Մայիսյան անկախություն․ տարածաշրջանը երեկ ու այսօր
Մայիսի 26-28-ին Հարավային Կովկասի երեք հանրապետությունները՝ Վրաստանը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը նշում են իրենց Հանրապետության տոնը։ Երեք երկրներից յուրաքանչյուրի համար այն խորհրդանշում է պետականության, անկախության և սուվերենության ձեռքբերումը կամ վերականգնումը։
1917թ․ բոլշևիկյան հեղափոխությունից հետո Հարավային Կովկասում մենշևիկների գլխավորությամբ ստեղծվեց Անդրկովկասյան կոմիսարիատ, որն իր վրա վերցրեց տարածաշրջանի կառավարումը։ 1918թ. փետրվարին ստեղծվեց Անդկովկասյան Սեյմը, որի մեջ մտնում են մենշևիկները, մուսավաթականները, դաշնակցականները: 1918թ. մայիսի 26-ին վրացական մենշևիկների պահանջով Սեյմը հայտարարվեց ցրված, Անդկովկասյան դաշնությունը փլուզվեց: Վրացական ազգային խորհուրդ հայտարարեց Վրաստանի անկախությունը: Այնուհետև հռչակվեց Ադրբեջանի, իսկ դրանից հետո նաև Հայաստանի անկախությունը: Այդպես ձևավորվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը:
Հետագայում այս երեք հանրապետությունները 70 տարի շարունակ կրկին ապրեցին մեկ պետության՝ ԽՍՀԿ կազմում, և վերականգնեցին անկախությունը դրա փլուզումից հետո միայն։ Այսօր այս երեք հանրապետությունների կարելի է ասել, որ նրանց քիչ բան է միավորում։
Տարածաշրջանը դժվար է որպես մեկ միասնական օրգանիզմ ընկալել, քանի որ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի հետ միասին Հայաստանին շրջափակման մեջ պահելու քաղաքականության պատճառով չկան բոլոր երեք հանրապետություններին միացնող ենթակառուցվածքներ, տրանզիտային ուղիներ, չկա ուղղակի ապրանքաշրջանառություն, նույնիսկ մարդկանց տեղաշարժն է սահմանափակված։
Խիստ տարբերվում են նաև երեք հանրապետությունների ընտրած արտաքին քաղաքական վեկտորները։ Չնայած նրան, որ ԵՄ-ն փորձ արեց բոլոր երեք հանրապետություններին ներգրավել Արևելյան գործընկերության ծրագրի մեջ՝ փորձելով նրանց հետ հարաբերությունները զարգացնել միևնույն սկզբունքներով և զուգահեռ խթանել տարածաշրջանային հարաբերությունների խորացումը՝ նպատակը անկատար մնաց։
Այսօր Վրաստանն արդեն իսկ իրականացնում է ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը և սպասում վիզային ռեժիմի ազատականացմանը՝ միաժամանակ ձգտելով անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ ԱՄՆ-ն Վրաստանի կարևոր գործընկերն է և բարեփոխումների համար հսկայական միջոցների տրամադրողը։ 2008թ․ պատերազմից հետո Ռուսաստան-Վրաստան հարաբերությունները բավական լարված են՝ չնայած կարգավորման որոշակի միտումներին։ Վրաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցում է ընդգծված արևմտյան վեկտորով՝ չհերքելով ԵՄ անդամ դառնալու իր ցանկությունը։
Հայաստանը եղել և շարունակում է մնալ Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցը և հիմնական հենակետը տարածաշրջանում։ Միաժամանակ, ՀՀ-ն արդյունավետ համագործակցում է ԵՄ-ի հետ, բավարարել է Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման պահանջները, քայլեր է ձեռնարկում այդ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար, այդ թվում՝ նոր իրավական հիմքի մշակման ուղղությամբ։ ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է որոշակի բալանսավորման սկզբունքի վրա՝ անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին զարգացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։
Ադրբեջանի պարագայում իրավիճակն այլ է։ Վերջինս համարվում է Թուրքիայի «կրտսեր եղբայրը», միաժամանակ ելնելով տնտեսական և քաղաքական շահերից՝ փորձում է զարգացնել հարաբերությունները և՛ ՌԴ-ի, և՛ ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի հետ։ Այդ ամենն արվում է արտաքին քաղաքականության անկախության և չմիավորման սկզբունքի ստվերի ներքո։
Եվ չնայած Վրաստանի՝ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ ունեցած սերտ գործընկերային հարաբերություններին, միասնական տարածաշրջան դե-ֆակտո այսօր չկա։
Եթե ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության մակարդակի առումով Հայաստանն ու Վրաստանը գտնվում են գրեթե նույն համադրելիության դաշտում, ապա նույնը չի կարելի ասել բոլոր ցուցանիշներով խիստ զիջող Ադրբեջանի մասին։ Տարբեր են թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության սկզբունքներն ու մշակույթը։  Ընդհանրապես, կարելի է ասել, որ երիտասարդ սերնդի համար նույնիսկ անիրական ու կեղծ են թվում նախկին եղբայրության մասին պատմությունները։ Իսկ պատճառը, հիմնականում, Ղարաբաղյան հակամարտությունն է, Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ ու հայատյաց քաղաքականությունը, շրջափակումը։
Սակայն, տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը բխում է բոլոր երեք երկրների շահերից և շատ դեպքերում միասնությունը կարող էր նպաստ բերել նրանցից յուրաքանչյուրի շահերին։ Երեք երկրներն այսօր շարժվում են տարբեր ուղղություններով, սակայն աշխարհագրորեն միևնույն է մոտ են իրար։ Ուստի, վստահությունն ու համագործակցությունը նրանց համար պետք լինեն լավագույն լուծումը, որն այսօր, ցավոք, շատ մշուշոտ է։

Грузия-Азербайджан-Армения: регион вчера и сегодня
26-28-го мая три страны Южного Кавказа – Грузия, Азербайджан и Армения - празднуют День республики. Для каждой из трех стран этот праздник символизирует государственность, независимость и приобретение или восстановление суверенитета.
