Հնդկաստանում զբոսաշրջիկներին խորհուրդ են տալիս կիսաշրջազգեստ չհագնել
Հնդկաստանի մշակույթի և զբոսաշրջության հարցերով պետնախարար Մահեշ Շարման հայտարարել է, որ օտարերկրացի զբոսաշրջիկներին խորհուրդ չի տրվում հագնել կիսաշրջազգեստներ փոքր քաղաքներ այցելելիս, փոխանցում է РИА Новости-ն։
Լրագրողների հետ զրույցում նա նշել է, որ փոքր քաղաքներում գիշերը միայնակ չզբոսնելու և կիսաշրջազգեստ չկրելու խորհուրդները կընդգրկվեն հյուրերի համար նախատեսված ուղեցույցում՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով, որ խոսքն զբոսաշրջիկներին դրես-կոդ պարտադրելու մասին չէ:
Միևնույն ժամանակ հնդիկ պաշտոնյան զբոսաշրջիկներին խորհուրդ է տվել չարագործներից զգուշանալու համար լուսանկարել տաքսու պետհամարանիշները և դրանք ուղարկել ընկերներին, որպեսզի ոստիկանությունն անհրաժեշտության դեպքում կարողանա օպերատիվ կերպով գտնել հանցագործին։

В Индии туристкам рекомендуют не носить юбки
Госминистр культуры и туризма Индии Махеш Шарма заявил, что иностранным туристкам не рекомендуется надевать юбки во время посещения небольших городов, передает РИА Новости.
При этом он отрицательно ответил на уточняющий вопрос, значит ли это, что власти вводят дресс-код для иностранных туристов. "Почему мы должны позволять себе рекомендовать дресс-код туристам?" - ответил госминистр.
Кроме этой рекомендации Шарма привел и другую: он посоветовал туристам в качестве меры предосторожности против возможных злоумышленников фотографировать номера такси, которыми они пользуются и отправлять эти фотографии друзьям, чтобы в случае необходимости полиция могла оперативно найти преступника.