8-ամյա հայ տղան՝ որպես Ադրբեջանի ազգային անվտանգության սպառնալիք
Հայ երեխային Բաքվի օդանավակայան ուղարկելը «նպատակաուղղված սադրանք» է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է  Ադրբեջանի Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի թղթակից Շահին Ռզաևը՝ մեկնաբանելով ազգությամբ ռուս և Ռուսաստանի քաղաքացի հանդիսացող ծնողների՝ մոր և խորթ հոր ուղեկցությամբ Բաքում ժամանած 8-ամյա Ղուկաս Ռուբենի Վարդանյանին երկիր չթողնելու ադրբեջանցի սահմանապահների որոշումը: «Կարելի էր նախապես դիմել: Գիտեք, որ պատերազմ է», - գրել է Ռզաևը:
Իսկապես, պատերազմական վիճակում կամ գաղափարական առճատաման մեջ գտնվող երկրների կողմից լայնորեն կիրառվում է միմյանց քաղաքացիներին երկիր թույլ չտալու պրակտիկան: Սովորաբար այդ արգելքներն ամրագրված են լինում տվյալ պետության օրենսդրությունում: Սակայն, հայկական ծագում կամ ուղղակի հայկական ազգանուն ունեցող, սակայն այլ երկրի քաղաքացի հանդիսացող անձանց երկիր չթողնելը միջազգային տարբեր հարթակներում իր տոլերանտության մասին բղավող Բաքուն չի կարողանում ամրագրել օրենսդրության մեջ: Արդյունքում խառնաշփոթ է առաջանում. ադրբեջանցի պաշտոնյանները չեն կարողանում հաստատել, որ հայերի մուտքը երկիր արգելված չէ, իսկ սահմանապահները հետևողականորեն արգելում են հայերի մուտքը երկիր:
Իհարկե, սա առաջին դեպքը չէ, երբ հայկական ծագում ունեցող անձանց, ովքեր հանդիսանում են այլ երկրի քաղաքացի կամ նույնիսկ այլազգի են՝ ուղղակի հայկական ազգանուն ունեն, թույլ չեն տալիս մուտք գործել Ադրբեջան: Այսպես, 2013 թվականին ադրբեջանցի սահմանապահները արգելել էին երկիր մուտք գործել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Ադրբեջան այցը լուսաբանել ցանկացող ռուս լրագրող Աննա Սահակյանին: Նշենք, որ լրագրողն ազգությամբ ռուս էր, ուղղակի կրում էր ամուսնու հայկական ազգանունը: Ադրբեջանը ոչ միայն արգելում է Հայաստանի հետ որևէ կերպ կապված անձանց անհատական այցելություններն, այլ նաև Բաքվում տարբեր միջազգային ֆորումներում հայկական պատվիրակության մասնակցությունը: Այսպես, Ադրբեջան հայերի մուտքի արգելքի պատճառով հայկական պատվիրակությունը 2010 թվականին չկարողացավ մասնակցել Եվրոպական հեռարձակողների միության 64-րդ գլխավոր ասամբլեային: Նման դեպքերը կարելի է անվերջ թվարկել: Մեծ հաշվով ադրբեջանական իշխանությունները չեն էլ թաքցնում, որ հայերի մուտքը երկիր արգելված է, սակայն Ղուկաս Վարդանյանի դեպքում Բաքվում փորձում են արդարանալ, քանի որ միջադեպն անսպասելի մեծ արձագանք գտավ ինչպես մամուլում, այնպես էլ սոցցանցերում:
Ադրբեջանական մամուլում փորձում են արդարացնել հայաֆոբ քաղաքականության հերթական դրսևորումը՝ նշելով, թե իբր տղային Ադրբեջան չեն թողել, քանի որ նրա կենսաբանական հոր կողմից համապատասխան թույլտվություն չի եղել: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն այս պատճառաբանության մեջ մոռանում են, որ առանց այդ թույլտվության տղան դժվար թե կարողանար հասնել Բաքու:
Հետաքրքիր է, որ ստեղծված իրավիճակում սոցցանցերի ադրբեջանցի օգտատերերը մեղադրում են հենց երեխայի ծնողներին: Նրանց կարծիքով անտրամաբանական է, երբ հայկական ազգանուն ունեցող երեխայի ազգությամբ ռուս ծնողները որոշում են երեխայի հետ գալ Բաքու, քանի որ Ադրբեջանն արդեն ավելի քան 20 տարի Հայաստանի հետ գտնվում է պատերազմական իրավիճակում:
Սա փոքր-ինչ տարօրինակ տրամաբանություն է՝ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանցիներն արդեն ավելի քան 20 տարի պահանջում են վերադարձնել հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Նման պնդումներով շարքային ադրբեջանցիները հաստատում են, որ իրենց երկրում հայկական ծագում ունենալու դեպքում նույնիսկ երեխաների համար անվտանգության երաշխիքներ չկան ոչ միայն իշխանությունների, այլ նաև իրենց կողմից:

8-Year-Old Boy as a National Security Threat for Azerbaijan
''Sending Armenian child to Baku airport is a deliberate provocation,''  a member of the Azerbaijani Institute for War and Peace, Shahin Rzayev wrote this on his Facebook, commenting on the decision of the Azerbaijani border guards decision not to let the 8-year-old Ghukas Vardanyan to enetr Azerbaijan. The boy was accompanied by his parents - mother and stepfather (by the way they are citizens of Russia and of Russian nationality).
"Was it impossible to warn about it in advance?  You know well that we are in a war situation!" Rzayev wrote.
Indeed, during war time the practice of preventing from entering a country is a common issue. For example, some countries are in a state of conflict, war or ideological confrontation with each other, (Israel and some Arab countries, for instance). In general, these restrictions are fixed in the legislation of the given state. However, Baku has not such a fixed law and Azerbaijani officials do not announce that ethnic Armenians are prohibited to enter this country, but border guards have consistently banned Armenians from entering the country. Even those, who just had Armenian surnames but were not Armenians, were not allowed to enter Azerbaijan. The Russian journalist Anna Sahakyan in 2013 was not allowed to enter Baku to cover the Russian President Vladimir Putin's visit due to the fact that in her passport she had an Armenian surname, even though her nationality was Russian, and Sahakyan was only the surname of her Armenian husband.
Azerbaijan not only prohibits the entry of individuals in any way connected with Armenia, but also the members of the Armenian delegation in various international forums, which take place in Baku. In 2010, due to the illegal actions of the Azerbaijani representation of "Aeroflot" airline, the Armenian delegation was not able to fly from Moscow to Baku on the 64th General Assembly of the European Broadcasting Union. Such cases are endless. Azerbaijani authorities do not conceal the fact that Armenians are banned from entry to the country, but in the case of Ghukas Vardanyan, Baku tries to justify itself, since the decision to deport the 8-year-old boy caused a strong reaction in the media, as well as in social networks.
Azerbaijani press claims that the boy was not allowed to enter Azerbaijan, because there was no corresponding permission of his biological father. Azerbaijani media, when bringing this argument, forget that this boy could hardly get to Baku without this permission.
Interestingly, the Azerbaijani users of social networks blame the boy's parents in this situation. In their opinion, it is illogical that the Russian boy's parents with the Armenian surname decide to come to Baku as Azerbaijan is at war with Armenia for more than 20 years.
This is somewhat strange logic, given that Azerbaijan has been requiring the return of the Armenian-populated Nagorno-Karabakh Republic for more than 20 years. Such statements once again confirm that in this country there are no security guarantees for people with Armenian origin, even for children, and not only by the government, but also by its citizens.