«Եվրո 2016»՝ աննախադեպ բախումների առաջնություն
Այս տարվա Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնությունն իրոք աննախադեպ է եղել տարբեր թիմերի երկրպագուների միջև բախումների իր քանակով:
Դեռևս Անգլիա - Ռուսաստան հանդիպման նախօրեին Մարսելում բախում էր տեղի ունեցել անգլիացի և ռուս ֆանատների միջև: Փաբերում տեղի ունեցած վիճաբանություններին և բախումներին մասնակցել են նաև Մարսելի բնակիչները: Ոստիկանությունը ստիպված էր եղել արցունքաբեր գազով  ցրել օրինազանցներին:
Դրանից հետո, արդեն բուն հանդիպման ժամանակ ռուսաստանցի ֆուտբոլասերներն ազդանշանային ատրճանակ են տարել մարզադաշտ և կրակել անգլիացի երկրպագուների ուղղությամբ: Նրանք նաև ծխացող ռումբ են կիրառել մարզադաշտում:
Այնուհետև նոր բախումներ են  տեղի են ունեցել ֆրանսիական Լիլ քաղաքում՝ այս անգամ արդեն ռուսների և ուելսցիների միջև:
Երկրպագուների միջև բախումը հրահրել են ուելսցիները, որոնք Ռուսաստանի մասին վիրավորական երգեր են երգել: Փոխանցվում է, որ բանը ծեծկռտուքի չի հասել: Սակայն Լիլի ոստիկանությունը բերման է ենթարկել ֆուտբոլային երկրպագուներին:
Բախումներ են տեղի ունեցել նաև Լեհաստանի և Հյուսիսային Իռլանդիայի ֆուտբոլասերների միջև: Ֆրանսիական ոստիկանությունը ձերբակալել է անկարգություններ հրահրող ֆուտբոլասերներին: Անկարգություններն ուղեկցվել են նաև երկրպագուների միջև ընդհարումներով: Կա տեղեկություն, որ ծեծկռտուքի արդյունքում տուժել է 9 ֆուտբոլասեր:
Այս ամենից հետո Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Բեռնար Կազնյովը «Եվրո 2016»-ը հյուրընկալող քաղաքներին կոչ է արել արգելել կամ սահմանափակել ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը` հատկապես մարզադաշտերի մոտակայքում և ֆուտբոլային հանդիպումների նախօրեին:
Իսկ ՈՒԵՖԱ-ն հատուկ կոչով դիմել է «Եվրո-2016»-ի համար Ֆրանսիա ժամանած բոլոր երկրպագուներին:
«ՈւԵՖԱ-ն վստահ է,  որ տեղական իշխանություններն ու իրավապահները կապահովեն երկրպագուների անվտանգությունը: Ֆուտբոլասերներին խնդրում ենք Եվրոպայի առաջնության ամբողջ ընթացքում լինել խաղաղ և միմյանց նկատմամբ հարգանքով, զերծ մնալ սադրանքներից»,- ասվում է ՈւԵՖԱ-ի հայտարարությունում:
Իսկ Ռուսաստանի հավաքականին ՈՒԵՖԱ-ն որոշել է պայմանականորեն որակազրկել Եվրոպայի առաջնությունից: Որակազրկումն ուժի մեջ կմտնի այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանի երկրպագուները  ևս մեկ անգամ իրենց հավաքականի խաղի ժամանակ խախտեն հասարակական կարգը:

"Euro 2016" - a Championship of Unprecedented Clashes
This year's European football championship has been really unprecedented in the number of clashes between fans of different teams.
First of all, on the eve of England - Russia match in Marseille, British and Russian fans clashed in pubs, during which the inhabitants of Marseille also participated. Police applied tear gas to disperse the offenders.
Then, new clashes took place in the French city of Lille, this time between the Russians and Welsh people.
The fans from Wales provoked Russians by singing offensive songs about Russia. The police detained them all.
Clashes also took place between Poland and Northern Ireland football fans. French police arrested them, too. There is information that 9 football fans suffered as a result of the beating.
After this, the French Interior Minister Bernard Kaznyove urged Euro 2016 host cities to prohibit or restrict the sale of alcohol near the stadiums, especially on the eve of the football matches.
UEFA in turn made a statement following the recent clashes.
"UEFA believes that local authorities and law enforcement agencies will ensure fans' safety. We call on all the fans to be quiet and respect each other during the European Championship, refraining from any provocations," UEFA statement reads.
UEFA also decided to provisionally disqualify The Russian team. Disqualification will enter into force when Russian fans ever again will try to violate public peace during the matches.