Ադրբեջանի հանրաքվեն կարող է երկրի իշխանություններին իրականություն վերադարձնելու առիթ դառնալ
Այս օրերին Ադրբեջանում նախահանրաքվեային տրամադրություններ են տիրում, ինչը հերթական ցնցման պատճառ է դարձել երկրի հասարակության համար: Երկրի իշխանությունները ոչ միայն ակտիվ քարոզարշավ են տանում սահմանադրական փոփոխությունների համար, այլև բոլոր հնարավոր միջոցներով փորձում են լռեցնել նրանց, ովքեր ունեն ընդդիմադիր դիրքորոշում: Բռնաճնշումների նոր ալիք է սկսվել այն ակտիվիստների նկատմամբ, ովքեր կոչ են անում դեմ քվեարկել սահմանադրության փոփոխությանը: Նրանց դեմ մեղադրանքներ են առաջադրվում թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, խուլիգանության, ապօրինի ձեռնարկատիրության, հակասահմանադրական գործունեության համար և այլն:
Բռնաճնշումների այս նոր ալիքը հայտնվել է նաև միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում: ԱՄՆ պետդեպարտամենտն օգոստոսի 12-ին «Ռեալ» քաղաքացիական շարժման գործադիր քարտուղար Նաթիգ Ջաֆարևլի ձերբակալությունից հետո իր անհանգստությունն արտահայտեց Ադրբեջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ: Ադրբեջանում նոր թափ առած բռնաճնշումները քննադատեցին նաև մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մի շարք միջազգային կազմակերպություններ:
Իհարկե, ողջունելի է, որ միջազգային հանրությունն առնվազն անտարբեր չէ մարդկանց նկատմամբ կիրառվող տարատեսակ բռնաճնշումներին, սակայն ակնհայտ է նաև այն, որ միայն անհանգստություն հայտնելը բավարար չէ: Արդեն երկար տարիներ է, ինչ Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտությունն ու նավթադոլարները միջազգային տարբեր հարթակներում շատ հարցեր են լուծում: Այսօր էլ, չնայած հնչող քննադատություններին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները հաստատակամորեն առաջ են տանում իրենց քաղաքականությունը՝ ամեն կերպ իրենց իսկ հասարակությանը ցույց տալով, որ պատրաստ են դիմել ցանկացած քայլի իրենց առջև դրված նպատակներին հասնելու համար: Տվյալ պարագայում դրված նպատակը սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելն է՝ իշխանությունն Ալիևի ձեռքերում կենտրոնացնելու և նրա կլանի դիրքերը ամրապնդելու համար:
Գուցե սեպտեմբերի 26-ի հանրաքվեն դառնա՞ հենց այն առիթը, որը «հնարավորություն» կտա միջազգային հանրությանը, հստակ ու թիրախավորված քայլեր իրականացնելով, իրականություն վերադարձնել իրենց ժողովրդավարությամբ հպարտացող Ադրբեջանի իշխանություններին:

Референдум в Азербайджане может стать моментом истины для властей страны
В эти дни в Азербайджане царят предреферендумные настроения, которые стали причиной очередных потрясений для общественности страны. Власти страны не только ведут активную пропаганду конституционных реформ, но и всеми возможными способами пытаются заставить замолчать оппозиционно настроенных граждан. Началась новая волна репрессий против тех активистов, которые призывают голосовать против конституционных реформ. В их адрес выдвигаются обвинения в незаконном обороте наркотиков, в хулиганстве, в незаконном предпринимательстве, в антиконституционных действиях и т.д.
Эта новая волна репрессий - в центре интересов международной общественности. 12-го августа Госдеп США - после ареста исполнительного секретаря гражданского движения "Реал" Натика Джафарли - выразил беспокойство по поводу ситуации, царящей в Азербайджане. Повторившиеся с новой силой репрессии в Азербайджане осудили также ряд международных организаций, занимающихся правами человека.
Конечно, можно приветствовать то, что международная общественность как минимум небезразлична к применяемым по отношению к людям репрессиям различного вида, однако очевидно и то, что лишь выражение беспокойства не является достаточным. Уже долгие годы "икорная дипломатия" и нефтедоллары Азербайджана на различных международных площадках решают множество вопросов. И сегодня, несмотря на звучащую критику, власти Азербайджана уверенно продвигают свою политику – всеми способами показывая своей же общественности, что готовы предпринять любые шаги для достижения поставленных перед собой целей. В данном случае поставленная цель – это поправки в конституцию страны для централизации власти в руках Алиева и для укрепления позиций его клана.
Может, референдум, который пройдет 26 сентября, и станет тем поводом, который даст "возможность" международной общественности, осуществляя четкие и целенаправленные шаги, вернуть к действительности гордящиеся своей демократией власти Азербайджана.