Հնդկաստանը Շանհայյան կազմակերպությունում. խնդիրներն ու հնարավորությունները
Շուրջ 10 տարի Հնդկաստանը դիտորդ էր Համագործակցության շանհայյան կազմակերպությունում (ՀՇԿ), իսկ այժմ դառնում է նրա մշտական անդամը: Ի՞նչ դեր կունենա Հնդկաստանը ՀՇԿ-ում:
- Նախ եկեք վերհիշենք, որ Համագործակցության շանհայյան կազմակերպությունը Ռուսաստանի, Չինաստանի և Կենտրոնական Ասիայի չորս հանրապետությունների՝ Ղազախստանի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և Ղրղըզստանի տարածաշրջանային խմբավորում է: Հսկայական ասիական տարածաշրջանում սա միակ տարածաշրջանային խմբավորումն է, և նրա հիմնական նպատակներն են տարածաշրջանային անվտանգությունն ու տնտեսական զարգացումը: Հաշվի առնելով ՀՇԿ-ի չափերը և տնտեսական ու քաղաքական ներուժը՝ կազմակերպությունը, անկասկած, մեծ ազդեցություն ունի տարածաշրջանում:
2005-ին Հնդկաստանը ՀՇԿ-ում դարձավ դիտորդ, իսկ 2014թ. Ուֆայում գագաթաժողովի ժամանակ նրան հրավիրեցին պաշտոնապես հայտ ներկայացնել լիիրավ անդամության համար: Եվ 2015-ին Հնդկաստանն ու Պակիստանը հրավիրվեցին որպես լիիրավ անդամներ, չնայած որոշակի արարողակարգային թղթաբանությունն ավարտելու համար նրանք լիիրավ անդամ կդառնան 2016-ին:
Հաշվի առնելով ՀՇԿ նշանակությունը ասիական տարածաշրջանում ու նրա սահմաններից դուրս և վերջին ժամանակում Հնդկաստանի աճող դերը տարածաշրջանային ու գլոբալ գործերում՝ ՀՇԿ անդամությունն ավելի շուտ Հնդկաստանին օգուտ կբերի երկարաժամկետ հեռանկարում, և դա նույնպես կնպաստի այս լայնածավալ տարածաշրջանում խաղաղությանն ու բարգավաճմանը:
Ի՞նչ կշահի Հնդկաստանը ՀՇԿ անդամությունից: Ինչպիսի՞ն կլինեն անդամության հետևանքները Հնդկաստանի համար:
- Հնդկաստանը ցույց է տվել լիիրավ անդամ դառնալու իր մեծ շահագրգռվածությունը՝ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերին արդյունավետորեն աջակցելու համար: Բայցևայնպես, սկզբնական շրջանում Հնդկաստանի լիիրավ անդամության հարցում կային անդամ երկրների հակասական կարծիքները և թերահավատությունը:
Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանն աջակցում էր Հնդկաստանի թեկնածությանը: Ինչպես նշել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, Հնդկաստանի ու Պակիստանի անդամությունը կբարձրացնի ՀՇԿ-ի միջազգային հեղինակությունը: Այս կարծիքը բացատրում են երկու գործոններ, ինչպես շեշտում է Ալեքսանդր Լուկինը, առաջին՝ Հնդկաստանին ընդունելը կհանգեցնի ՀՇԿ քաղաքական կշռի զգալի մեծացմանը և տնտեսական գրավչությանը զարգացող երկրների շրջանում: Երկրորդ՝ ռուսական որոշ վերլուծաբաններ մտահոգված են Կենտրոնական Ասիայում Չինաստանի չափազանց արագ աճող տնտեսական դերի կապակցությամբ: Այս տեսակետից կարելի է միայն ողջունել Հնդկաստանին ՀՇԿ ընդունելը, քանի որ այս երկիրը կարող է էական ներդրում ունենալ Կենտրոնական Ասիայի երկրներում և նպաստել նրանց արտաքին տնտեսական կապերի դիվերսիֆիկացմանը: Կենտրոնական Ասիայի երկրները միշտ էլ կողմ են եղել ՀՇԿ՝ Հնդկաստանի մուտքին: Նրանք դիտարկում են Հնդկաստանը՝ որպես երկու առաջատար տերությունների միջև նրբորեն բալանսավորող երկիր, որը կնպաստի նրանց բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականության ամրապնդմանը:
Դժվար չէ բացատրել այն ռիսկերն ու հնարավորությունները, որոնց հետ առնչվում է Դելին: Ներկա սպառնալիքների բնույթը լուրջ մարտահրավեր է երկրի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը և պահանջում է համաձայնեցված ու հավաքական մոտեցում: Դա կօգնի Հնդկաստանին ու Կենտրոնական Ասիային ավելի մոտենալ միմյանց՝ հաշվի առնելով այն, որ Կենտրոնական Ասիան մոտ է Հնդկաստանին աշխարհագրորեն և կենսական նշանակություն ունի նրա գնալով աճող տնտեսական պահանջմունքների համար: Իր ելույթում վարչապետ Մոդին ասել է. «…ՀՇԿ-ում մեր անդամությունը հարաբերությունների բնական շարունակություն է, որ Հնդկաստանն ունի անդամ երկրների հետ, և արտացոլում է տարածաշրջանի տեղը Հնդկաստանի ապագայում»:
