Վրաստանի «գազային» խաղը. ի՞նչ շահեց Թբիլիսին
Վերջին մի քանի ամսվա ընթացքում բավական ակտիվ քննարկվում էին Վրաստանի էներգետիկ մատակարարումների հնարավոր այլընտրանքային տարբերակները: Ամեն ինչ սկսվեց դեռ նախորդ տարվա աշնանը, երբ Վրաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Կախա Կալաձեն հայտարարեց, որ Վրաստանում գազի սպառումը 2010թ.-ից ի վեր աճել է շուրջ երկու անգամ, և ներկայումս մատակարարվող գազի ծավալները չեն բավարարում Թբիլիսիի աճող պահանջարկին: Նման հայտարարությունից հետո վրացական կողմը տարբեր պարբերականությամբ սկսեց խորհրդակցություններ և բանակցություններ վարել միանգամից 3 կողմի հետ՝ ադրբեջանական SOCAR-ի հետ՝ գազի մատակարարման ծավալների հնարավոր ավելացման հետ կապված, ռուսական «Գազպրոմ»-ի և իրանական Գազի արտահանման ազգային ընկերության (NIGC) հետ՝ մատակարարումներ սկսելու նպատակով:
Բոլոր ուղղություններով ընթացող բանակցությունների վերաբերյալ Կալաձեն պարբերաբար բարձրաձայնում էր առաջընթացի մասին: Ինչ վերաբերում է վրացական հասարակության շրջանում առկա տրամադրություններին, պետք է նշել, որ եթե ադրբեջանական (չնայած գազային մատակարարումների մենաշնորհին) և իրանական կողմերի հետ բանակցություններն ընկալվում էին դրական, ապա ռուսական «Գազպրոմի» հետ բանակցությունները որոշակի դժգոհությունների առիթ դարձան: Չենք կարող բացառել, որ այս հարցում էական աշխատանքներ են տարել նաև Վրաստանում գործունեություն ծավալած ադրբեջանական լոբբիստները, ինչպես նաև որոշ շահագրգիռ քաղաքական ուժեր:
Հատկանշական է, որ գազային բանակցությունների ողջ ընթացքում տարբեր կողմերից արվեցին մի շարք բավական հետաքրքիր հայտարարություններ, օրինակ՝ ««Գազպրոմ»-ը պատրաստ է Վրաստանին գազ տրամադրել ադրբեջանական գազից առավել մատչելի գնով», «Իրանը և Վրաստանը ձեռք են բերել պայմանավորվածություն տարեկան շուրջ 500 մլն մ3 իրանական գազի մատակարարման վերաբերյալ, ինչը առավել երկարաժամկետ համագործակցության հիմք է», «SOCAR-ը տեխնիկական խնդիրների պատճառով չի կարող ավելացնել ադրբեջանական գազի մատակարարման ծավալները» և այլն:
Բոլոր այս հայտարարությունները բավական մեծ արձագանքներ էին առաջացնում ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանում: Վրաստանը, կարելի է ասել, սկսել էր բավական հետաքրքիր «գազային» խաղ, որի արդյունքները պարզ դարձան մարտի սկզբին:
Մարտի 4-ին Թբիլիսիում Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն և ադրբեջանական SOCAR ընկերության ղեկավար Ռովնագ Աբդուլաևը ստորագրեցին 2011թ.-ի գազային մատակարարումների վերաբերյալ վրաց-ադրբեջանական պայմանագրի փոփոխված նոր տարբերակը: Նոր համաձայնագիրը ենթադրում է, որ Վրաստանն Ադրբեջանից կստանա լրացուցիչ 463 մլն մ3 գազ «Շահ-Դենիզ» խողովակաշարով:
Այսօր Վրաստանն ադրբեջանական գազ ստանում է երկու խողովակաշարով: 2015թ.-ին Վրաստանը Հարավկովկասյան խողովակաշարի վերաբերյալ համաձայնագրի շրջանակներում ստացել է 712 մլն մ3 գազ Շահ-Դենիզ հանքավայրից, իսկ 1.48 մլրդ մ3 գազ՝ SOCAR-ի հետ առանձին մեկ այլ համաձայնագրի շրջանակներում:
Ինչ վերաբերում է մի քանի անգամ Կալաձեի կողմից բարձրաձայնված մատակարարման ծավալների ավելացմանը խոչընդոտող խնդիրներին, ապա դրանք, ըստ վրացի նախարարի, ադրբեջանական կողմի ջանքերով կարգավորվել են: Թե ինչպես տնտեսական լուրջ խնդիրների բախված Ադրբեջանին հաջողվեց նման կարճ ժամանակում լուծել զգալի ֆինանսական ներդրումներ պահանջող տեխնիկական խնդիրները, այդպես էլ պարզ չդարձավ: Հատկանշական է նաև այն, որ վրաց նախարարի խոսքով Վրաստանն այլևս կարիք չունի գազի մատակարարման այլընտրանքային աղբյուրներ որոնելու:
