Չինական բանակի կառավարման համակարգը փոփոխվում է. ի՞նչ խնդիր է հետապնդում Պեկինը
Նախորդ շաբաթ հայտնի դարձավ, որ Չինաստանի նախագահը դարձավ միավորված մարտական կենտրոնի գերագույն հրամանատար: Մինչդեռ այս երկրում նախկինում գերագույն գլխավոր հրամանատարի պաշտոն չի եղել:
Նշենք, որ ՉԺՀ նախագահը հանդիսանում է նաև Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար, Կենտրոնական ռազմական խորհրդի նախագահ, իսկ այժմ՝ նաև գլխավոր հրամանատար: ՉԺՀ նախկին նախագահներն այս պաշտոնի պատասխանատվությունը դնում էին պրոֆեսիոնալ զինվորականների վրա, իսկ այժմ, փաստորեն, մեկ մարդ իր ձեռքերում կկենտրոնացնի զորքերի գերագույն հրամանատարությունը:
Ո՞րն է նման որոշման պատճառը:
Ինքը՝ նախագահ Սի Ծինփինն, այս փոփոխության անհրաժեշտությունը բացատրել է նրանով, որ ամեն ինչ պետք է անել մարտական գործողությունների ղեկավարման ունակությունը բարելավելու համար, ընդ որում՝ որպես չափորոշիչ պետք է ծառայի պատերազմներում կռվելու և հաղթելու ունակությունը:
Նշենք, որ ՉԺՀ բանակաշինության  ոլորտում նկատվում է զինված ուժերի կառավարում մեկ կենտրոնից: Մինչև 2020թ. նախատեսվում է ստեղծել կենտրոնական հրամանատարություն, որին կենթարկվեն Ժողովրդական-ազատագրական բանակի (ԺԱԲ) բոլոր զինված ուժերը, այսինքն՝ ցամաքային զորքերը, ռազմավարական միջուկային ուժերը, ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերը: Նախատեսվում է նաև 2,3մլն թվաքանակ ունեցող ԺԱԲ-ը կրճատել 300 հազարով, իսկ տնտեսված միջոցներն ուղղել ռազմավարական միջուկային ուժերի, ռազմաօդային և ռազմածովային ուժերի արդիականացմանը, ինչպես նաև մեծ ռազմական օկրուգները յոթից կդառնան չորս: Բացի այդ, նախագահ Սին մտադիր է ԺԱԲ գլխավոր վարչությունները, այսինքն՝ շտաբը, սպառազինությունների, թիկունքի և քաղաքական վարչությունները դարձնել ՉԺՀ Կենտրոնական ռազմական խորհրդի կառուցվածքային բաղադրիչներ:
Նման փոփոխության պատճառը կապված է մարտավարության փոփոխության հետ: Եթե նախկինում ԺԱԲ-ի համար մոդել էր հանդիսանում խորհրդային բանակը, իսկ նպատակն էլ Չինաստանը ներխուժումից պաշտպանելն էր, ապա այժմ այլ խնդիր է դրվում. վերափոխել բանակը՝ դարձնելով այն ժամանակակից ռազմական մեքենա, որն ունակ լինի իր ուժը պրոյեկտել Չինաստանի սահմաններից բավականին հեռու, օրինակ՝ Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում: Այսինքն՝ չինական բանակը նմանվում է ամերիկյան զինված ուժերին: Պեկինը բանակային վերափոխումների անհրաժեշտությունը գիտակցեց 1991թ. Ծոցի պատերազմից հետո, երբ ամերիկյան ուժերի կոորդինացված գործողությունները հանգեցրին Սադդամ Հուսեյնի բանակի լիակատար պարտությանը:
Ամերիկացիների այս հաջողությունը բացատրվում է նրանով, որ 1986թ. ԱՄՆ-ում ընդունվեց հատուկ օրենք, որով վերջ է դրվում զինված ուժերի տեսակների միջև մրցակցությանը: Այդ ժամանակ անձնակազմի թվաքանակը նվազեցվում է, իսկ ցամաքային, ռազմածովային, ռազմաօդային ուժերի և ծովային հետևազորի հրամանատարության լիազորությունները՝ կրճատվում: Շրջանառության մեջ է դրվում «միացյալ գործողություններ» եզրույթը: Սա հրամանատարներին հնարավորություն է տալիս ճիշտ ժամանակին մոբիլիզացնել ռազմաօդային, ռազմածովային ուժերի կամ այլ զորքերի ցանկացած զորամասերը պահանջված պահին:
Չինացիները լավ ուսումնասիրել են ամերիկյան փորձը, և դրա տարրերն էլ իրենց արտացոլումն են գտել ՉԺՀ ժողովրդական-ազատագրական բանակի բարեփոխումներում:

The Management System of the Chinese is Changing: What Problem does Beijing Pursue
Last week it became known that the President of China became commander-in-chief of the Joint Command Headquarters (JCH) of the Central Military Commission (CMC). It should be mentioned that this country previously did not have commander-in-chief.
The President of China is also the President of the General Secretary of the Communist Party of China, the President of Central Military Council, and now also commander-in-chief. China's former presidents put the responsibility of this position on professional soldiers, but now, in fact, one man will concentrate the command of the troops in his hands.
What is the reason for such a decision?
The president of China Xi Jinping himself explains the need for this change by the fact that everything should be done to improve the ability of the management of military operations, and the criteria is the ability to fight and win wars.
In the sphere of army-building, management of armed forces from one center is obsereved. Until 2020 it is planned to create a central command and all the armed forces of the People's Liberation Army (PLA), ie, ground troops, strategic nuclear forces, air forces and navy will be subject to it. It is also expected to reduce the number of PLA (it is 2.3 million) to 300 thousand, and the saved money direct to the modernization of strategic nuclear forces, air forces and navy. The number of the large military districts will be reduced from seven to four.
The reason for such a change is connected with the change in tactics. If previously the Soviet army was a model for the PLA, and the goal was to defend China from the invasion now the problem is different: to transform the army into a modern military machine, which is able to project its power far from the borders of China, for example, the Middle East and Africa.
In other words, the Chinese army is similar to the US armed forces. Beijing realized the need for army reform in 1991 after the Gulf War, when the coordinated activities of American forces resulted in the defeat of Saddam Hussein's army.
The Chinese have studied the American experience quite well, and its elements are reflected in the reforms of the Chinese People's Liberation Army.