Մոսկվան կարող է կրկին օգտագործել իրանական ավիաբազան՝ ԻՊ-ի դեմ պայքարում
Մոսկվան և Թեհրանը բանակցություններ են վարում «Իսլամական պետություն» խմբավորման դեմ պայքարի շրջանակում ռուսական օդատիեզերական ուժերի՝ «Համադան» ավիաբազայի տարածք վերադարձի շուրջ: Ավելին՝ Ռուսաստանը՝ Իրանի հետ համատեղ, ծրագրում են էական փոփոխություններ մտցնել ավիաբազայի աշխատանքում: Այս մասին գրում է ռուսական «Известия» թերթը:
Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ռուսական Су-34 և Ту-22М3 կործանիչների տեղափոխման համար «Համադան» ավիաբազայի տարածքում անհրաժեշտ են որոշակի պատրաստություններ, որոնք կտևեն մոտ մեկ շաբաթ:
Ռուսաստանի պետդումայի պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովում հաստատել են Մոսկվայի մտադրությունները վերադառնալու իրանական ավիաբազա: Հանձնաժողովի անդամ Իգոր Զոտովի կարծիքով՝ դա կօգնի իրենց ԻՊ խմբավորման դեմ պայքարում:
2016 թվականի օգոստոսի 16-18-ը Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերը օգտագործել են իրանական ավիաբազան Սիրիայում ռուսական ռազմական գործողությանը մասնակցող ավիացիոն խմբի ուժեղացման նպատակով: Նախկինում ռուսական հեռավոր ավիացիան Սիրիայում օդային հարվածների համար թռիչքներ էր կատարում ռուսական աերոդրոմներից, իսկ ռմբակոծիչները՝ սիրիական «Հմեյմիմ» բազայից:

Москва ведет переговоры с Тегераном по возвращению на авиабазу Хамадан
Россия ведет переговоры с Ираном по возвращению на авиабазу Хамадан для борьбы с ИГИЛ. Более того, Москва совместно с Тегераном планирует внести изменения в работу иранского военного аэродрома, которые существенно затронут его инфраструктуру. Об этом "Известиям" сообщил источник в военно-дипломатических кругах.
"Для подготовки авиабазы Хамадан к базированию российских бомбардировщиков Су-34 и Ту-22М3 потребуется примерно одна неделя", - сообщил источник.
В комитете Госдумы по обороне подтвердили намерение Москвы вернуться на иранскую базу в целях борьбы с терроризмом. По мнению члена комитета Госдумы по обороне Игоря Зотова, это поможет в деле борьбы с ИГИЛ.
Иранский военный аэродром Хамадан использовался ВКС России с целью усиления авиационной группы, участвовавшей в военной операции РФ в Сирии. До этого российские дальние бомбардировщики взлетали с аэродромов на территории России, а фронтовые - с авиабазы Хмеймим на территории Сирии.