8-ամյա հայ տղան՝ որպես Ադրբեջանի ազգային անվտանգության սպառնալիք
Հայ երեխային Բաքվի օդանավակայան ուղարկելը «նպատակաուղղված սադրանք» է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է  Ադրբեջանի Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի թղթակից Շահին Ռզաևը՝ մեկնաբանելով ազգությամբ ռուս և Ռուսաստանի քաղաքացի հանդիսացող ծնողների՝ մոր և խորթ հոր ուղեկցությամբ Բաքում ժամանած 8-ամյա Ղուկաս Ռուբենի Վարդանյանին երկիր չթողնելու ադրբեջանցի սահմանապահների որոշումը: «Կարելի էր նախապես դիմել: Գիտեք, որ պատերազմ է», - գրել է Ռզաևը:
Իսկապես, պատերազմական վիճակում կամ գաղափարական առճատաման մեջ գտնվող երկրների կողմից լայնորեն կիրառվում է միմյանց քաղաքացիներին երկիր թույլ չտալու պրակտիկան: Սովորաբար այդ արգելքներն ամրագրված են լինում տվյալ պետության օրենսդրությունում: Սակայն, հայկական ծագում կամ ուղղակի հայկական ազգանուն ունեցող, սակայն այլ երկրի քաղաքացի հանդիսացող անձանց երկիր չթողնելը միջազգային տարբեր հարթակներում իր տոլերանտության մասին բղավող Բաքուն չի կարողանում ամրագրել օրենսդրության մեջ: Արդյունքում խառնաշփոթ է առաջանում. ադրբեջանցի պաշտոնյանները չեն կարողանում հաստատել, որ հայերի մուտքը երկիր արգելված չէ, իսկ սահմանապահները հետևողականորեն արգելում են հայերի մուտքը երկիր:
Իհարկե, սա առաջին դեպքը չէ, երբ հայկական ծագում ունեցող անձանց, ովքեր հանդիսանում են այլ երկրի քաղաքացի կամ նույնիսկ այլազգի են՝ ուղղակի հայկական ազգանուն ունեն, թույլ չեն տալիս մուտք գործել Ադրբեջան: Այսպես, 2013 թվականին ադրբեջանցի սահմանապահները արգելել էին երկիր մուտք գործել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Ադրբեջան այցը լուսաբանել ցանկացող ռուս լրագրող Աննա Սահակյանին: Նշենք, որ լրագրողն ազգությամբ ռուս էր, ուղղակի կրում էր ամուսնու հայկական ազգանունը: Ադրբեջանը ոչ միայն արգելում է Հայաստանի հետ որևէ կերպ կապված անձանց անհատական այցելություններն, այլ նաև Բաքվում տարբեր միջազգային ֆորումներում հայկական պատվիրակության մասնակցությունը: Այսպես, Ադրբեջան հայերի մուտքի արգելքի պատճառով հայկական պատվիրակությունը 2010 թվականին չկարողացավ մասնակցել Եվրոպական հեռարձակողների միության 64-րդ գլխավոր ասամբլեային: Նման դեպքերը կարելի է անվերջ թվարկել: Մեծ հաշվով ադրբեջանական իշխանությունները չեն էլ թաքցնում, որ հայերի մուտքը երկիր արգելված է, սակայն Ղուկաս Վարդանյանի դեպքում Բաքվում փորձում են արդարանալ, քանի որ միջադեպն անսպասելի մեծ արձագանք գտավ ինչպես մամուլում, այնպես էլ սոցցանցերում:
Ադրբեջանական մամուլում փորձում են արդարացնել հայաֆոբ քաղաքականության հերթական դրսևորումը՝ նշելով, թե իբր տղային Ադրբեջան չեն թողել, քանի որ նրա կենսաբանական հոր կողմից համապատասխան թույլտվություն չի եղել: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներն այս պատճառաբանության մեջ մոռանում են, որ առանց այդ թույլտվության տղան դժվար թե կարողանար հասնել Բաքու:
Հետաքրքիր է, որ ստեղծված իրավիճակում սոցցանցերի ադրբեջանցի օգտատերերը մեղադրում են հենց երեխայի ծնողներին: Նրանց կարծիքով անտրամաբանական է, երբ հայկական ազգանուն ունեցող երեխայի ազգությամբ ռուս ծնողները որոշում են երեխայի հետ գալ Բաքու, քանի որ Ադրբեջանն արդեն ավելի քան 20 տարի Հայաստանի հետ գտնվում է պատերազմական իրավիճակում:
Սա փոքր-ինչ տարօրինակ տրամաբանություն է՝ հաշվի առնելով, որ ադրբեջանցիներն արդեն ավելի քան 20 տարի պահանջում են վերադարձնել հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Նման պնդումներով շարքային ադրբեջանցիները հաստատում են, որ իրենց երկրում հայկական ծագում ունենալու դեպքում նույնիսկ երեխաների համար անվտանգության երաշխիքներ չկան ոչ միայն իշխանությունների, այլ նաև իրենց կողմից:

Запрет на въезд в Баку: провокация или армянофобия?