После большевиcтской революции 1917 года на Южном Кавказе во главе с меньшевиками был создан Закавказский комиссариат, взявший на себя управление регионом. В феврале 1918 года был сформирован Закавказский Сейм, в который входили представители меньшевиков, мусаватской партии и "Дашнакцутюн". 26-ого мая 1918 года грузинские меньшевики потребовали роспуска Сейма. В тот же день было объявлено о независимости Грузии. Затем об обретении независимости заявил Азербайджан, после этого и Армения. Так сформировалась Первая Республика Армении.
В дальнейшем эти три страны на протяжении 70 лет вновь жили в границах одной страны – СССР, и восстановили свою независимость только после ее распада. Сегодня эти три южно-кавказские республики выбрали совершенно разные векторы развития и, можно сказать, их сегодня уже мало что объединяет.
В современные дни трудно воспринимать регион как единый организм, так как Азербайджан при помощи Турции осуществляет политику блокады Армении, в результате чего в трех странах региона нет общих коммуникаций, транзита, товарооборота, даже передвижение граждан ограничено.
Сильно отличаются также внешнеполитические векторы трех стран. Несмотря на то, что Евросоюз попытался объединить эти страны в рамках политики "Восточного партнерства" и, развивая с ними свое взаимодействие, подталкивать также к региональному сотрудничеству, эта цель ЕС так и осталась несбывшейся.
Грузия сегодня уже воплощает в жизнь Соглашение об Ассоциации с ЕС, в то же время стремясь в НАТО. США являются одним из основных инвесторов и продвигают процесс реформирования страны. После войны 2008 года в российско-грузинских отношениях появилось напряжение, несмотря на тенденции их урегулирования. Грузия выстраивает свою внешнюю политику с ориентиром на Запад, не исключая перспективы вступления в ЕС.
Армения была и остается стратегическим союзником России и ее основной точкой опоры на Южном Кавказе. В то же время Армения продолжает эффективно сотрудничать с ЕС в разных сферах и ведет переговоры по заключению новой правовой базы отношений. Внешняя политика Армении основана на принципе балансирования и сопоставления, вступления в ЕАЭС и желания развивать отношения с ЕС.
В случае с Азербайджаном ситуация иная. Азербайджан считается "младшим братом" Турции, в то же время - исходя из политических и экономических интересов - Баку пытается развивать отношения и с Россией, и с ЕС, и США. Все это делается под вуалью неприсоединения и независимости.
И, несмотря на то, что Грузия сегодня тесно сотрудничает и с Арменией, и с Азербайджаном, говорить о едином регионе сегодня де-факто некорректно.
Если уровни демократии, прав человека, свободы слова в Армении и Грузии могут рассматриваться практически в одинаковой плоскости, то того же  нельзя сказать об Азербайджане, который значительно отстает по всем пунктам. Отличаются как внутри-, так и внешнеполитические принципы и политическая культура. Вообще, для молодого поколения, можно сказать, нереально и искусственно звучат рассказы о былом братстве этих народов. Основная причина этого кроется в карабахском  конфликте, в агрессивной и армянофобской политике Азербайджана и блокаде Армении.
Однако, стабильность и безопасность региона исходят из общих интересов государств Южного Кавказа, и во многих случаях именно единство может служить интересам каждой из стран региона. Три республики сегодня движутся в разных направлениях, но географически они все равно остаются соседями, а значит, во многом зависят друг от друга. Следовательно, лучшим выходом для стран является доверие и сотрудничество, а не войны и блокада. Но пока перспективы добрососедства в регионе еще очень туманны, говорить о лучшем будущем трех стран, которые в эти дни празднуют День Республики, увы, не приходится...