- Ինչպե՞ս կազդի Հնդկաստանի անդամությունը կազմակերպության ներսում ուժերի հավասարակշռության վրա: Ինչպե՞ս կարող են միմյանց թշնամի Հնդկաստանն ու Պակիստանը համագործակցել ՀՇԿ-ում:
- Ե՛վ Հնդկաստանը, և՛ Պակիստանը բախվում են ահաբեկչության, անջատողականության և ծայրահեղականության խնդիրներին: ՀՇԿ մտնելը դրական քայլ կլինի նրանց ներքին անվտանգության համար, ինչպես նաև կընդլայնի ահաբեկչության դեմ պայքարի ցանցը: Ինչպես հաղորդում է «Սինհուա» չինական լրատվական գործակալությունը, Հնդկաստանի ու Պակիստանի միացման կապակցությամբ ՀՇԿ-ն կկարողանա առավել էական դեր խաղալ տնտեսության մեջ:
Բացի այդ՝ ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինն առաջարկում է «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնությունը (նոր Մետաքսի ճանապարհը), որն արդյունավետ կերպով կարող է կապվել Հնդկաստանի զարգացման ծրագրերի հետ: Պուտինն ու Սի Ծինփինը պայմանավորվել են Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտին և Եվրասիական տնտեսական միությունը համադրելու անհրաժեշտության մասին: ՉԺՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Հուա Չունյինը նման կոորդինացիան բնութագրել է որպես կարևոր ռազմավարական միջոց տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցությունը բարձրացնելու և ընդհանուր բարգավաճման հասնելու համար:
Հնդկաստանի անդամությունը հավանաբար կնվազեցնի կազմակերպության հասցեին հնչած քննադատությունն առ այն, որ պետությունների այս խմբավորումը ոչ այնքան սիրով է վերաբերվում արևմտյան աշխարհակարգին: Հնդկաստանի լիիրավ անդամ դառնալը մեղմացնում է նաև այն մտահոգությունները, թե ՀՇԿ-ն կդառնա «ՆԱՏՕ՝ Ռուսաստանի գլխավորությամբ»:
- Ինչպիսի՞ խնդիրներ կան ՀՇԿ-ում:
- Կան որոշ խնդիրներ, օրինակ՝ լեզվի գործոնը: Մինչև հիմա կազմակերպության պաշտոնական լեզուներն էին ռուսերենն ու չինարենը, սակայն ո՛չ Հնդկաստանը, ո՛չ Պակիստանն այս լեզուներով չեն խոսում: Բացի այդ՝ այժմ, երբ Իրանի վրայից հանվել են պատժամիջոցները, հնարավորություն է ստեղծվել, որ այն միանա ՀՇԿ-ին: Ներկա պահին Իրանն այստեղ դիտորդի կարգավիճակ ունի: Բացի այդ՝ պարզ չէ, թե ինչպես է Հնդկաստանը մասնակցելու ահաբեկչության դեմ պայքարի և հետախուզական տեղեկատվության փոխանակման ՀՇԿ գործող մեխանիզմներին: Սակայն մի բան պարզ է, որ Հնդկաստանը մեծ նշանակություն կունենա տարածաշրջանային անվտանգության համար:

Индия в ШОС: большое значение для региональной безопасности (эксклюзив)
- Почти 10 лет Индия была наблюдателем в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), а теперь она становится его постоянным членом. Какую роль будет играть Индия в ШОС?
Прежде всего давайте вспомним, что Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) является региональным объединением России, Китая и четырех республик Центральной Азии - Узбекистана, Казахстана, Таджикистана и Кыргызстана. Это единственная региональная группировка в обширном евразийском регионе, и основными целями ШОС являются региональная безопасность и экономическое развитие. Учитывая размеры ШОС и его экономический и политический потенциал, организация, безусловно, имеет большое влияние в регионе.
