Չինական բանակի կառավարման համակարգը փոփոխվում է. ի՞նչ խնդիր է հետապնդում Պեկինը
Նախորդ շաբաթ հայտնի դարձավ, որ Չինաստանի նախագահը դարձավ միավորված մարտական կենտրոնի գերագույն հրամանատար: Մինչդեռ այս երկրում նախկինում գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոն չի եղել:
Նշենք, որ ՉԺՀ նախագահը հանդիսանում է նաև Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար, Կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահ, իսկ այժմ՝ նաև գլխավոր հրամանատար: ՉԺՀ նախկին նախագահներն այս պաշտոնի պատասխանատվությունը դնում էին պրոֆեսիոնալ զինվորականների վրա, իսկ այժմ, փաստորեն, մեկ մարդ իր ձեռքերում կկենտրոնացնի զորքերի գերագույն հրամանատարությունը:
Ո՞րն է նման որոշման պատճառը:
Ինքը՝ նախագահ Սի Ծինփինն, այս փոփոխության անհրաժեշտությունը բացատրել է նրանով, որ ամեն ինչ պետք է անել մարտական գործողությունների ղեկավարման ունակությունը բարելավելու համար, ընդ որում՝ որպես չափորոշիչ պետք է ծառայի պատերազմներում կռվելու և հաղթելու ունակությունը:
Նշենք, որ ՉԺՀ բանակաշինության  ոլորտում նկատվում է զինված ուժերի կառավարում մեկ կենտրոնից: Մինչև 2020թ. նախատեսվում է ստեղծել կենտրոնական հրամանատարություն, որին կենթարկվեն Ժողովրդական-ազատագրական բանակի (ԺԱԲ) բոլոր զինված ուժերը, այսինքն՝ ցամաքային զորքերը, ռազմավարական միջուկային ուժերը, ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերը: Նախատեսվում է նաև 2,3մլն թվաքանակ ունեցող ԺԱԲ-ը կրճատել 300 հազարով, իսկ տնտեսված միջոցներն ուղղել ռազմավարական միջուկային ուժերի, ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերի արդիականացմանը, ինչպես նաև մեծ ռազմական օկրուգները յոթից կդառնան չորս: Բացի այդ, նախագահ Սին մտադիր է ԺԱԲ գլխավոր վարչությունները, այսինքն՝ շտաբը, սպառազինությունների, թիկունքի և քաղաքական վարչությունները դարձնել ՉԺՀ Կենտրոնական ռազմական խորհրդի կառուցվածքային բաղադրիչներ:
Նման փոփոխության պատճառը կապված է մարտավարության փոփոխության հետ: Եթե նախկինում ԺԱԲ-ի համար մոդել էր հանդիսանում խորհրդային բանակը, իսկ նպատակն էլ Չինաստանը ներխուժումից պաշտպանելն էր, ապա այժմ այլ խնդիր է դրվում. վերափոխել բանակը՝ դարձնելով այն ժամանակակից ռազմական մեքենա, որն ունակ լինի իր ուժը պրոյեկտել Չինաստանի սահմաններից բավականին հեռու, օրինակ՝ Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում: Այսինքն՝ չինական բանակը նմանվում է ամերիկյան զինված ուժերին: Պեկինը բանակային վերափոխումների անհրաժեշտությունը գիտակցեց 1991թ. Ծոցի պատերազմից հետո, երբ ամերիկյան ուժերի կոորդինացված գործողությունները հանգեցրին Սադդամ Հուսեյնի բանակի լիակատար պարտությանը:
Ամերիկացիների այս հաջողությունը բացատրվում է նրանով, որ 1986թ. ԱՄՆ-ում ընդունվեց հատուկ օրենք, որով վերջ է դրվում զինված ուժերի տեսակների միջև մրցակցությանը: Այդ ժամանակ անձնակազմի թվաքանակը նվազեցվում է, իսկ ցամաքային, ռազմածովային, ռազմաօդային ուժերի և ծովային հետևազորի հրամանատարության լիազորությունները՝ կրճատվում: Շրջանառության մեջ է դրվում «միացյալ գործողություններ» եզրույթը: Սա հրամանատարներին հնարավորություն է տալիս ճիշտ ժամանակին մոբիլիզացնել ռազմաօդային, ռազմածովային ուժերի կամ այլ զորքերի ցանկացած զորամասերը պահանջված պահին:
Չինացիները լավ ուսումնասիրել են ամերիկյան փորձը, և դրա տարրերն էլ իրենց արտացոլումն են գտել ՉԺՀ ժողովրդական-ազատագրական բանակի բարեփոխումներում:

Система управления китайской армии реформируется: какую задачу ставит перед собой Пекин?
Недавно стало известно, что лидер Китая назначен на новую военную должность - главнокомандующий Командования совместных операций ЦВС. Между тем, раньше такой должности в этой стране не было.
Отметим, что председатель КНР является также генеральным секретарем компартии Китая, главой Центрального военного совета, а сейчас и верховным главнокомандующим страны. Прежние председатели КНР ответственность этой должности возлагали на профессиональных военных, а теперь, фактически, один человек в своих руках сосредоточит верховное командование войсками.
В чем причина такого решения?
Сам председатель Си Цзиньпин необходимость этого изменения объяснил тем, что все нужно делать для улучшения способности управления боевыми действиями, причем в качестве стандарта должна служить способность воевать и победить.
В сфере строительства армии КНР уже наблюдается управление вооруженными силами с одного центра. К 2020 году намечается создание центрального командования, которому будут подчиняться все вооруженные силы Народно-освободительной армии Китая (НОАК), т.е. сухопутные войска, стратегические ядерные силы, ВМС и ВВС. Намечается также сократить численность НОАК (сейчас это 2,3 млн) на 300 тысяч, а сэкономленные средства направить на модернизацию стратегических ядерных сил, ВМС и ВВС. Из семи военных округов останутся четыре, которые заменены на Боевые зоны. Кроме того, председатель Си намерен главные управления НОАК (т.е. штаб, управления вооружения, тыла и политическое управление) сделать структурными составляющими Центрального военного совета КНР.
Причина этого реформирования связана с тактическими изменениями. Если раньше для НОАК моделью для подражания была советская армия, а целью являлась защита Китая от нападения, то сейчас ставится другая задача: реформировать армию, превратив ее в современную военную машину, которая будет способна спроецировать свою силу далеко за пределами Китая, например в Африке или на Ближнем Востоке. Т.е. китайская армия становится похожей на американские вооруженные силы.
Пекин осознал необходимость реформирования своей армии после войны в Заливе 1991 года, когда скоординированные действия американских сил привели к полному поражению Саддама Хусейна.
Этот успех американцев объясняется тем, что в 1986 году был принят закон, которым была поставлена точка на соперничество между родами войск. Тогда численность личного состава была уменьшена, а полномочия командования сухопутных войск, ВМС, ВВС и морской пехоты сокращаются. Вводится в обращение термин "объединенные операции". Это американцам дает возможность своевременно мобилизовать ВМС, ВВС или любые воинские части других войск в любой момент.
Китайцы досконально изучили американский опыт, и его некоторые элементы использовали в реформировании Народно-освободительной армии КНР.