ԻՊ-ի կողմից կռվում են 34 խմբավորումներ. Պան Գի Մուն
Դեկտեմբերի կեսերի տվյալներով՝ ողջ աշխարհից 34 ահաբեկչական խմբավորումներ հավատարմության երդում են տվել ԻՊ գրոհայիններին։ Այս մասին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն ասել է Անվտանգության խորհրդին ուղղված զեկույցում, փոխանցում է Reuters-ը։
ԻՊ-ն համարվում է աշխարհի ամենահարուստ ահաբեկչական խմբավորումը։ Որոշ տվյալներով՝ գրոհայինները 2015 թվականին նավթի ու նավթամթերքների վաճառքից ունեցել են մոտ 400-500 մլն դոլարի եկամուտ։
Բացի այդ, ահաբեկիչները հարկեր են ստանում զավթված տարածքներում աշխատող ձեռնարկություններից ու ֆերմաներից։ Իսլամիստները զբաղվում են նաև անշարժ գույքի առգրավմամբ ու վերավաճառքով։

Генсек ООН пересчитал группировки-сателлиты "Исламского государства"
По данным на середину декабря, 34 террористических группировки со всего мира присягнули на верность боевикам "Исламского государства". Об этом генсекретарь ООН Пан Ги Мун сообщил в докладе Совбезу ООН. По его мнению, число продолжит расти в 2016 году, передает gazeta.ru.
ИГ называется богатейшей на Земле группировкой, по некоторым данным, боевики получили порядка $400-500 млн за 2015 год в качестве доходов от продажи нефти и нефтепродуктов.
Кроме того, террористы получают налоги от работающих на захваченных территориях предприятий и фермеров. Кроме того, исламисты занимаются конфискацией и перепродажей недвижимости.
Пан Ги Мун отмечает "беспрецедентный уровень" угрозы, поскольку ИГ способно быстро подстраиваться под меняющуюся обстановку.