Հաշվի առնելով գազային բանակցությունների ընթացքում հնչող հայտարարությունները, ինչպես նաև «գազային» խաղի նման ոչ այդքան ռացիոնալ հանգուցալուծումը՝ կարող ենք պնդել, որ վերջնական որոշման կայացման գործընթացում նշանակալի ազդեցություն են ունեցել նաև քաղաքական գործոնները, այդ թվում տարբեր ազդեցության լծակներ:
Իսկ ինչպե՞ս կարելի է գնահատել նման գործարքը պայմանագրի երկու կողմերի՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի համար: Ադրբեջանին պայմանագիրը հնարավորություն տվեց պահպանելու և ավելին՝ մեծացնելու իր մենաշնորհը Վրաստանի գազային շուկայում: Դա, բնականաբար, ենթադրում է նաև Վրաստանի ներքին և արտաքին քաղաքական գործընթացների նկատմամբ ազդեցության լծակների ամրապնդում:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա մատակարարումների իրական ավելացման դեպքում Թբիլիսիին կհաջողվի փակել գազի պակասուրդը: Ավելին՝ նույն գազային խաղի միջոցով Վրաստանի հաջողվեց «ստիպել» Ադրբեջանին գնալ զիջումների. գազալցակայաններում գազի գինը կնվազի 35-40 դոլարով 1000 մ3-ի համար: Բացի այդ՝ կողմերը պայմանավորվել են սպառողական գազի գնի նվազման վերաբերյալ (դեռևս հայտնի չէ, թե որքան): Հատկանշական է, որ նման զիջումը չի վերաբերում Վրաստան ներմուծվող ողջ գազին. գործոն, որը դուրս է մնում շատերի ուշադրությունից: Գնի իջեցումը կտարածվի միայն այսպես կոչված «սոցիալական գազի» վրա, որը կազմում է մոտ 500 մլն մ3 (մինչ այժմ՝ 189 դոլար): Այս ամենին զուգահեռ Վրաստանը զրկվեց գազային մատակարարումների դիվերսիֆիկացման իրական հնարավորությունից՝ ամրապնդելով SOCAR-ի մենաշնորհն իր հնարավոր հետևանքներով:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա պետք է նշել, որ վրաց-ադրբեջանական գազային գործարքով պայմանավորված՝ հանրային շրջանակներում առկա «պարտվողական» արձագանքն այդքան էլ ադեկվատ չէր: Ըստ էության, պայմանագիրը որևէ նոր էական փոփոխություն չի ենթադրում, միակ խնդիրը հայկական կողմից չափազանցված ակնկալիքների և շտապողականության պատճառով առաջացած չբավարարվածության զգացողությունն է: Ինչ վերաբերում է իրանական գազի համար հնարավոր տրանզիտային երկիր դառնալու հնարավորությանն, ապա միանշանակ է, որ այդ հեռանկարը դեռ երկար կմնա տարածաշրջանային օրակարգում, սակայն դրա կյանքի կոչման համար անհրաժեշտ է հարմար պահ և տարբեր ուժերի շահերի համընկնում:

Over the past few months possible alternatives for the energy supply of Georgia was being actively discussed. This started in the fall of last year, when the Georgian Energy and Natural Resources Minister Kakha Kaladze declared that Georgia's gas consumption since 2010 has increased by about two times, and the volume of gas supplies at present does not satisfy the growing demand of Tbilisi. After such a statement the Georgian side with different intervals began consultations and negotiations simultaneously with 3 sides - with the Azerbaijani SOCAR to possibly increase the volume of gas supplies, Russian "Gazprom" and with the National Iranian Gas Export Company (NIGC) to start deliveries.
