Կիպրոսը մտադիր է արգելափակել ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության գործընթացը
Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը հայտարարել է, որ երկրի իշխանությունները մտադիր են արգելափակել Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության գործընթացը մինչև Անկարան չճանաչի Կիպրոսը որպես ինքնիշխան պետություն, հաղորդում է BBC-ն:
«Ես հայտնել եմ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին մեր դիրքորոշումը, որ Կիպրոսի Հանրապետությունը չի համաձայնի որևէ փուլի բացմանը, եթե Թուրքիան չկատարի իր պարտավորությունները պայմանավորվածությունների շրջանակներում»,- հայտարարել է Անաստասիադիսը:
Կիպրոսի ղեկավարը հանդիպում է ունեցել Տուսկի հետ ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև պայմանագիրը քննարկելու համար, որն ուղղված է Եվրոպա ներգաղթյալների հոսքը զսպելուն։

Кипр намерен блокировать процесс вступления Турции в ЕС
Президент Республики Кипр Никос Анастасиадис заявил, что власти страны намерены блокировать процесс вступления Турции в Евросоюз до тех пор, пока Анкара не признает Кипр в качестве суверенного государства, передает BBC.
"Я озвучил председателю (Европейского совета Дональду) Туску нашу позицию, что Республика Кипр не согласится на открытие каких либо этапов переговоров, если Турция не исполнит своих обязательств в рамках договоренностей", - заявил Анастасиадис.
Глава Кипра провел встречу с Туском для обсуждения договора ЕС и Турции, направленного на сдерживание притока мигрантов в Европу.