В 2005 году Индия стала наблюдателем в ШОС, а на саммите 2014 года в Уфе ее пригласили официально подавать заявление для полноправного членства. Соответственно, на Уфимской встрече 2015 года Индия и Пакистан были приглашены в качестве полноправных членов, хотя после завершения определенных процессуальных формальностей они станут полноправными членами в 2016 году.
Отмечая значение ШОС в евразийском регионе и за его пределами, а также растущую роль Индии в региональных и глобальных развитиях в последнее время, скорее всего, членство в ШОС пойдет на пользу Индии в долгосрочной перспективе, что также будет способствовать миру и процветанию этого обширного региона.
- Что выиграет Индия от членства в ШОС? Какими будут последствия членства для Индии?
- Индия продемонстрировала свою высокую заинтересованность стать полноправным членом ШОС, чтобы эффективно содействовать вопросам, представляющим общий интерес. Тем не менее, первоначально по вопросу полноправного членства Индии были противоречивые мнения и скепсис среди стран-членов.
Россия в целом поддерживала кандидатуру Индии. Как сказал министр иностранных дел России Сергей Лавров, членство Индии и Пакистана повысит международный авторитет ШОС. Два фактора объясняют это мнение, говорит Александр Лукин: во-первых, вступление Индии приведет к значительному увеличению политического веса ШОС и экономической привлекательности среди развивающихся стран. Во-вторых, некоторые аналитики в России опасаются слишком быстрого роста экономической роли Китая в Центральной Азии. С этой точки зрения можно только приветствовать принятие Индии в ШОС, так как эта страна может внести существенный вклад в страны Центральной Азии и способствовать диверсификации их внешнеэкономических связей. Центрально-азиатские страны всегда поддерживали включение Индии в ШОС. Они рассматривали Индию как страну, мягко балансирующую между двумя ведущими державами, поскольку это будет способствовать укреплению их многовекторной внешней политики.
Не трудно объяснить риски и возможности, с которыми сталкивается Дели. Характер нынешних угроз представляет серьезный вызов для суверенитета и территориальной целостности страны и требует согласованного и коллективного подхода. Это поможет Индии и Центральной Азии стать ближе, имея в виду, что Центральная Азия находится близко к Индии и имеет жизненно важное значение для ее растущих энергетических потребностей. В своей речи премьер-министр Моди сказал, что "...наше членство в Шанхайской организации сотрудничества является естественным продолжением отношений, которые Индия имеет со странами-членами и отражает место региона в будущем Индии".
- Как повлияет вступление Индии на баланс сил внутри организации? Как Индия и Пакистан - враждебные друг другу страны - могут сотрудничать в ШОС?
- И Индия, и Пакистан сталкиваются с проблемами терроризма, сепаратизма и экстремизма. Их будущее вступление в ШОС будет позитивным шагом для их внутренней безопасности, а также расширит сеть по борьбе с терроризмом. Как передает китайское агентство Синьхуа, "в связи с присоединением Индии и Пакистана ШОС могла бы играть более существенную роль в экономике". Кроме того, президент Китая Си Цзиньпин предлагает инициативу "Пояс и путь" (новый Шелковый путь), которая может быть эффективно связана с планами развития Индии. Путин и Си Цзиньпин договорились о необходимости согласования Экономического пояса Шелкового пути с Евразийским экономическим союзом. Представитель МИД КНР Хуа Чуньин охарактеризовала такую ​​координацию как "важную стратегическую меру для повышения регионального экономического сотрудничества и достижения общего процветания". Включение Индии, возможно, снизит долю критики в адрес организации, что это группировка государств относится с малой любовью к западному миропорядку. Включение Индии в качестве полноправного члена также смягчает опасения, что ШОС станет “НАТО под руководством России”.
- Существуют ли какие-либо проблемы в ШОС?
- Есть некоторые проблемы - такие, например, как фактор языка. До сих пор только русский и китайский были официальными языками ШОС, однако в настоящее время, когда Индия и Пакистан станут членами организации, они не говорят ни на русском, ни на китайском. Кроме того, теперь, когда с Ирана сняты санкции, есть возможность его присоединения к ШОС. В настоящее время Иран в ШОС имеет статус наблюдателя. Кроме того, не ясно, как Индия будет фигурировать в существующих механизмах ШОС по борьбы с терроризмом и обмена разведывательной информацией. Но ясно, что Индия будет иметь большое значение для региональной безопасности.