Մայիսյան անկախություն․ տարածաշրջանը երեկ ու այսօր
Մայիսի 26-28-ին Հարավային Կովկասի երեք հանրապետությունները՝ Վրաստանը, Ադրբեջանն ու Հայաստանը նշում են իրենց Հանրապետության տոնը։ Երեք երկրներից յուրաքանչյուրի համար այն խորհրդանշում է պետականության, անկախության և սուվերենության ձեռքբերումը կամ վերականգնումը։
1917թ․ բոլշևիկյան հեղափոխությունից հետո Հարավային Կովկասում մենշևիկների գլխավորությամբ ստեղծվեց Անդրկովկասյան կոմիսարիատ, որն իր վրա վերցրեց տարածաշրջանի կառավարումը։ 1918թ. փետրվարին ստեղծվեց Անդկովկասյան Սեյմը, որի մեջ մտնում են մենշևիկները, մուսավաթականները, դաշնակցականները: 1918թ. մայիսի 26-ին վրացական մենշևիկների պահանջով Սեյմը հայտարարվեց ցրված, Անդկովկասյան դաշնությունը փլուզվեց: Վրացական ազգային խորհուրդ հայտարարեց Վրաստանի անկախությունը: Այնուհետև հռչակվեց Ադրբեջանի, իսկ դրանից հետո նաև Հայաստանի անկախությունը: Այդպես ձևավորվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը:
Հետագայում այս երեք հանրապետությունները 70 տարի շարունակ կրկին ապրեցին մեկ պետության՝ ԽՍՀԿ կազմում, և վերականգնեցին անկախությունը դրա փլուզումից հետո միայն։ Այսօր այս երեք հանրապետությունների կարելի է ասել, որ նրանց քիչ բան է միավորում։
Տարածաշրջանը դժվար է որպես մեկ միասնական օրգանիզմ ընկալել, քանի որ Ադրբեջանի՝ Թուրքիայի հետ միասին Հայաստանին շրջափակման մեջ պահելու քաղաքականության պատճառով չկան բոլոր երեք հանրապետություններին միացնող ենթակառուցվածքներ, տրանզիտային ուղիներ, չկա ուղղակի ապրանքաշրջանառություն, նույնիսկ մարդկանց տեղաշարժն է սահմանափակված։
Խիստ տարբերվում են նաև երեք հանրապետությունների ընտրած արտաքին քաղաքական վեկտորները։ Չնայած նրան, որ ԵՄ-ն փորձ արեց բոլոր երեք հանրապետություններին ներգրավել Արևելյան գործընկերության ծրագրի մեջ՝ փորձելով նրանց հետ հարաբերությունները զարգացնել միևնույն սկզբունքներով և զուգահեռ խթանել տարածաշրջանային հարաբերությունների խորացումը՝ նպատակը անկատար մնաց։
Այսօր Վրաստանն արդեն իսկ իրականացնում է ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագիրը և սպասում վիզային ռեժիմի ազատականացմանը՝ միաժամանակ ձգտելով անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ ԱՄՆ-ն Վրաստանի կարևոր գործընկերն է և բարեփոխումների համար հսկայական միջոցների տրամադրողը։ 2008թ․ պատերազմից հետո Ռուսաստան-Վրաստան հարաբերությունները բավական լարված են՝ չնայած կարգավորման որոշակի միտումներին։ Վրաստանն իր արտաքին քաղաքականությունը կառուցում է ընդգծված արևմտյան վեկտորով՝ չհերքելով ԵՄ անդամ դառնալու իր ցանկությունը։
Հայաստանը եղել և շարունակում է մնալ Ռուսաստանի ռազմավարական դաշնակիցը և հիմնական հենակետը տարածաշրջանում։ Միաժամանակ, ՀՀ-ն արդյունավետ համագործակցում է ԵՄ-ի հետ, բավարարել է Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման պահանջները, քայլեր է ձեռնարկում այդ հարաբերությունների զարգացման և խորացման համար, այդ թվում՝ նոր իրավական հիմքի մշակման ուղղությամբ։ ՀՀ արտաքին քաղաքականությունը հիմնված է որոշակի բալանսավորման սկզբունքի վրա՝ անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին զարգացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։
Ադրբեջանի պարագայում իրավիճակն այլ է։ Վերջինս համարվում է Թուրքիայի «կրտսեր եղբայրը», միաժամանակ ելնելով տնտեսական և քաղաքական շահերից՝ փորձում է զարգացնել հարաբերությունները և՛ ՌԴ-ի, և՛ ԱՄՆ-ի ու Եվրոպայի հետ։ Այդ ամենն արվում է արտաքին քաղաքականության անկախության և չմիավորման սկզբունքի ստվերի ներքո։
Եվ չնայած Վրաստանի՝ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ ունեցած սերտ գործընկերային հարաբերություններին, միասնական տարածաշրջան դե-ֆակտո այսօր չկա։
Եթե ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, խոսքի ազատության մակարդակի առումով Հայաստանն ու Վրաստանը գտնվում են գրեթե նույն համադրելիության դաշտում, ապա նույնը չի կարելի ասել բոլոր ցուցանիշներով խիստ զիջող Ադրբեջանի մասին։ Տարբեր են թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության սկզբունքներն ու մշակույթը։  Ընդհանրապես, կարելի է ասել, որ երիտասարդ սերնդի համար նույնիսկ անիրական ու կեղծ են թվում նախկին եղբայրության մասին պատմությունները։ Իսկ պատճառը, հիմնականում, Ղարաբաղյան հակամարտությունն է, Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ ու հայատյաց քաղաքականությունը, շրջափակումը։