"Отправка армянского ребенка в бакинский аэропорт - целенаправленная провокация". На своей странице в Facebook представитель азербайджанского Института по освещению войны и мира (IWPR) Шахин Рзаев, комментируя решение азербайджанских пограничников не пустить в страну 8-летнего Гукаса Варданяна, который в сопровождении родителей - матери и отчима (кстати, оба - граждане России и русские по национальности), именно так оценивает происшедшее бакинском аэропорту. "Нельзя было обратиться заранее? А как снег на голову и потом давай кричать везде. Знаете же, что война?", - пишет Рзаев.
Действительно, практика недопущения в страну достаточно распространена в мире. Так, некоторые страны, находящиеся в состоянии конфликта, войны или идеологического противостояния друг с другом, вводят запреты подобного рода (Израиль и некоторые арабские страны). Обычно эти запреты закреплены в законодательстве этого государства. Однако из-за того, что официальный Баку на всех международных аренах кричит о своей толерантности, он не может закрепить законодательно запрет на въезд в страну этнических армян, даже не проживающих и не являющихся гражданами Армении. В результате возникает путаница: азербайджанские чиновники не могут официально объявить о том, что этническим армянам въезд в страну запрещен, а пограничники последовательно запрещают въезд в страну граждан всех стран с армянской фамилией. Следовательно, спросить - еще не значит получит реалистический ответ.
Конечно, это не впервые, когда лицам с армянским происхождением, являющимся гражданами другой страны или даже лицам другой национальности, но с армянскими фамилиями, не разрешают въезд в Азербайджан. Так, в 2013 году российскую журналистку Анну Саакян не пустили в Баку для освещения визита президента России Владимира Путина из-за того, что в паспорте у нее - армянская фамилия, хотя по национальности она русская, а фамилия Саакян – фамилия мужа.
Азербайджан не только запрещает въезд в страну частным лицам, каким-либо образом связанным с Арменией, но и создает препятствия для членов армянских делегаций в различных международных форумах, которые проходят в Баку. В 2010 году из-за неправомерных действий азербайджанского представительства авиакомпании "Аэрофлот" армянская делегация не смогла вылететь из Москвы в Баку на 64-ую Генеральную Ассамблею Европейского Вещательного Союза. Такие случаи можно перечислять бесконечно. По большому счету, азербайджанские власти не скрывают тот факт, что армянам запрещен въезд в страну, но в случае Гукаса Варданяна Баку пытается оправдаться - ведь решение депортировать 8-летнего мальчика вызвало бурную реакцию как в СМИ, так и в социальных сетях. Азербайджанская пресса пытается оправдать очередное проявление армянофобии, утверждая, что мальчик не был допущен в Азербайджан, потому что не было соответствующего разрешения его биологического отца. Азербайджанские СМИ в этих рассуждениях забывают, что мальчик без этого разрешения вряд ли мог попасть в Баку.
Интересно, что азербайджанские пользователи соцсетей в создавшейся ситуации обвиняют родителей ребенка. По их мнению, нелогично, когда русские родители мальчика с армянской фамилией решают приехать в Баку - ведь Азербайджан уже более 20 лет находится в состоянии войны с Арменией.
Это несколько странная логика, учитывая, что Азербайджан более 20 лет требует вернуть армянонаселенную Нагорно-Карабахскую Республику в состав Азербайджана. Такие заявления еще раз подтверждают, что в этой стране нет не то что никаких гарантий безопасности для лиц с армянским происхождением, но и элементарного толерантного отношения к детям - и не только со стороны правительства, но и граждан АР...