Kaladze regularly voices about progress in the negotiations. As for the moods in the Georgian society, it should be noted that if the negotiations between the Azerbaijani (despite the gas supply monopoly) and the Iranian sides were perceived positively, the talks with the Russian "Gazprom" have caused some discontent. We cannot rule out that the Azerbaijani lobbyists in Georgia, as well as some of the interested parties have also done essential work on this issue.
It is noteworthy that during the gas talks, a number of interesting statements by the parties were made, for example, ""Gazprom" is ready to provide Georgia with gas with less price than the Azerbaijani gas", "Iran and Georgia have reached an agreement on the the supply of 500 million m3 of Iranian gas per year, which is the basis for longer-term cooperation"," Because of some technical problems SOCAR cannot increase the supply of Azerbaijani gas," etc.
All these statements brought great reactions both in Georgia and in the whole region. Georgia is playing an interesting "gas" game, the results of which became clear in early March.
On March 4 Georgian Energy Minister Kakha Kaladze and the head of Azerbaijani SOCAR head Rovnag Abdullayev signed a new revised version of the Georgian-Azerbaijani 2011 agreement on gas supplies. The new agreement presupposes that Georgia will receive from Azerbaijan an additional 463 million m3 of gas from "Shah-Deniz" pipeline.
Today Georgia receives Azerbaijani gas from two pipelines. In the framework of 2015 agreement on South Caucasus pipeline Georgia received 712 million m3 of gas from Shah Deniz, and 1.48 billion m3 of gas in the framework of another agreement with SOCAR.
As for the problems hindering the increase of supply raised several times by Kaladze, these, according to the Georgian Minister, have been regulated with the efforts of the Azerbaijani side. How Azerbaijan, facing serious economic problems managed to solve the technical problems requiring significant financial investment in such a short period of time, is not clear. It is also noteworthy that the Georgian Minister said that Georgia no longer needs to search for alternative sources of gas supply.
Given the statements during gas talks, as well as not so rational outcome like the "gas" game, we can assert that during the final decision-making process political factors, including the impact of different leverages have also had their influence.
How can such a contract be estimated for its sides - Azerbaijan and Georgia. The contract allowed Azerbaijan to maintain and even increase its monopoly in the Georgian gas market. Naturally, this also means strengthening its leverage on the domestic and foreign political processes in Georgia.
As for Georgia, due to the real increase in the supply of gas, Tbilisi will be able to close its deficit. Moreover, through the same "gas" game Georgia managed to "force" Azerbaijan make concessions: in gas stations, gas prices will fall by 35-40 dollars for 1000 m3.
In addition, the parties have agreed on the reduction of the price of gas consumption (it is not known how much). It is noteworthy that this concession does not refer to the whole imported gas to Georgia - a factor that many do not pay attention. Price reduction will only refer to the so-called "social gas", which is about 500 million m 3 (until now $ 189). At the same time Georgia lost its real opportunity for diversification of gas supplies by strengthening the monopoly of SOCAR with its possible consequences.
As for Armenia, it should be noted that the "losing" moods among the Armenian society because of Georgian-Azeri gas deal was not adequate. In fact, the new contract does not imply any material change, the only problem is the feeling of not being satisfied because of Armenia’s exaggerated expectations and haste. As for the prospect of becoming a possible transit country for the Iranian gas, there is no doubt that this prospect will stay long on the regional agenda, but for its realization a right moment and intersection of interests of various parties are needed.