Սակայն, տարածաշրջանի կայունությունն ու անվտանգությունը բխում է բոլոր երեք երկրների շահերից և շատ դեպքերում միասնությունը կարող էր նպաստ բերել նրանցից յուրաքանչյուրի շահերին։ Երեք երկրներն այսօր շարժվում են տարբեր ուղղություններով, սակայն աշխարհագրորեն միևնույն է մոտ են իրար։ Ուստի, վստահությունն ու համագործակցությունը նրանց համար պետք լինեն լավագույն լուծումը, որն այսօր, ցավոք, շատ մշուշոտ է։

May Independence: the Region Yesterday and Today
The three republics of the South Caucasus – Georgia, Azerbaijan and Armenia – celebrate the day of the Republic on May 26-28. This day symbolizes the sovereignty, independence and state-building.
After the Bolshevik revolution in 1917 a Transcaucasian commissariat was formed in South Caucasus under the governance of menshevikes. On February 1918 the Transcaucasian Seim was formed, which was formed by dashnakutsutyun, musavats and mensheviks. Later, on May 26, 1918 Georgian mesheviks demanded to dissolve the Seim, and announced the independence of Georgia. Then Azerbaijan and Armenia also announced their independence. In this way the first Republic of Armenia was formed
Later this three states again lived together within the USSR, and their independence was reestablished only after the collapse the Soviet Union. Today it can be stated that very few things connect these states.
It is difficult to consider the region to be one organism, as Azerbaijan together with Turkey tries to keep Armenia in a blockade - there are no communication, transit ways that connect the three states of the South Caucasus, even the mobility of people is limited.
The foreign policy of the states also differs much. Though the EU tries to engage them in the policy of the Eastern Partnership and urge them to develop both bilateral and multilateral, trans-border relations, the goal was not reached.
Today Georgia already is implementing the Association Agreement with the EU and is waiting for the non-visa regime, also it aimes to become the member of NATO. Georgia is also an important partner of the US and gets many investments. Still there is a tension in the relations of Georgia and Russia after the war of 2008. Georgia builds its foreign policy in Western vector, not even avoiding the will to become a member state of the EU.
Armenia has always been and continues to be a strategic ally of Russia in the region. At the same time, Armenia effectively cooperates with the EU, met all the criteria to sign the Association Agreement, and today also makes steps to develop and deepen the relation with the EU and sign a new agreement, legal base of the bilateral relations. The foreign policy of Armenia is based on the principle of balancing, being the member of the EAEU and developing cooperation with the EU.
The situation in Azerbaijan is different. It’s considered to be the "junior brother" of Turkey. But also Baku tries to develop economic and political relations with Russia, USA and Europe. This is being done under the intention of having an independent foreign policy and non-alliance.
And though Georgia has deep relations both with Armenia and Azerbaijan, de-facto it is not possible to speak about united region today.
If Armenia and Georgia have a compareable level of democracy, human rights and freedom of speech, we can not say the same about Azerbaijan, which is far behind. All, the internal, foreign policy and even political culture of Azerbaijan is very different. Even for the young generation it sounds strange when they listen the stories about the brotherhood of the past. And the reason is the Karabakh conflict, aggressive policy of Azerbaijan and Armenophobia.
But the stability and peace of the region is in the interest of all the states of the region and in many cases each of them will gain much from the unity. The three states today move in different ways, but geographicaly they stay next to each other. So, confidence-building and cooperation should be the best solution for them, which today seems too far.