Բաքուն կրկին ստիպված դիմում է սահմանային լարվածության աճի
Ցավոք, վերջին օրերին սահմաններին լարվածությունն էլ ավելի է աճել: Ադրբեջանական կողմից կրկին կրակոցներ են հնչել խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ՝ Բերքաբեր գյուղի վրա: Սա արդեն բավականին երկար ժամանակ Ադրբեջանի կողմից որդեգրված քաղաքականություն է, որին այդ երկրի իշխանությունները դիմում են ամեն անգամ, երբ կարիք կա երկրի ներսում տեղի ունեցող որևէ բան քողարկել կամ որևէ մեկին ուղղված բողոքն ու դժգոհությունն արտահայտել:
Այս անգամ ևս Ադրբեջանը սահմանների լարվածությունն ուժեղացնելու իր «դրդապատճառներն» ուներ: Դրանցից մեկը երկրում սոցիալ-տնտեսական բավականին բարդ իրավիճակն է: Նավթի գների անկում, գնաճ, բողոքի ակցիաներ, ընդհանուր սոցիալական դժգոհություն. այս ամենն արդեն այն մակարդակի է հասել, որ Ադրբեջանի իշխանություններն այլևս կորցնում են ժողովրդի նկատմամբ իրենց վերահսկողությունը: Ճիշտ է, նման պայմաններում պատերազմի սպառնալիքը որպես հասարակությանը զսպող միջոց աստիճանաբար առավել դժվար է դառնում օգտագործել, սակայն այն դեռևս լիովին չի սպառել իրեն:
Սահմանային այս լարվածության մյուս և, թերևս, ամենահիմնական առիթը ԵԽԽՎ հակահայկական բանաձևերի շուրջ տեղի ունեցած իրադարձություններն էին: ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանից մի քանի օր առաջ արված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների զգուշացումը ԵԽԽՎ պատգամավորներին առ այն, որ իրենց ձեռնարկած քայլերը կարող են թուլացնել ԵԱՀԿ ՄԽ մանդատը և բարդացնել բանակցությունները, ինչպես նաև Ուոլթերի հեղինակած բանաձևի նախագծի տապալումն իրական շոկ էին Ադրբեջանի համար: Նույն այդ շոկային վիճակն իր դրսևորումը գտավ Ադրբեջանի նախագահի, այնուհետև արտգործնախարարի արած հայտարարություններում, որտեղ բացահայտ կերպով մեղադրեցին ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին երկակի ստանդարտներ կիրառելու մեջ: Եթե մինչ այս նմանատիպ մեղադրանքներ ադրբեջանական կողմից հնչում էին շատ ավելի ցածր մակարդակով, ապա ստեղծված իրավիճակի անսպասելիությունը հանգեցրեց նրան, որ երկրի նախագահն անձամբ նման անհիմն մեղադրանքների հեղինակ դարձավ: Նման իրավիճակում ստեղծելով սահմանային լարվածություն՝ Ադրբեջանը փորձում է ցույց տալ, թե ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները չեն կարողանում սահմաններին ապահովել խաղաղություն, իսկ նրանց գործադրած ջանքերն անարդյունավետ են:
Չնայած Ադրբեջանական կողմի նման մանիպուլյացիաներին, բոլորի համար մեկընդմիշտ պետք է պարզ դառնա, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցությունների միակ ընդունելի ձևաչափն է, իսկ Ադրբեջանի ապակառուցողական քայլերն ու բանակցություններն այլ հարթակներ տեղափոխելու ջանքերը միայն խոչընդոտում են բանակցային գործընթացը: Այս համատեքստում թե´ համանախագահների, թե´ միջազգային հանրության կողմից ընդհանրապես, տրամաբանական կլիներ հանդես գալ կողմերին ուղղված առավել հասցեագրված կոչերով, ինչպես նաև ստիպել Ադրբեջանին՝ համաձայնել հետաքննության մեխանիզմների ստեղծմանը:

Баку вновь прибегает к повышению напряженности на границе
К сожалению, в последнее время напряженность на пограничной линии вновь возросла. Азербайджанская сторона вновь стреляла по гражданским лицам - теперь в направлении села Беркабер. Это – продолжение политики, которую уже довольно долгое время ведет Азербайджан: как только власти этой страны желают скрыть что-либо, происходящее внутри страны, какой-либо протест или  выражение недовольства, на границе с Арменией и Карабахом становится неспокойно.
На этот раз для повышения напряженности на приграничной территории тоже были свои "причины". Одна из них - достаточно сложная социально-экономическая ситуация в соседней стране. Снижение цен на нефть, инфляция, протесты и общее социальное недовольство внутри страны - все это уже достигло такого уровня, что азербайджанские власти теряют контроль над гражданами. Правда, угрозу войны в качестве средства сдерживания общественности становится использовать все труднее, но этот аргумент не в полной мере исчерпан еще в соседней стране.
Другой причиной повышения напряженности на границе, пожалуй, являются события вокруг недавнего обсуждения двух антиармянских резолюций на зимней сессии ПАСЕ.  Заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанное как предупреждение для депутатов ПАСЕ за несколько дней до обсуждения, о том, что принятие резолюций ослабит мандат Минской группы ОБСЕ и осложнит переговоры, а также провал проекта резолюции, автором которой является проазербайджанский британский депутат Роберт Уолтер, стали настоящим шоком для Азербайджана. Это же шоковое состояние нашло свое отражение в заявлениях президента Азербайджана и главы МИД АР, в которых они открыто обвиняют сопредседателей Минской группы ОБСЕ в применении двойных стандартов. Если раньше подобные "перлы" звучали из уст азербайджанских чиновников уровнем намного ниже, то сейчас спонтанность и неготовность к ситуации привели к тому, что к подобным необоснованным обвинениям прибег сам президент Азербайджана. В такой ситуации, создавая лишнюю напряженность на границе, Азербайджан пытается показать, что сопредседатели МГ ОБСЕ не в состоянии обеспечить мир на границе и что усилия посредников малоэффективны.
При этом, несмотря на все манипуляции со стороны Азербайджана, очевидно, что Минская группа ОБСЕ является единственным форматом переговоров по урегулированию карабахского конфликта, и неконструктивность Азербайджана и попытки этой страны перевести переговоры на другие платформы только мешают усилиям по продвижению переговорного процесса. В этом контексте было бы логично как со стороны сопредседателей МГ ОБСЕ, так и со стороны международного сообщества обратиться с адресными призывами к сторонам конфликта, а также принудить Азербайджан согласиться на  создание механизмов расследования инцидентов на границе.