ԱՄՆ-ը դեմ է Իրանին S-300-ի մատակարարումներին
ԱՄՆ-ն շարունակում է դեմ արտահայտվել Ռուսաստանի կողմից Իրանին հակաօդային պաշտպանության S-300 համակարգերի մատակարարումներին, հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Մարկ Թոները:
«Մենք գիտենք Ռուսաստանից հակաօդային պաշտպանության S-300 հրթիռային համակարգերի մատակարարման առաջընթացի հաղորդագրությունների մասին: Դուք գիտեք, ինչպիսին է մեր դիրքորոշումը: Մենք դեմ ենք այն բանին, որ Իրանը ստանա այդքան զարգացած պաշտպանային համակարգեր»,- ասել է Թոները:
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳՆ ներկայցուցիչ Հուսեյն Ջաբեր Անսարին հայտնել էր, որ Իրանն արդեն ստացել է S-300 համակարգի առաջին խմբաքանակը:

США выступили против поставок комплексов С-300 Ирану
Администрация США в курсе ситуации с российскими поставками комплексов С-300 Ирану и по-прежнему выступает против. Об этом, как передает Интерфакс, заявил представитель госдепа США Марк Тонер.
"Мы осведомлены о прогрессе в отношении поставок Россией систем ПВО С-300 Ирану. Вы знаете, наша позиция такова: мы возражаем против продажи Ирану таких передовых оборонительных систем", - сказал он.
Ранее в понедельник представитель иранского МИД Хосейн Джабери Ансари заявил, что российская сторона осуществила поставку первой партии установок С-300 в Иран.