մասին լրագրողների հետ 2015 թվականի ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը` հաստատելով  հայ-ռուսական միջկառավարական հանձնաժողովի  նիստից  հետո տարածված տեղեկությունը, որ  քննարկվել էր ՍՈՒ 30 կործանիչների ձեռքբերումը:
«Այդ խնդիրները, անկասկած, քննարկվել են հայ-ռուսական ռազմատեխնիկական համագործակցության համապատասխան միջոցառման ժամանակ», - նշել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը:
Բացի այդ, պատասխանելով թուրք-քրդական  բախումներից հնարավոր վտանգների ստեղծման վերաբերյալ հարցին, Սեյրան Օհանյանը, մասնավորապես նշել է. «Նախ, պաշտպանական ռազմավարական վերանայման շրջանակներում մենք  գնահատել ենք  բոլոր այն սպառնալիքները, որոնք կան անվտանգության միջավայրից ելնելով և հաշվի ենք  առել այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում մեր հարևան պետությունում` մեր սահմանին»:

Armenia Intends to Purchase Su-30 Fighters
In the development plan of Armenia's Armed Forces the balanced development of all types of weapons and acquisition of new assets is included. The Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan said this during his press conference referring to the information disseminated after the Armenian-Russian intergovernmental commission session on the purchase of Su-30 fighters.
"These issues were, of course, discussed during the event on Armenian-Russian military cooperation," Ohanyan mentioned.
Besides, in response to the question on possible dangers from the Turkish-Kurdish clashes, Seyran Ohanyan noted: "First of all in our defense strategic review we have assessed all the threats for the security environment and we took into account the events that are taking place in our neighboring state on the border."