Տեղի է ունեցել ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը
Երևանում անցակացվող ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում օգոստոսի 16-ին տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի երկկողմ հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման, ինչպես նաև երկկողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցեր: Նախարարներն արձանագրել են երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների փոխգործակցության բարձր մակարդակը և նախանշել են համագործակցության հետագա ուղիները:
Քննարկվել են նաև Սիրիայում ՌԴ զինված ուժերի կողմից իրականացվող լայնածավալ մարդասիրական գործողությունները: ՀՀ պաշտպանության նախարարը աջակցությունն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Սիրիայի բնակչությանը ցուցաբերվող մարդասիրական օգնության ջանքերին:
Հանդիպման արդյունքներով երկու պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները ստորագրել են «ՀՀ զինված ուժերի և ՌԴ զինված ուժերի միացյալ զորքերի (ուժերի) խմբավորման շահերից բխող ռադիացիոն, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ոլորտում իրավիճակի բացահայտման և գնահատման փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը:

Министры обороны Армении и России обсудили безопасность в регионе
16 августа 2016 года в Ереване, "на полях" заседания Совета министров обороны ОДКБ состоялась двусторонняя встреча между министром обороны Республики Армения С. Оганяном и министром обороны Российской Федерации генералом армии С. Шойгу, сообщает пресс-служба минобороны РА.
Обсуждены актуальные вопросы глобальной и региональной безопасности, а также военного и военно-технического сотрудничества.
Министры констатировали высокий уровень взаимодействия оборонных ведомств и определили дальнейшие пути сотрудничества. Подробно обсудили вопрос масштабной гуманитарной операции Вооруженных Сил России в Сирии. Министр обороны Армении С.Оганян выразил поддержку и солидарность гуманитарным усилиям Российской Федерации по оказанию помощи сирийскому народу.
По итогам встречи главы оборонных ведомств подписали Соглашение между министерством обороны Республики Армения и министерством обороны Российской Федерации о взаимодействии в области выявления и оценки радиационной, химической и биологической обстановки в интересах Объединенной группировки войск (сил) Вооруженных Сил Республики Армения и Вооруженных Сил Российской Федерации.